ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Πρεμιέρα με πεντάρα για τους Παίδες

Εντυπωσιακή εκκίνηση στο πρωτάθλημα για την ομάδα Κ15 του Ολυμπιακού.

Οι παίκτες του Αριέλ Ιμπαγάσα δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Πανιώνιο, τον οποίο συνέτριψαν με 5-0!

Εξαιρετική ήταν η πρεμιέρα της ομάδας Παίδων του Ολυμπιακού στο αντίστοιχο πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ, το οποίο ξεκίνησε σήμερα. Οι νεαροί «ερυθρόλευκοι» του Αριέλ Ιμπαγάσα πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση και νίκησαν 5-0 τους αντίστοιχους του Πανιώνιου που δεν μπόρεσαν να προβάλουν αντίσταση.

Το ματς ουσιαστικά τελείωσε από το πρώτο δεκάλεπτο. Διάστημα στο οποίο ο πρωταθλητής Ολυμπιακός προηγήθηκε με 2-0 και έβαλε από νωρίς τις βάσεις για το πρώτο φετινό τρίποντο. Στο 8′ ο Σούφκα αξιοποίησε ιδανικά τη σέντρα του Πνευμονίδη και με πλασέ πέτυχε το 1-0, για να έρθει στο 10′ ο Παναγιωτακόπουλος και να σκοράρει ξανά, μετά την ασίστ του Μουζακίτη, ο οποίος είχε περάσει δύο αντιπάλους του πριν «σερβίρει» το 2-0.

Στο δεύτερο μέρος οι νεαροί «ερυθρόλευκοι» πάτησαν… γκάζι. Στο 48′ ο Σούφκα δέχθηκε την πάσα του Παναγιωτακόπουλου και ανέβασε το σκορ στο 3-0, ενώ τρία λεπτά αργότερα (51′) ο Αλαφάκης έκλεψε την μπάλα, τροφοδότησε τον Σούφκα που σκόραρε και πάλι, σημειώνοντας το τρίτο προσωπικό του τέρμα, κάνοντας το σκορ 4-0.

Το «κερασάκι στην τούρτα» ήρθε λίγο πριν το φινάλε. Ο Αλαφάκης βρέθηκε σε θέση βολής, στο 79ο λεπτό, δεν λάθεψε και διαμόρφωσε το τελικό 5-0 κόντρα στον Πανιώνιο, δίνοντας στον Ολυμπιακό την πρώτη του φετινή νίκη στο πρωτάθλημα Κ15 της Σούπερ Λιγκ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Κ15 (Αρ. Ιμπαγάσα): Κουράκλης, Κουτσόπουλος, Χριστογιάννης (52’ Λιατσικούρας), Δάμα, Μανιός, Αλαφάκης, Πνευμονίδης, Στάντζος (52’ Παυλάκης), Σούφκα (57’ Χατζηιωαννίδης), Μουζακίτης (57’ Παναγάκος), Παναγιωτακόπουλος (57’ Λίγδας).