ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Πρωταθλητές από …κούνια!

Με φοβερή εμφάνιση και ανατροπή η Κ-17 του Ολυμπιακού αναδείχθηκε Πρωταθλήτρια Ελλάδας επικρατώντας του ΠΑΟΚ με 5-4 στο Πανθεσσαλικό στην παράταση

Πρωταθλήτρια Ελλάδας αναδείχθηκε η Κ-17 του Ολυμπιακού θριαμβεύοντας του ΠΑΟΚ με 5-4 στο Πανθεσσαλικό στάδιο στην παράταση, κάνοντας κατάθεση ψυχής στον τελικό του Final 4 της Super League Κ17
Ο καλύτερος τελικός του πρωταθλήματος Εφήβων διεξήχθη στο Πανθεσσαλικό Στάδιο ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τον ΠΑΟΚ. Οι δύο ομάδες έπαιξαν καταπληκτικό ποδόσφαιρο αποδεικνύοντας πόσο πολύ καλή δουλειά γίνεται στις ακαδημίες και των δύο συλλόγων.
Οι ψυχάρες του Δημήτρη Μαυρογενίδη αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με δύο γκολ διαφορά (0-2) δεν το έβαλανκάτω και απέδειξαν ότι ξέχωρα από το φοβερό ταλέντο που διαθέτουν, είναι οπλισμένοι στον μέγιστο βαθμό από το DNA του Πρωταθλητή!

Αρχικά ισοφάρισαν σε 2-2 και από την στιγμή όπου ο τελικός  οδηγήθηκε στην παράταση, εκεί αποδείχθηκαν πολύ πιο ψύχραιμο από τους αντιπάλους τους εξαργυρώνοντας μία καταπληκτική σεζόν με τον τίτλο του Πρωταθλητή Ελλάδας.
Αυτό ήταν το έβδομο πρωτάθλημα του Ολυμπιακού στην κατηγορία Εφήβων και παραμένει πολυνίκης του θεσμού. Με τέσσερις κατακτήσεις ακολουθεί ο ΠΑΟΚ, ενώ μία φορά έχουν πανηγυρίσει τον τίτλο οι Άρης, Παναθηναϊκός και Ξάνθη.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ με προβολή του Κεσίδη
Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ζευγάρωσε τα τέρματά της στο 51’. Ο Τσοπάνης εκτέλεσε το κόρνερ και ο Καλαϊτζίδης με κεφαλιά έδωσε αέρα δύο τερμάτων στον ΠΑΟΚ.
Οι παίκτες του Δημήτρη Μαυρογενίδη, όμως απέδειξαν το μεγαλείο τους και σε καμάι περίπτωση δεν πτοήθηκαν. Δέκα λεπτά αργότερα οι «ερυθρόλευκοι» μπόρεσαν να μειώσουν στο σκορ.

Ο Πνευμονίδης εκτέλεσε το φάουλ από τα δεξιά και ο Κωστούλας με κοντινή κεφαλιά πέτυχε το 2-1. Η πίεση από πλευράς Πειραιωτών κορυφώθηκε και στο 81ο λεπτό απέφερε καρπούς. Ο Λίγδας με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ ισοφάρισε σε 2-2 στέλνοντας τον τελικό σε παράταση.
Στην πρώτη φάση του έξτρα μισάωρου ο Ολυμπιακός ευτύχησε να προηγηθεί για πρώτη φορά. Ο Λίγδας με προβολή στην κίνηση ζευγάρωσε τα τέρματά του και έδωσε το προβάδισμα στους Πειραιώτες με 3-2. Ο ΠΑΟΚ παρά τα τρία γκολ που δέχτηκε δεν τα παράτησε και στο 102’ ισοφάρισε έπειτα από κεφαλιά του Τσοπάνη.
Ο Ολυμπιακός με την έναρξη του δευτέρου μέρους της παράτασης 9106’0 πήρε εκ νέου το προβάδισμα στο σκορ. Ο Πνευμονίδης έκανε τη σέντρα και ο Κωστούλας με σουτ στην κίνηση πέτυχε το δεύτερο του γκολ και το τέταρτο συνολικά για τους «ερυθρόλευκους».. Ο Λίγδας έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Λιατσικούρας έκανε το 5-3. Στο 119’ ο Τσοπάνης διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Μαυρογενίδης): Κουράκλης, Σουλανιάκου, Αλαφάκης, Δάμα, Παναγάκος (46΄ Πλειώνη), Μουζακίτης (11΄ λ.τρ. Φίλης), Τουφάκης (74΄ Λίγδας), Λιατσικούρας (111΄ Πλις), Κωστούλας, Δαρβίρας (52΄ Σούφκα), Πνευμονίδης (111΄ Καρκατσάλης

ΠΑΟΚ (Πέτρος Τσιαπακίδης): Κατσαρός, Κούπενος (80΄ Αβράμπος), Πολυκράτης, Πανικίδης (117΄ Τσίτσιλας), Κοσίδης, Σνάουτσνερ, Κεσίδης (72΄ Τσομπάνης), Καλαϊτσίδης, Χατσίδης (117΄ Βρύζας), Παπαγεωργίου (91΄ Σαπάνης), Ντούνγκα (88΄ Μύθου).