ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Πρώτη απώλεια για την Γιουβέντους!

Σε ισοπαλία 2-2 από την Αταλάντα υποχρεώθηκε η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Champions League αν και είχε βρεθεί να προηγείται με 0-2. Χαμένο πέναλτι ο Ντιμπάλα στο 84′.

Στην πρώτη της φετινή απώλεια βαθμών υποχρεώθηκε η Γιουβέντους.

Η πρωταθλήτρια Ιταλίας κι εκ των αντιπάλων του Ολυμπιακού στη φάση των ομίλων του Champions League έμειεν στο 2-2 απέναντι στην μαχητική Αταλάντα στο Μπέργκαμο, πληρώνοντας τις αμυντικές της ολιγωρίες, αλλα΄και την έλελιψη συγκέντρωσης

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους μπιανκονέρι. Στο 21’ ο Μπερίσα έκανε ασταθή απόκρουση και ο Μπερναρντέσκι άνοιξε το σκορ από κοντά για το 0-1.

Μάλιστα, η «Βέκι Σινιόρα» τρία λεπτά  αργότερα ζευγάρωσε τα τέρμά της, όταν ο Ιγκουαίαν πέτυχε το 0-2!

Κι ενώ όλα έδειψχνα ότι τα υπόλοιπα λεπτά της αναμέτρησης θα είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα, οι γηπεδούχοι μπήκαν ξανά στο παιχνίδι
Από μία κόντρα ο Καλντάρα μείωσε σε 1-2 στο 31’ και το παιχνίδι πήρε ξανά φωτιά. Ο Γκασπερίνι ρίσκαρε, κάνοντας αλλαγή μόλις στο 32’ και η ομάδα του ανέβασε ταχύτητα και πίεσε στα επόμενα λεπτά, αλλά τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το ημίχρονο.

Στο 57’ ήρθε η πρώτη φάση που χρειάστηκε χρήση βίντερ ριπλέι
Ο Μάντζουκιτς από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά ο διαιτητής γύρισε τη φάση πίσω στο ξεκίνημά της, όταν ο Λιχστάινερ έκανε φάουλ.

Η Αταλάντα συνέχισε την προσπάθειά τους και στο 67’ ισοφάρισε όταν έπειτα από λάθος στην άμυνα της Γιουβέντους ο Γκόμες έβγαλε τη σέντρα και ο Κριστάντε με δυνατή κεφαλιά έκανε το 2-2!

Η Γιουβέντους στο 84’ κέρδις επέναλτι σε χέρι, με τον διαιτητή να συμβουλεύεται και πάλι το VAR, να το επιβεβαιώνει, αλλά τον Μπερίσα να νικάει τον Ντιμπάλα από την άσπρη βούλα για να κρατήσει το 2-2.

Αταλάντα (Τζιανπιέρο Γκασπερίνι): Μπερίσα, Σπινατσόλα, Παλομίνο, Καλντάρα, Μαζιέλο, Χάτεμπερ, Κριστάντε (88’ Ντε Ρουν), Φρόιλερ, Κούρτιτς (56’ Πετάνια), Γκόμες, Κορνέλιους (32’ Ίλιτσιτς)

Γιουβέντους (Μάσιμο Αλέγκρι): Μπουφόν, Λίχσταϊνερ (66’ Μπαρτσάλι), Μπενάτια, Κιελίνι, Ασαμόα, Μπετανκούρ, Ματουιντί, Μπερνρντέσκι (69’ Κουαδράδο), Ντιμπάλα, Μάντζουκιτς (78’ Ντάγκλας Κόστα), Ιγκουαΐν