ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧΑΝΤΜΠΟΛ

Πρεμιέρα με νίκη στην Οχρίδα

Καλό… βαθμό πήρε ο Ολυμπιακός στο πρώτο του φιλικό στη γειτονική χώρα. Καθώς στην πρεμιέρα του, στο τουρνουά «Κρστε Αντονόφσκι», επικράτησε 34-31 της διοργανώτριας ομάδας του τουρνουά. Εξάλλου ο Σάββας Σάββας ξεχώρισε, καθώς σημείωσε 8 γκολ! Πρεμιέρα με νίκη στην Οχρίδα.

Καλή πρεμιέρα

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο πρώτο του φιλικό στην Οχρίδα, κόντρα στην τοπική ομάδα. Καθώς κατάφερε να επιβάλλει το ρυθμό του. Εξάλλου, οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν στο 7′ με 5 γκολ διαφορά (6-1) με τον Παπαβασίλη. Στη συνέχεια είχαν ένα κακό 6λεπτο στο ματς, όπου και έκαναν πολλά λάθη. Ακόμα και εύκολα και αβίαστα σε πάσες! Το αποτέλεσμα ήταν η Οχρίδα να μειώσει σε 7-6. Ο Τσιγαρίδας έδωσε λύση στο 14′ (6-8) για να αναλάβει δράση ο Σάββας (7-10, 18′), ενώ ο Βίντα έδωσε… αέρα 4 γκολ (7-11, 20′). Κατόπιν η διαφορά ήταν στα 3 γκολ, ως το φινάλε του ημιχρόνου με τον Τζίμπουλα (14-17, 29:40) πριν διαμορφώσει η ομάδα της Οχρίδας το 15-17 του ημιχρόνου.

Νίκη στην Οχρίδα

Όμως, ο Νίκος Γραμματικός άλλαξε τερματοφύλακα στο δεύτερο μέρος, με τον Παπαντωνόπουλο κάτω από τα γκολπόστ. Αν και η διαφορά ήταν στο γκολ, ο Έλληνας γκολκίπερ έκανε σημαντικές επεμβάσεις, ενώ οι γηπεδούχοι έχασαν και πέναλτι στο 35′. Άλλη μια κομβική επέμβασή του (στο 37′ με σκορ 19-21), ενώ στο 38′ σκόραρε από το τέρμα του, καθώς είχε δοθεί δίλεπτο στην Οχρίδα (19-23)! Αργότερα ο Καραμπουρνιώτης έφερε ξανά το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα στα 4 γκολ (20-24, 39′).

Διότι όλα ξεκίνησαν από την άμυνα. Μιας και οι παίκτες του Θρύλου ανέβασαν την ένταση του αμυντικού τους παιχνιδιού! Το αποτέλεσμα ήταν σερί 4-0 (48′-51′) με τρία γκολ του Σάββα και ένα του Τζηρά για το 25-31. Βέβαια, η Οχρίδα πλησίασε στα δύο γκολ στο 59:33 (31-33), αλλά το ματς είχε κριθεί. Επιπλέον, ο Μοντόρο στο 59:53 διαμόρφωσε το τελικό 31-34! Πρεμιέρα με νίκη στην Οχρίδα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκος Γραμματικός): Κοτανίδης, Τζηράς 4, Καραμπουρνιώτης 3, Παπαβασίλης 2, Βίντα 2, Τζίμπουλας 3, Παπαντωνόπουλος 1, Κανδύλας, Σλίσκοβιτς, Δομπρής, Τσιγαρίδας 3, Πασσιάς 2, Μοντόρο 3, Σλαβούλιτσα 1, Κάβτσιτς 1, Μιχαηλίδης 1, Σάββας 8.