ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Πρώτη νίκη με «όπλο» την άμυνα

Με το… δεξί ξεκίνησαν οι νταμπλούχες Ελλάδας το φετινό πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών. Οι κοπέλες του Ολυμπιακού επικράτησαν 77-66. Μιας και δέχθηκαν 13 και 10 πόντους στο πρώτο και το τρίτο δεκάλεπτο, αντίστοιχα. Με επιθετικό πλουραλισμό, καθώς η ομάδα του Ζίμπαρτς είχε τέσσερις διψήφιες (σ.σ.: Σταμολάμπρου 16, Σουκ 12, Αγιούσο 11, Σπυριδοπούλου 10). Αλλά τα 18 λάθη που έκαναν οι «ερυθρόλευκες» είναι αριθμός ανεπίτρεπτος! Όπως και τα «νεκρά» διαστήματα που δεν πρέπει να επαναληφθούν στην Euroleague. Πρώτη νίκη με «όπλο» την άμυνα.

Βάσεις νίκης, αλλά και «κενά» διαστήματα

Οι «ερυθρόλευκες» ξεκίνησαν το ματς με 4-0 χάρη στα δίποντα από Σπυριδοπούλου και Νικολοπούλου. Επιπλέον, βρέθηκαν στο +6 (9-3) στο 4′ με πόντους μόνο από Ελληνίδες παίκτριες. Η Αγιούσο ήταν η πρώτη ξένη που σκόραρε και η διαφορά, με 5 διαδοχικούς πόντους της έφτασε στο +11 (14-3) στο 6′. Με «ερυθρόλευκο» σερί 10-0. Με τρίποντο της Δίελα η διαφορά ανέβηκε στους 12 (19-7) στο 8′. Όμως οι κοπέλες του Ζίμπαρτς έμειναν χωρίς σκορ τα τελευταία 133 δευτερόλεπτα της πρώτης περιόδου και ο Παναθλητικός με επί μέρους 6-0 μείωσε σε 19-13.

Το σερί της ομάδας των Συκεών έφτασε το 11-0 συνολικά, καθώς μείωσαν σε 19-18 με το τρίποντο της Ρόμπινσον (12′). Ο Ολυμπιακός χρειάστηκε σχεδόν τρία λεπτά στη δεύτερη περίοδο για να αποκτήσει επαφή με το καλάθι. Οι πρώτοι του πόντοι ήρθαν από το έμμεσο τρίποντο της Σουκ (22-18, 13′). Η Σταμολάμπρου ανέβασε τη διαφορά στους 7 (28-21, 15′). Αλλά στο επόμενα τέσσερα λεπτά ο Ολυμπιακός πέτυχε μόλις ένα δίποντο με την Στραουτμάνε. Ο Παναθλητικός έκανε σερί 13-2 και προηγήθηκε 34-30 (19′) με την Γουίλιαμς. Για να κλείσει το ημίχρονο 32-34 χάρη στο δίποντο της Στραουτμάνε.

Η άμυνα ήταν το «όπλο»

Οι οδηγίες του Ζίμπαρτς έπιασαν τόπο στο ημίχρονο. Καθώς οι «ερυθρόλευκες» έπαιξαν πολύ δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο στην άμυνα. Μόλις 10 πόντους έβαλε ο Παναθλητικός. Εκκίνησε με δύο τρίποντα της Αγιούσο για το 38-34 (22′), ενώ ένα ακόμα της Σταμολάμπρου διαμόρφωσε το 41-36 (σ.σ: σερί 9-2, 25′). Η Στραουτμάνει στο 26′ ανέβασε τη διαφορά στους 7 (46-39). Μετά το δίποντο της Ρόμπινσον για το 46-42 (27′) με Σύρρα, Σπυριδοπούλου και τρίποντο της Σταμάτη έκανε σερί 7-0 για το 53-42 (30′) με την Σουκ να διατηρεί το +11 στο φινάλε του τρίτο δεκαλέπτου (55-44).

Όσον αφορά στο σκηνικό του τέταρτου δεκαλέπτου, εκκίνηση με τρίποντο της Νικολοπούλου για το +14 (58-44). Ένα ακόμα τρίποντο της Σταμολάμπρου για το 64-50 (34′). Η Σουκ διατήρησε το +10 (72-61, 36′). Ένα ακόμα δίποντο της Άννας-Νίκη και μια βολή της Σταμάτα, 14” πριν το φινάλε, διαμόρφωσαν το τελικό 77-66. Πρώτη νίκη με «όπλο» την άμυνα.

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 32-34, 55-44, 77-66.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.