Κώστας ΠαλαιολόγοςΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Προκρίθηκε στους «16» η Νιγηρία

Χωρίς τον Χένρι Ονιεκούρου στην σύνθεσή της η Νιγηρία επικράτησε με 3-1 του Σουδάν και τσέκαρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Κόπα Άφρικα.

Την ποιότητά της πιστοποίησε η Νιγηρία επικράτησε με 3-1 του Σουδάν και εξασφάλισε την πρόκρισή της από τον 4ο όμιλο του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής, διπλασιάζοντας τις νίκες της στη φετινή διοργάνωση!

Χωρίς τον Χένρι Ονιεκούρου στο αρχικό της σχήμα η Νιγηρία μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και ευτύχησε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 3ο κιόλας λεπτό με τον Σάμουελ Τσουκουέζε. Ο Αβονίγι διπλασίασε τα τέρματα των «Αετών» λίγο πριν λήξει το πρώτο ημίχρονο (45′) , ενώ ο Σάιμον διαμόρφωσε το 3-0 στο πρώτο λεπτό του δευτέρου.

Το Σουδάν μείωσε στο 70′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γουαλιελντίν Κιντίρ, αλλά δεν μπόρεσε σε καμία περίπτωση να απειλήσει ουσιαστικά τους αντιπάλους της.

Έτσι, η Νιγηρία έφτασε τους 6 βαθμούς στον 4ο όμιλο και έγινε η τρίτη ομάδα της διοργάνωσης που «σφραγίζει» την πρόκριση στους «16», μετά το Καμερούν και το Μαρόκο!