ΠΟΛΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Προπόνηση εν όψει Σαμπαντέλ

Αυτός είναι ο Ολυμπιακός και το απέδειξε για ακόμα μια φορά. Οι ερυθρόλευκες αν και με απουσίες επικράτησαν με 10-5 της Βουλιαγμένης στο Εθνικό κολυμβητήριο του Πειραιά και πήραν το απόλυτο πλεονέκτημα εν όψει των πλει-οφ.
Ο Ολυμπιακός, που αγωνίστηκε χωρίς τις Ασημάκη και Αβραμίδου, άνοιξε το σκορ με την Ελευθερία Πλευρίτου, στο 6:49, για το 1-0. Οι «ερυθρόλευκες» παίζοντας εξαιρετική άμυνα, και με την Ιωάννα Σταματοπούλου να πραγματοποιεί καίριες επεμβάσεις, κράτησαν την Βουλιαγμένη χωρίς γκολ για επτάμιση λεπτά και αν ήταν πιο αποτελεσματικές στην επίθεση, θα είχαν διευρύνει ακόμα περισσότερο το προβάδισμα τους. Το πρώτο οκτάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 1-1.

Στο δοκάρι σταμάτησε η προσπάθεια της Φιλιώς Μανωλιουδάκη, στην έναρξη της δεύτερης περιόδου, πριν η Βάσω Πλευρίτου κάνει το 2-1, μετά από πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας στον παίκτη παραπάνω. Νέο δοκάρι από την Έγκενς, αυτή τη φορά, η οποία σημείωσε το 3-1, λίγο αργότερα και μετά από μια ακόμα πολύ καλή άμυνα των παικτριών του Χάρη Παυλίδη, σκορ που έμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Η Μπάκλινγκ, ανέβασε τη διαφορά στα τρία γκολ και η Βάσω Πλευρίτου σημείωσε το 5-1, στο 5:05 του τρίτου οκταλέπτου, με τους δυο προπονητές να αλλάζουν τις βασικές τερματοφύλακες τους για το υπόλοιπο του αγώνα. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 5-3, με τον Ολυμπιακό να έχει δυο ακόμα δοκάρια με τις Μυριοκεφαλιτάκη και Παπαναστασίου. Οι παίκτριες του Χάρη Παυλίδη πρόσθεσαν πέντε ακόμα τέρματα στο ενεργητικό τους, την τελευταία περίοδο και με το τελικό 10-5 ο Ολυμπιακός έκανε το «6Χ6», στην Γ φάση του πρωταθλήματος και πλέον η προσοχή όλων είναι αποκλειστικά στις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις.

Οι «ερυθρόλευκες», την Παρασκευή (19/4, 12:30) θα αντιμετωπίσουν εκ νέου τη Βουλιαγμένη, στον πρώτο ημιτελικό του Final-4 της Ευρωλίγκα, που θα πραγματοποιηθεί στο Σαμπαντέλ της Ισπανίας.

Τα οχτάλεπτα: 1-1, 3-1, 5-3, 10-5
Ολυμπιακός: Πλευρίτου Ελ 1, Πλευρίτου Β 3, Εγκενς 2, Μπάκλινγκ 1, Μυριοκεφαλιτάκη 2, Πλευρίτου Μ,
Βουλιαγμένη: Ελληνιάδη 1, Κοκκινάκη 1, Διαμαντοπούλου Β 1, Γιαννοπούλου 2