ΠΟΛΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Κακή εμφάνιση και ήττα για τον Θρύλο

Την πρώτη του φετινή ήττα σε όλες τις διοργανώσεις υπέστη ο Ολυμπιακός αφού ηττήθηκε με 13-9 από την Γιουγκ Ντουμπρόβνικ στη Κροατία για την 8η αγωνιστική του Α’ Ομίλου του Champions League πραγματοποιώντας κακή εμφάνιση.

Πλέον οι δευτεραθλητές Ευρώπης ισοβαθμούν στη κορυφή του ομίλου με την Μπαρτσελονέτα έχοντας 19 βαθμούς, την οποία υποδέχονται την επόμενη αγωνιστική (22/2) στον Πειραιά, ενώ η Γιουγκ βρίσκεται ένα βαθμό πίσω από τους δύο και η συνέχεια αναμένεται με μεγάλο ενδιαφέρον.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στην άμυνα, με τον Ζερδεβά να πραγματοποιεί διαδοχικές επεμβάσεις. Ο Μουρίκης κέρδισε το πέναλτι και ο Αλέξανδρος Γούνας το εκτέλεσε εύστοχα και άνοιξε το σκορ, στο 6:36. Ο Μίτροβιτς διπλασίασε τα «ερυθρόλευκα» τέρματα, φεύγοντας στην κόντρα στο 5:54, για το 2-0 στην αναμέτρηση. Ο Γενηδουνιάς, λίγο πριν τα μισά του πρώτου οκταλέπτου, επανέφερε τη διαφορά στο συν δυο (3-1, στο 4:33). Η Γιούγκ ισοφάρισε σε 3-3 στο 1:28, για να ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος με 4-3. Οι γηπεδούχοι διεύρυναν το προβάδισμα τους στο 6-3, στα μισά του δεύτερου οκταλέπτου, με τον Ολυμπιακό να μην βρίσκει λύσεις στη επίθεση. Ο Σκουμπάκης έκανε το 7-4, σκοράροντας για τους Πειραιώτες, μετά από πολύ ώρα στον αγώνα, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 9-4. Μίτροβιτς και Γιόκοβιτς σκόραραν και μείωσαν σε 10-6, στο 2:23 του τρίτου οκταλέπτου. Ο Ολυμπιακός διεύρυνε το σερί του στο 3-0, για το 10-7, με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 11-7. Με το τελικό 13-9 ο Ολυμπιακός παρέμεινε στους 19 βαθμούς και συνεχίζει να βρίσκεται στην κορυφή του Α ομίλου, όπου πλέον ισοβαθμεί με την Μπαρτσελονέτα.

Τα οκτάλεπτα: 4-3, 5-1, 2-3, 2-2

ΓΙΟΥΓΚ (Βιέκοσλαβ Κόμπεσισακ): Πόπαντιτς, Μάτσαν, Φάτοβιτς 3, Λόντσαρ 3, Κρζιτς 1, Γκαρσία – Γκαντέα 1, Λοζίνα, Μερκούλοφ, Παπαναστασίου 1, Ζούβελα, Μπένιτς 1, Ομπράντοβιτς Π. 3, Τζάρακ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Zερδεβάς, Μυλωνάκης 1, Σκουμπάκης 1, Γενηδουνιάς 1, Γιόκοβιτς 2, Μπουλιούμπασιτς 1, Δερβίσης, Κάκαρης, Μουρίκης, Γούνας 1, Αργυρόπουλος, Μίτροβιτς 2, Ζιβογίνοβιτς