Πρεμιέρα πλέι οφ με 30αρα

Eνα πολύ εύκολο απόγευμα είχε ο Ολυμπιακός, που ξεκίνησε με το  δεξί τις υποχρεώσεις του στα Πλέι οφ της Α1 ,επικρατώντας του Αρη με ..

Στις αρχές του αγώνα, ο Ολυμπιακός είχε αρκετά προβλήματα στο κομμάτι της άμυνας, αλλά και της δημιουργίας, με τους Θεσσαλονικείς να προηγούνται με 7-11.

Ωστόσο, ένα ξέσπασμα των Πειραιωτών με σερί 8-0  έφερε το 19-13, με τον Ολυμπιακό να βγάζει πολύ περισσότερη ενέργεια έχοντας τον Μάντζαρη σε εξαιρετική κατάσταση.

Με 21-17 στην πρώτη περίοδο, ο Ολυμπιακός ήλεγχε το ματς, αλλά ο Αρης έδειχνε ικανός  να κοντράρει τον Πρωταθλητή.

Ο τραυματισμός του Παπαπέτρου προς στιγμήν πάγωσε άπαντες, αλλά από ένα σημείο και πέρα, με τον Παπανικολάου σε τρομερή κατάσταση (8 πόντοι σερί) και ένα καλάθι του  Σπανούλη, η διαφορά έφτασε στο +12(39-27) που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά.

Το ημίχρονο βρήκε τους Πειραιώτες στο +13(44-31) ,με τρίποντο του Γκρίν και τον Ολυμπιακό να έχει σε εξαιρετική κατάσταση(Πρίντεζης, 8 πόντους και Γιάνγκ 7).

Στην επανάληψη, ο Ολυμπιακός “έσφιξε” την άμυνα του και έβγαλε ενέργεια και αγωνιστική ισορροπία στην επίθεση με τη διαφορά να εκτοξεύεται στο +23(58-35) και την 3η περίοδο να λήγει στο 64-38 ,με επιμέρους σκορ 20-7.

Ο Σφαιρόπουλος δούλευε το ροτέισον με συνεχείς αλλαγές, αλλά η διαφορά όλο και μεγάλωνε. Και με το το τρίποντο του Τολιόπουλου, η διαφορά έφτασε στο +30(74-44).

Ο Αρης είχε τεράστιο πρόβλημα στο σκοράρισμα εγκλωβισμένος  στην αστοχία του και στην άμυνα  του Ολυμπιακού  και το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στο 84-54.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 10, Παπανικολάου 17(1), Μάντζαρης 6(2), Σπανούλης 10, Γκριν 11(3), Μπιρτς 4, Γιανγκ 11, Τολιόπουλος 5(1), Παπαπέτρου, Γουότερς 3, Αγραβάνης 5(1).

Αρης: Σκοτ 3,Κάμινγκς 10, Γιάνκοβιτς 10(1), Καββαδάς 14, Ντραγκίσεβιτς, Ξανθόπουλος, Φλιώνης 2, Τσαϊρέλης 1, Ζάρας 8(2), Χρηστίδης, Τζάκσον, Μούρτος 5.