Πρόκριση με Τάνγκο και ηρεμιστικά!

14046082_1378244242190588_9037554898262553660_nΟ στόχος επετεύχθη. Ο Ολυμπιακός, με πολύ άγχος ,αλλά με τον  Τσόρι Ντομίνγκεζ να αποδεικνύει πόσο μεγάλη ψυχάρα και παίκταρος είναι να δίνει το έναυσμα ισοφαρίζοντας το 0-1 της Αρούκα ,κατάφερε να ανατρέψει το είς βάρος του σκόρ με το οποίο οι Πορτογάλοι ισοφάρισαν την ήττα τους στο πρώτο ματς και πήρε τη νίκη στην παράταση με το γκολ του Ιντέγε…

Ο Μπέντο  ξεκίνησε με την έκπληξη που άκουγε στο όνομα Ρέτσος σε ρόλο δεξιού μπακ ,ενώ οι υπόλοιποι ήταν γνωστοί ..Κάτω απο τα δοκάρια ο Καπίνο,από δεξιά προς αριστερά οι Ρέτσος,Μποτία,Ντα Κόστα, Ντε λα Μπέγια.. Αμυντικά χαφ οι Μιλιβόγεβιτς,Καμπιάσο. Μπροστά τους ο Φορτούνης, δεξιά ο Πάρντο,αριστερά ο Σεμπά ,μοναδικός προωθημένος ο Ιντέγε.

Ηταν ένας Ολυμπιακός πραγματικά χωρίς αρχή και τέλος. Μία ομάδα που δεν μπορούσε να δημιουργήσει φάσεις, βαρετή και χωρίς φαντασία στο παιχνίδι της. Και από την άλλη μία Αρούκα που δεν έκανε τίποτα παραπάνω από το να παίζει άμυνα και να προσπαθεί να βρεί την κατάλληλη στιγμή να απειλήσει όπως αυτή στο 22 με τη επέλαση του Βάλτερ από αριστερά, αλλά το Ντε Χεσούς να μην έχει   την κατάλληλη θέση για να σκοράρει και την κεφαλιά του να μην είναι καλή περνώντας παράλληλα από το τέρμα. Η την κεφαλιά του Βελάσκες στο 33 που χώθηκε στην αντίπαλη άμυνα αλλά η κεφαλιά έφυγε λίγο άουτ.

Οσο πηγαίναμε προς το τέλος του ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός ψιλοξύπνησε. Πάρντο και Σεμπά άλλαζαν πλευρές, αλλά με τον Φορτούνη να είναι σε ακόμα μία κακή βραδιά  τα πράγματα δεν πήγαιναν καλά.. Τελικά στο 35, είχαμε την πρώτη απειλή με τον Σεμπά να εκτελεί κόρνερ, το Ντα Κόστα να πιάνει την πρώτη κεφαλιά, και τον Ιντέγε να κάνει την προβολή αλλά ο Μπρακάλι έσωσε την  κατάσταση. Ακόμα μία απειλή ήταν το σουτ του Ντε Λα Μπέγια λίγο  έξω από την περιοχή που πέρασε άουτ.

Στην επανάληψη, δεν άλλαξε τίποτα. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να κινείται μέσα στην μετριότητα, έχοντας ένα τραγικό Φορτούνη, να μη δημιουργεί φάσεις κάτι που έκανε η Αρούκα σε τρείς περιπτώσεις με τη μία να μετατρέπεται σε γκολ από το Ντε  Μπάρος στο 80, που εκμεταλλεύτηκε το κενό της άμυνας και σκόραρε  για το 0-1. Νωρίτερα, ο Καπίνο  είχε αντιδράσει εξαιρετικά

Ο Ολυμπιακός φαινόταν ανίκανος να αντιδράσει με τον Πάρντο  να είναι πρωταγωνιστής σε κάποιες  φάσεις, αλλά τα τελειώματα του ήταν τραγικά….

Κάπως έτσι, φτάσαμε στην  παράταση. Με τον Μπέντο ,αρκετά αργά, να κάνει την κίνηση απο τον πάγκο βάζοντας τον Τσόρι που τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη  της παράτασης  έφερε το ματς στα ίσα με εξαιρετική ατομική ενέργεια και σουτ. Κάπως έτσι, το Καραϊσκάκη  πήρε φωτιά, με τους Πρωταθλητές  να προσπαθούν για το δεύτερο γκολ ,αλλά την Αρούκα να βγαίνει επικίνδυνα στις αντεπιθέσεις. Μέσα σε όλα ο Ντε Λα Μπέγια απο το 100ο λεπτό έπαιζε τραυματίας με το Μπέντο να βάζει στην εν λόγω θέση το Σεμπά,  ενώ ο Πάρντο έφυγε τραυματίας για να πάρει τη θέση του ο Μανθάτης.  Το ματς έμοιαζε …ροντέο, αλλά τελικά στο 114, η τάξις επανήλθε. Ο Μάρτινς έβγαλε μπαλιά πάρτο βάλτο για τον Ιντέγε και ο αρνητικός και σήμερα Νοιγηριανός σκόραρε για το 2-1.

Ολυμπιακός: Καπίνο, Ρέτσος, Μποτία, Ντα Κόστα, Ντε Λα Μπέγια, Μιλιβόγεβιτς, Καμπιάσο (91’ Ντομίνγκεζ), Πάρντο (99’ Μανθάτης), Σεμπά, Φορτούνης (72’ Αντρέ Μάρτινς), Ιντέγε.

Αρούκα: Μπρακάλι, Ούγκο Μπάστο, Βελάσκεζ, Αρτούρ (90’+3 Νούνο Βαλέντε), Μάρλον, Ζεζέ (112’ Μπρούνο Λόπες), Αντρέ Σάντος, Ζουμπάλ, Κριβελάρο, Ζεκίνια (77’ Ματέους), Βάλτερ Γκονζάλεζ.