ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Πρωταθλητές απο κούνια

Μετά από μία απόλυτα συγκλονιστική αναμέτρηση που κρίθηκε στα πέναλτι η Κ15 του Ολυμπιακού επιβλήθηκε του ΠΑΟΚ  με 5-4 και κατέκτησε το βαρύτιμο τρόπαιο

Πολυνίκεις στον θεσμό οι «ερυθρόλευκοι» που σήκωσαν την κούπα για τέταρτη φορά μετά από το 2-2 των 80 λεπτών και την επικράτησή τους με 5-4 στα πέναλτι, κόντρα στον ΠΑΟΚ  χάρη σε δύο αποκρούσεις του Ιάσωνα Γεωργακόπουλου! Ζουριδάκης και Δαρβίρας τα γκολ στην κανονική διάρκεια.

Από τα πρώτα δευτερόλεπτα ο Ολυμπιακός έδειξε ότι είχε μπει στο ματς ψάχνοντας ένα γρήγορο γκολ, κάτι που παραλίγο να καταφέρει πριν τη συμπλήρωση 20 δευτερολέπτων, όταν ο Κωστούλας «τσίμπησε» την μπάλα μπροστά από τον αντίπαλο τερματοφύλακα με την τύχη όμως να μην είναι με το μέρος του.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν άψογα διαβασμένοι και εκμεταλλεύτηκαν το λάθος της άμυνας του ΠΑΟΚ στο 12ο λεπτό. Ο Κωστούλας έκλεψε λίγο πιο μπροστά από το κέντρο, έκανε την κούρσα και την κατάλληλη στιγμή πάσαρε στον Ζουριδάκη που με πλασέ σε κενό τέρμα έγραψε το 1-0! Ο Θρύλος έλεγξε απόλυτα τον ρυθμό από εκείνο το σημείο και μετά χωρίς να απειληθεί σε κανένα σημείο από τον αντίπαλό του, πηγαίνοντας με το υπέρ του σκορ στα αποδυτήρια.

Ο Ολυμπιακός απείλησε με την κεφαλιά του Κωστούλα στο 48’ ωστόσο η παράβαση στην οποία υπέπεσε ο Φράγκος έφερε την ισοφάριση από το σημείο του πέναλτι και την εκτέλεση του Τσιότα στο 52’.

Το παιχνίδι «άνοιξε» για το επόμενο διάστημα με τον Γεωργακόπουλο να δείχνει τα αντανακλαστικά του στο 56’ και τον Σουλανιάκου να έχει κεφαλιά άουτ ένα λεπτό μετά. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες φρόντισαν περισσότερο τα μετόπισθεν με τον Γεωργακόπουλο να έχει ακόμα μία εντυπωσιακή επέμβαση σε φάουλ του Ελευθεριάδη ενώ ο Δαρβίρας έκανε πολύ έξυπνα το πλασέ στο 77’ με τον Μπελερή να αποκρούει. Ότι δεν συνέβη σε όλη τη διάρκεια του β’ ημιχρόνου έγινε στις καθυστερήσεις.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με τέρμα του Καρακώστα στο δεύτερο λεπτό όμως ο Ολυμπιακός χάρη στην ατομική προσπάθεια του Κωστούλα που απέφερε το πέναλτι, ισοφάρισε σε 2-2 χάρη στην εύστοχη εκτέλεση του Δαρβίρα.

Το τρόπαιο κρίθηκε στη διαδικασία των πέναλτι, με τον Ιάσωνα Γεωργακόπουλο να αποκρούει το πέμπτο και το έκτο πέναλτι του ΠΑΟΚ, χαρίζοντας έτσι το πρωτάθλημα στον Θρύλο! Τα εύστοχα πέναλτι του Ολυμπιακού εκτέλεσαν οι Φίλης, Δαρβίρας, Ζουριδάκης, Φράγκος, Σουλανιάκου.

Ολυμπιακός (Πάντος): Γεωργακόπουλος, Σκουρόπουλος, Φράγκος, Σουλανιάκου, Καρκατσάλης, Καρακώστας (76’ Φίλης), Μιχαηλίδης (55’ Οσάφι), Τζώρτζης, Κωστούλας, Δαρβίρας, Ζουριδάκης.