Πρωταθλητής Εφήβων ο Ολυμπιακός [pics]

Πρωταθλητής Εφήβων ο Ολυμπιακός. Νίκησε 66-60 το Περιστέρι και κατέκτησε τον τίτλο αήττητος. Τρίτο πρωτάθλημα την τελευταία 5ετία.

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκλήρωσαν οι «ερυθρόλευκοι» την παρουσία τους στο 48ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Εφήβων στην ΧΑΝΘ. Πρωταθλητής Εφήβων ο Ολυμπιακός. Τρίτο πρωτάθλημα τα τελευταία πέντε χρόνια. Η ομάδα του Δημήτρη Τσαλδάρη νίκησε 66-60 στον τελευταίο αγώνα το Περιστέρι και πήρε το πρωτάθλημα αήττητη. Δείχνοντας πώς είναι το «αφεντικό» για άλλη μια χρονιά σε επίπεδο Εφήβων.

Συναρπαστικό ματς

Ο Ολυμπιακός είχε 4/4 πριν το τελευταίο ματς με το Περιστέρι και θα μπορούσε να σηκώσει την κούπα ακόμα και με ήττα ως έξι πόντους. Όμως, στο σημερινό ματς μπήκε αποφασιστικά από την αρχή. Με στόχο να μην αφήσει κανένα περιθώριο στους παίκτες του Περιστερίου να πιστέψουν πώς μπορούν να διεκδικήσουν ακόμα και τη νίκη! Δυνατό ξεκίνημα και 6-2 προβάδισμα στην αρχή, αλλά το Περιστέρι αντέδρασε, έκανε σερί 7-0 και προσπέρασε 9-6. Με το ματς να πηγαίνει στον πόντο στη συνέχεια, ως τα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου. Η άμυνα του Ολυμπιακού μετά το κακό πρώτο δεκάλεπτο (σ.σ.: δέχθηκε 19 πόντους) έπιασε… δουλειά.

Εντυπωσιακή κυριαρχία

Επέτρεψε στο Περιστέρι να σκοράρει μόλις 13 πόντους στη δεύτερη περίοδο και μόλις 6 στην τρίτη! Την ίδια ώρα στην επίθεση, η ομάδα του Δημήτρη Τσαλδάρη είχε βρει ρυθμό. Προσπέρασε 27-23 στα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου και έκλεισε το ημίχρονο με +1 (33-32). Το τρίτο δεκάλεπτο, όμως, η κυριαρχία της ήταν εντυπωσιακή. Το επί μέρους σκορ «λέει» πολλά (σ.σ.: 23-6). Στο 25′ με τρίποντο του Δρίτσα η διαφορά πήγε στους 9 (46-37), με το σκορ όλο και να μεγαλώνει. Στο +14 (52-38) η διαφορά και το δεκάλεπτο να κλείνει στο +18 (56-38).

Χαλάρωση και κούπα

Νέο καλάθι του Γιοβάνη στην εκκίνηση του τέταρτου δεκαλέπτου και η διαφορά παρέμεινε στο +18 (58-40). Εκεί, ενδεχομένως, να υπήρξε μια χαλάρωση. Το Περιστέρι τα έπαιξε όλα για όλα, έκανε αρχικά σερί 9-0 και μείωσε σε 58-49, στο 33′. Συνέχισε να «ροκανίζει» τη διαφορά και 1:43 για το φινάλε μείωσε στους 4 (64-60). Όμως ο Ζορμπάς, με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα, έστειλε τη διαφορά ξανά στο +6 (66-60) και αυτό ήταν το τελικό σκορ στην αναμέτρηση.

Δεκάλεπτα: 19-18, 32-33, 38-56, 60-66.

Περιστέρι (Παπαμάρκος): Φύτρος 6(1), Μπίλαλης 6, Γκάτζο 3(1), Γκίκας 2, Μανιάς Η. 13(2) , Τόλα 8, Βλαχογιάννης, Φιλιππάς 4, Ζουγρής 8, Σταυρακόπουλος 10(2).

Ολυμπιακός (Τσαλδάρης): Δρίτσας 12(3), Σκλαβενίτης 2, Μόουσα 14(1), Γιοβάνης 2, Αρφαράς 14(4), Οικονομόπουλος 11(3), Τσάμης 2, Σπηλιόπουλος 2, Ζορμπάς 5, Καραϊσκος,Τσολάκης 2, Γιαννούλης.