Μια νίκη από τους τελικούς

Ένα δεκάλεπτο χρειάστηκαν οι «ερυθρόλευκοι» για να επανέλθουν στην ελληνική πραγματικότητα. Αλλά και να «ξεχάσουν» το Final-4 του Κάουνας, όπως και τον χαμένο τελικό με τη Ρεάλ. Διότι στο πρώτο δεκάλεπτο στην Πυλαία ήταν… χαλαροί. Μετά, όμως, σοβαρεύτηκαν. Βρήκαν τρόπο να «σβήσουν» για λίγο από τη μνήμη τους ό,τι συνέβη στο φινάλε της Ευρωλίγκα. Έτσι, αν και στο κομμάτι της συναισθηματικής κατάστασης δεν ήταν στα καλύτερά τους, η ποιότητά τους έκανε τη διαφορά. Λοιπόν, επικράτησαν 97-77 και έκανε το 2-0 στη σειρά με τον ΠΑΟΚ. Την Κυριακή στο ΣΕΦ (28/5, 19:05) έχουν την ευκαιρία να τελειώσουν τη σειρά. Μια νίκη από τους τελικούς.

• Ο MVP: Κώστας Σλούκας. Ο Έλληνας γκαρντ ήταν εξαιρετικός με 23 πόντους (4/6τρ.) και 8 ασίστ, συμβάλλοντας στην άνετη νίκη.
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Θρύλος έκανε επί μέρους σκορ 24-8 και ξέφυγε με 20 πόντους, «καθαρίζοντας» την αναμέτρηση.
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Τζέιλεν Χαντς. Ο παίκτης του ΠΑΟΚ είχε μόλις 2/6 σουτ, όλα τρίποντα, αλλά και 2 λάθη στο ματς.
  • THE POINT: Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν επιθετικό πλουραλισμό στο δεύτερο ημιτελικό με τέσσερις διψήφιους αλλά και τους σέντερ τους με νταμπλ-νταμπλ!

«Καθάρισαν» οι ψηλοί

Το ξεκίνημα του Ολυμπιακού, στο ματς στην Πυλαία, ήταν νευρικό. Διότι είχε το ίδιο θέμα με το πρώτο ματς κόντρα στον ΠΑΟΚ. Οι Θεσσαλονικείς ξεκίνησαν με πολύ καλά ποσοστά από την περιφέρεια. Αλλά το σερί 7-0 έκανε το 8-5 του Δικεφάλου του Βορρά σε 12-8 για τον Ολυμπιακό με Βεζένκοφ (6π.) και Φαλ (4π.). Η ομάδα του Τακιανού απάντησε με δικό της 8-0 (16-12, 6′). Οι δύο ψηλοί των «ερυθρολεύκων» έκαναν όλη τη δουλειά, αλλά ο Ράιλι με τρίποντο (5/8 οι Θεσσαλονικείς) πέτυχε το 19-17 (8′). Ο MVP της Ευρωλίγκας έδωσε νέο προβάδισμα (19-21, 9′) έχοντας 12 πόντους.

Φουλ επίθεση

Ο Ολυμπιακός ανέβασε απόδοση σε άμυνα και επίθεση. Ειδικότερα από το 12′ και μετά. Όταν ο Κακλαμανάκης μείωσε σε 26-30, ακολούθησε σερί 7-0 για τον Ολυμπιακό, για το +11 (26-37, 14′). Αλλά και επί μέρους 15-3 για το 45-29 (16′). Καθώς ο εξαιρετικός Σλούκας (17π. με 4/5τρ.) ήταν αυτός που βγήκε μπροστά. Παράλληλα, καταλυτικός ήταν και ο Παπανικολάου, αλλά και ο Φαλ όταν επέστρεψε, αμφότεροι με 4 ασίστ στο πρώτο ημίχρονο. Με το τρίποντο του αρχηγού του Ολυμπιακού, η διαφορά έφτασε στο +20 (34-54, 19′). Ο Δικέφαλος με Φράνκε (14π.) και Ράιλι (15π.)  κατάφερε να «ροκανίσει» τη διαφορά στους 15. Έτσι πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Με άνεση

Χωρίς συγκέντρωση μπήκαν οι «ερυθρόλευκοι» στο δεύτερο ημίχρονο. Έτσι επέτρεψαν στον ΠΑΟΚ να κάνει επί μέρους 6-1 για το 47-57 (22′). Αλλά η απάντηση ήταν 7-0 του Θρύλου. Καθώς ο Φαλ (11π., 10ρ.) σκόραρε μέσα από τη ρακέτα (47-61). Επίσης, με το έμμεσο τρίποντο του Βεζένκοφ έγινε το σκορ 47-64 (24′). Αν και ο Δικέφαλος του Βορρά συνέχισε να έχει σκορ από Ράιλι (21π.) και Φράνκε (18π.), με Φαλ, ΜακΚίσικ και Σλούκα η διαφορά έφτασε στους 24 (51-75, 28′). Αλλά ξανά οι Θεσσαλονικείς την έριξαν στους 18 στο φινάλε της περιόδου με το τρίποντο του Χαντς.

Έτσι, με ένα ακόμα τρίποντο του Χαντς και τρεις (3/4) βολές του Σίμπερτ, ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 6-0 και μείωσε σε 67-79 (32′). Ωστόσο, το πρώτο καλάθι του Ολυμπιακού στην περίοδο ήρθε από σχεδόν δύο λεπτά. Αν και ήταν λογικό πώς είχε πέσει ο ρυθμός, ο Μπολομπόι πήρε χρόνο συμμετοχής και έδωσε λύσεις (10π., 11ρ.). Στη συνέχεια, το επί μέρους 9-2 των «ερυθρόλευκων» έκανε το σκορ 88-69, με το τρίποντο του Πίτερς (38′). Επιπρόσθετα, Σλούκας και Πίτερς με τρίποντα διατήρησαν τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους. Οι δύο βολές του Ράιλι σε 21” διαμόρφωσαν το τελικό 77-97. Μια νίκη από τους τελικούς.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 41-56, 61-79, 77-97.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.