Προδόθηκε από λάθη και αστοχία

Η έλλειψη αυτοματισμών και η αστοχία στοίχισαν την τέταρτη ήττα στην ομάδα μπάσκετ γυναικών του Ολυμπιακού στην Ευρωλίγκα

Στην τέταρτη συνεχόμενη ήττα της στην Ευρωλίγκα υποχρεώθηκε η ομάδα μπάσκετ γυναικών του Ολυμπιακού χάνοντας από την Χατάι με 71-55.
Οι νταμπλούχες Ελλάδας υποτάχθηκαν στον ρυθμό της τουρκικής ομάδας και δεν μπόρεσαν να μπουν το πνεύμα της αναμέτρησης.
Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα η Χατάι ανέλαβε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και με όπλο την πιεστική τους άμυνα δεν επέτρεψαν στα κορίτσια του Γιώργου Παντελάκη να φανούν ανταγωνιστικά.

Πρώτη σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν η Τζέσικα Τόμας με 14 πόντους, ενώ την ακολούθησε η Αγγελική Νικολοπούλου με 9 πόντους

Στο δεύτερο δεκάλεπτο τραυματίστηκε η Άννα Σπυριδοπούλου και δεν μπόρεσε να αγωνιστεί στην υπόλοιπη αναμέτρηση.

«ΠΛΗΡΩΣΕ» ΤΟ ΚΑΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΤΟΥ

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την αναμέτρηση με τις Τόμας, Παυλοπούλου, Σωτηρίου, Μάζιτς και Τζόνσον και με τέσσερις πόντους από τις Σωτηρίου και Τζόνσον μπήκε γερά στο παρκέ.

Η Hatay BB εκμεταλλεύτηκε δύο κακές επιθέσεις του Θρύλου και ανέκτησε το προβάδισμα (5-4), με τις γηπεδούχες να προηγούνται με 7-4. Το καλάθι της Σπυριδοπούλου και η απάντηση της Σταμολάμπρου προσέφεραν το 7-8 για τις «ερυθρόλευκες» και από τα 6,75μ η πρώτη πραγματοποίησε το 10-11.

Το δίποντο της Νικολοπούλου και η προσπάθεια της Σταμολάμπρου έφεραν το 14-15, με το δεκάλεπτο να λήγει στο 16-15 για τη Hatay BB.

Η ομάδα από την Τουρκία έτρεξε ένα 6-0 για το 20-15, η Σωτηρίου μείωσε σε 20-17, όμως η Κοκσάλ έδωσε προβάδισμα 7 πόντων (24-17) στις γηπεδούχες. Ο Ολυμπιακός δέχθηκε ένα ακόμα 4-0 σε μικρό χρονικό διάστημα για το +11 της Hatay BB, αλλά η Τόμας κατέβασε τη διαφορά στους 8 με ένα τρίποντο (30-21).

Η απόσταση ανέβηκε ακόμα περισσότερο και το δίποντο της Πάρις έκανε το 37-21, η Τόμας και πάλι «χτύπησε» από τα 6,75μ για το 39-26. Μία ωραία προσπάθεια της Μάζιτς για το 39-28, με τις δύο ομάδες να μπαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 41-28.

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ ΣΤΟ ΣΚΟΡ

Μετά από ένα άγονο διάστημα και για τις δύο ομάδες στο τρίτο δεκάλεπτο, η Τόμας πέτυχε το 41-30 και η Νικολοπούλου από το τρίποντο έκανε το 41-33. Οι «ερυθρόλευκες» πλησίασαν και πάλι με την Ελληνίδα γκαρντ, η Τόμας από τις βολές για το 46-37, όμως η Αμπντελκαντέρ από τα 6,75μ «τιμώρησε» τον Θρύλο για το 49-37.

Ένα ακόμα τρίποντο της Hatay BB για το 52-37, με την Σταμάτη να αντιδράει και με 5 σερί πόντους της να μειώνει στο 54-42, με το δεκάλεπτο να λήγει στο 56-42 έπειτα από καλάθι των γηπεδούχων.

Ο Θρύλος έμεινε ανενεργός για 6 λεπτά έχοντας σκοράρει μονο 2 πόντους από την γραμμή των βολών με την Πάρις να διαμορφώνει για την Hatay BB το 62-44. Η Νικολοπούλου έκανε το 62-46 και η Τόμας το 62-49 με νέο τρίποντο, με το ματς να έχει πάρει όμως το δρόμο του. Το 5-0 της Hatay BB έφερε το 67-49 με 1:48 για το τέλος, η Κοσμά με τρίποντο και φάουλ μείωσε σε 67-53 και το ματς στην Τουρκία έληξε στο 71-55 υπέρ των γηπεδούχων.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 41-28, 56-42, 71-55

Hatay BB (Χατζηδάκη): Αϊντίν 2, Γκάγιτς 5 (1) Τζόουνς 4, Πάρις 9, Σνίτσινα 10 (1) Μπασαράν , Αμπντελκαντέρ 21 (3), Τ Τζόνσον 17 (3), Κοκσάλ 3 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Κοσμά 4 (1/2 τρ.), Μάζιτς 5 (6 ριμπ.), Νικολοπούλου 9 (1), Παυλοπούλου, Σταμάτη 5 (1/2 τρ.), Τζόνσον 3 (13 ριμπ., 3 κλ.), Σωτηρίου 6, Σπυριδοπούλου 5 (1/2 τρ.), Σταμολάμπρου 4, Τόμας 14 (3/7 τρ.)