Ασίστ ο Σεμέδο, στη νίκη της Πορτογαλίας (video)

Ο στόπερ του Ολυμπιακού έδωσε την πάσα στο Ντίας για το 1-1, στο διπλό με 3-2 στην Κροατία. Στη βασική ενδεκάδα της εθνικής του ομάδας αγωνίστηκε ο κεντρικός αμυντικός των νταμπλούχων Ελλάδας. Έχοντας καλή παρουσία στον αγώνα με την Κροατία. Ο αμυντικός του Ολυμπιακού μπορεί να είχε συμμετοχή στο γκολ του Κόβασιτς στο 29′ με τον οποίο προηγήθηκαν οι γηπεδούχοι, καθώς δεν απομάκρυνε καλά την μπάλα στην αρχή της φάσης. Όμως, πήρε το… αίμα του πίσω στη φάση του 52ου λεπτού.

Εκεί μετά το φάουλ του Ρονάλντο και την απόκρουση του γκολκίπερ της Κροατίας, πήρε το… ριμπάουντ, τροφοδότησε τον Ντίας που σκόραρε και ισοφάρισε σε 1-1. Ο Φέλιξ στο 60′ πέτυχε το 1-2, ο Κόβασιτς στο 65′ έφερε ξανά το ματς στα ίσια. Η Κροατία έμεινε με δέκα παίκτες και τελικά, οι πρωταθλητές Ευρώπης τη νίκη με 3-2, χάρη στο γκολ που σημείωσε ο Ντίας στο τελευταίο λεπτό.

Ο Φερνάντο Σάντος εμπιστεύτηκε τον Ρούμπεν Σεμέδο ξανά, μετά το φιλικό με την Ισπανία και ο «ερυθρόλευκος» στόπερ τον δικαίωσε και πάλι με την εμφάνιση και την εικόνα του.