Χωρίς κατηγορία

Απο το …Ζενίτ στο Ναδίρ(Video)

Οδυνηρή ήττα για  τον Ολυμπιακό στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας από τη Ζενίτ στην παράταση με 68-77 . Κάκιστοι οι Πειραιώτες  που ήταν πολύ άστοχοι από τα 6.75 και δυστυχώς το πλήρωσαν παρά το γεγονός ότι κέρδισαν χρόνο  μετά την ανατροπή από το μείον έξι στην κανονική περίοδο ,στην έξτρα περίοδο σκόραραν μόνο τέσσερις πόντους , με τους Ρώσους να είναι πιο ψύχραιμοι και να παίρνουν τη νίκη.

Δυνατό ξεκίνημα

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με πολύ ενέργεια σε άμυνα και επίθεση μη δίνοντας χώρους στους Ρώσους της Ζενίτ  που στο πρώτο πεντάλεπτο βρίσκονταν πίσω στο σκορ με 12-0, έχοντας τον Μιλουτίνοφ  γρήγορα –γρήγορα να «χτυπάει» τους Ρώσους μέσα από το καλάθι έχοντας έξι πόντους.

Μετά το  ταιμ άουτ του Πλάθα, οι της Ζενίτ  «απάντησαν» με ένα 0—6  για την αντίδραση των Ρώσων που με το ροτέισον των αλλαγών  και την αυστηρότητα των διαιτητών που έδιναν φάουλ που δεν υπήρχαν εναντίον των Πειραιωτών  άρχιζαν αργά αλλά σταθερά να μειώνουν τη διαφορά ,περνώντας μάλιστα και μπροστά με το τέλος της περιόδου  χάρις σε τρίποντο του Τρούσκιν για το 19-20. Με το επιμέρους σκορ του δεύτερου πενταλέπτου να είναι  7-20 και τη Ζενίτ να έχει 3 /4 τρίποντα.

Και στη δεύτερη περίοδο, αρχικά, το μομέντουμ ήταν Ζενίτ. Χόλινς και Ρένφροε ξεκίνησαν με δύο τρίποντα, τη στιγμή που  η ομάδα του Κεμζούρα  πάλευε να βρει πόντους (21-26), ενώ  ο Αιβερσον   έπαιρνε  εύκολα τα επιθετικά ριμπάουντ.

Επήλθε ισορροπία και 10-0 σερί

Οι  Ρώσοι  ήταν εύστοχοι στα τρίποντα, έπαιρναν και μπόλικα επιθετικά ριμπάουντ, αλλά έκαναν εύκολα λάθη. Αυτό έδωσε την  ευκαιρία  στον Ολυμπιακό, που ήταν τραγικός από τα 6.75(0/11 τρίποντα) να κάνει σερί 10-0 για το 31-26. Και σε αυτό βοήθησε και η ψυχραιμία που ερχόταν από τον πάγκο, αλλά και η είσοδος των Σπανούλη-Πρίντεζη.

Ο Ρούμπιτ ήταν αδύναμος κρίκος για τον Ολυμπιακό και στην άμυνα και την επίθεση με τους Πειραιώτες να έχουν πολλά προβλήματα στον τομέα των ριμπάουντ εν τη  απουσία του Μιλουτίνοφ,με τον Αγιον αλλά και τον Αιβερσον να  αλωνίζουν.

Κάπως έτσι φτάσαμε στο 36-38 του πρώτου ημιχρόνου.

Μπλοκ σε επίθεση  και αγριεμένη Ζενιτ

Η Τρίτη περίοδος, στο ξεκίνημα της, συνέχιζε  να βγάζει τις αμυντικές παθογένειες του Ολυμπιακού σε άμυνα και επίθεση(έλλειψη δημιουργίας και αργό μπασκετ)  με τη Ζενίτ  να «Χτυπάει» μέσα από το καλάθι και να προηγείται με  +10(38-48).

Ο Ολυμπιακός «απάντησε» με ένα μίνι 6-0  ,3’30 πριν το τέλος , βγάζοντας πολύ ενέργεια σε άμυνα και επίθεση . Τσέρι, Πρίντεζης  και Πάντερ δεν μπόρεσαν να φέρουν τον Ολυμπιακό πιο κοντά στο σκορ  με τη Ζενίτ  να είχε τον έλεγχο( 44-48).

Ο Ρένφροε με τρίποντο έκανε το 45-51 ενώ με το σερί του Ολυμπιακού χωρίς σκορ , ο Αιβερσον έκανε το +8(45-53) ,με τον Παπανικολάου να μειώνει με το τέλος της τρίτης περιόδου..

Εψαχνε αντίδραση

O Ολυμπιακός ξεκίνησε  με ένα 5-0 και με τρίποντο απο τον  Πάντερ  ,άφησε τη Ζενίτ χωρίς πόντο για τρισημισι λεπτά,αλλά αμφότερες οι ομάδες ήταν τόσο κακές που  με δυσκολία έμπαινε καλάθι..Με τον Ολυμπιακό να είναι άστοχος η Ζενίτ  έφυγεμε +7 (50-57) ,αλλά δύο τρίποντα του Κόνιαρη έβαλαν φωτιά στο ΣΕΦ για το 56-59. Με τον πάντερ ,με δύο βολές να μειώνει στο (58-59).

“Μαχαιριά” από τον Χόλινς

Και εκεί που το ματς φάνηκε να “γυρίζει” ο Χόλινς με ένα τρίποντο αλά Μάικλ Τζόρνταν, έκανε το 58-62, ενώ ο Πονίτκα έκανε το 58-64.

Λα …Μπόμπες απο Πάντερ και “Παπ”.

Και εκεί που όλα έδειχναν “τελειωμένα” αυτό που είχε καταστρέψει τον Ολυμπιακό σε όλο το ματς ,τα τρίποντα δηλαδή, ήταν αυτά που  τον έφεραβν και πάλι στον αφρό. Με Πάντερ και Παπανικολάου να φέρνουν το ματς στα ίσα και τον Χβοστόφ να αστοχεί στην τελευταία επίθεση για την Ζενιτ. Με το ματς να πηγαίνει στην παράταση(64-64η).

Η παράταση  ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να κάνει πολλά λάθη και να μοιάζει εγκλωβισμένος σκοράροντας μόνο απο βολές και συνολικά τέσσερις πόντους. Οι Ρώσοι ήταν ψύχραιμοι βρήκαν πόντους  απο μέση απόσταση και μέσα απο το καλάθι και “καθάρισαν” τη μπουγάδα..