ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧωρίς κατηγορία

Ποιος “Ετεοκλής;” ΘΡΥΛΟΣ!

Νέο έντονο καιρικό φαινόμενο απο τα πολλά  που χτυπάνε την Ελλάδα χτύπησε στην Τρίπολη το βράδυ της Κυριακής. Το όνομα του…Ολυμπιακός που σαν τυφώνας άλωσε το “Θεόδωρος Κολοκοτρώνης” με το εντυπωσιακό  5-0.

Πως ξεκίνησε: Ο Μαρτίνς δεν έκανε ιδιαίτερες αλλαγές με τους Αβραάμ και Σουντανί να μπαίνουν στην ενδεκάδα σε σχέση με το παιχνίδι κόντρα  στον Αστέρα. Σα κάτω απο τα δοκάρια και απο δεξιά προς αριστερά, Ομαρ, Σεμέδο,Αβραάμ ,Τσιμίκα, Καμαρά -Γκιγέρμε στη μεσαία γραμμή με Ποντένσε,Μασούρα στα “φτερά” και Σουντανί ,σε πιο ελεύθερο ρόλο πίσω απο τον Ελ Αραμπί.

Το ματς: Από την αρχή το ματς είχε γρήγορο ρυθμό και όλα έδειχναν πως το να σκοράρει ο Θρύλος ήταν θέμα χρόνου. Και αυτό έγινε με τους Πειραιώτες στο πρώτο δεκάλεπτο να κερδίζουν με 2-0.

ΣΙΦΟΥΝΑΣ

Στο 5ο λεπτό, ο Σουντανί πήρε τη μπάλα,και στυνέκλινε προς τα δεξιά, έβγαλε τη σέντρα και ο Μασούρας με κίνηση χορευική έπιασε σκστό σουτ και νίκησε τον Παπαδόπουλο . Τέσσερα λεπτά μετά,  ο Καμαρά έβγαλε απο τον άξονα για τον Ελ Αραμπί που σε ρόλοαριστερού εξτρέμ  έβγαλε κάθετη μπαλιά διαβήτη για τον Ποντένσε που πλάσαρε ψύχραιμα για το 0-2.

ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟ ΤΑΚΛΙΝ ΚΑΙ ΑΠΟΒΟΛΗ ΠΑΣΑΛΙΔΗ

Στο 16, ο Αστέρας έμεινε με 10 παίκτες λόγω της αποβολής ,μετά από υπόδειξη και του VAR του Πασαλίδη που έπεσε πάνω στον αστράγαλο του Γκιγέρμε και έστειλε τον Βραζιλιάνο εκτός αγώνα με αναγκαστική αλλαγή και τον εαυτό του στα αποδυτήρια.

Μέσα σε όλα τραυματίστηκε και  ο Ποντένσε που φαινόταν ότι είχε πρόβλημα από το δεύτερο γκολ  και τη θέση του πήρε ο Ραντζέλοβιτς στο 33.

Η ΩΡΑ ΤΟΥ ΕΛ ΑΡΑΜΠΙ

Τρία λεπτά πριν την αλλαγή έγινε και το 0-3. Σουντανί και Ελ Αραμπί συνεργάστηκαν, με τελικό αποδέκτη τον Μαροκινό που την κατάλληλη στιγμή πλάσαρε τον κίπερ του Αστέρα για το τρίτο γκολ των Πειραιωτών.

Νωρίτερα,στο 30, ο Σα είχε αντιδράει εξαιρετικά σε σουτ του Μπαράλες.

Λίγο πριν το ημίχρονο , ο Ολυμπιακός πέτυχε και τέταρτο γκολ με τη σέντρα του Ραντζέλοβιτς απο δεξοά να βρίσκει σε θέση βολής τον Ελ Αραμπί που με κεφαλιά πέτυσε το τέταρτο γκολ του Θρύλου.

Στο β ημίχρονο, ο Ολυμπιακός δεν έριξε ρυθμούς και επιζητούσε και άλλα γκολ. Και θα μπορούσε να το κάνει αν στο 53, ο Ραντζέλοβιτς έβρισκε στόχο στην κεφαλιά του, στο 58 το σουτ του Ελ Αραμπί που βρήκε κόντρα, στο 64 , ο Σουντανί νικήθηκε από τον Παπαδόπουλο και στο 68 ο Μπουχαλάκης είχε οριζόνιο δοκάρι. Τελικά, στο 72 από τη σέντρα του Σουντανί απο αριστερά ο Μασούρας πετάχτηκε στην καρδιά της άμυνας και τελείωσε το παιχνίδι.

MVP:  Για ακόμα ένα πιχνίδι ο Ελ Αραμπί ήταν κομβικός.Δύο γκολ -μία ασίστ..

Ο αδύναμος κρίκος: Σε ένα τέλειο παιχνίδι σε μία δύσκολη έδρα δεν υπάρχει κάποιος που να υστέρησε.

Η στιγμή: Δεν θα βάλουμε κάποιο απο τα γκολ  αλλά το μαρκάρισμα στον Γκιγέρμε από τον Πασαλίδη. Απίστευτα αντιεπαγγελαματικό μαρκάρισμα και πλέον αγωνία για ν δούμε τι συμβαίνει με τον Βραζιλιάνο άσο.