ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΠΟΛΟ

«Πληγώθηκε» από άμυνα και διαιτητές

Τα κενά στην αμυντική του λειτουργία αλλά και η εχθρική διαιτησία ώθησαν σε ήττα τον Ολυμπιακό από την Μπρέσια με 13-10.

Με ήττα 13-10 από την Μπρέσια επί ιταλικού εδαφους ολοκλήρωσε ο Ολυμπιακός τις υποχρεώσεις του στην φάση των ομίλων του Champions League.

Ένα αποτέλεμα το οποίο δεν έχει καμία απολύτως αξία , αφού ήδη η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου έχει ήδη τσεκάρει το εισιτήριο της πρόκρισης για το Final-6  της Βουδαπέστης, ωστόσο πλήρωσε τον εγωϊσμό των «ερυθρόλευκων», αφού ήταν η δεύτερη διαδοχική ήττα για τους Πειραιώτες.

Οι πολλές αμυντικές ολιγωρίες, κυρίως στο τέταρτο οκτάλεπτο , σε συνδυασμό με την εχθρική διαιτησία, η οποία καταλόγιζε με σχετική ευκολία αποβολές εις βάρος των Πειραιωτών

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο ματς με διάθεση να καθαρίσει το ματς από τρία πρώτα λεπτά , ωστόσο η Μπρέσια από την πλευρά της στάθηκε αρκετα ανταγωνιστική.

Ο Πάσκοβιτς άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους 6’ 21’’ πριν την λήξη του πρώτου οκταλέπτου, για να ισοφαρίσει άμεσα σε 1-1  ο Ολυμπιακός με πολύ ωραίο γκολ του Γιάννη Φουντούλη στο 5’43’’

Η Μπέσια πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ στον παίκτη παραπάνω με τον Γκεράτο (3’07’’), με τον Θρύλο να ισοφαρίζει εκ νέου με τον Μπούσλιε.Η πρώτη αναγνωριστική περίοδος βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 2-2 κι όλα συνηγορούσαν στο ότι το ματς θα ήταν ντέρμπι.

Όπως και συνέβη.

Η δεύτερη περίοδος ήταν η πιο θεαματική και το τέλος της βρήκε την Μπρε΄σια να προηγείτια με 6-5. Με  τους Ιταλούς να σκοράρουν τέσσερις φορές με τους Πρεσιούτι, (2), Μπερτόλι και Ούμποβιτς και τον Ολυμπιακό να βρίσκει σκορ με τους Δελακά, Εσπανιόλ (σ.σ. στον παίκτη παραπάνω) και Μουρίκη

Στην τρίτη περίοδο οι άμυνες έγιναν πολύ πιο πιεστικές νμε τον Ολυμπιακό να βάζει δύναμη στο παιχνίδι του. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν την διαφορά στα δύο γκολ (7-5) με το Μπερτόλι (6’ 29’’) πριν την λήξη του οκταλέπτου, για να μειώσουν οι πρωταθλητές Ελλάδας με τον Γιάνοβιτς στον παίκτη παραπάνω 3’ 55’ ‘ πριν την λήξη του τρίτου οκταλέπτου.

Στην τέταρτη περίοδο οι Ιταλοί πήραν εκ νέου προβάδισμα δύο τερμάτων (8-6) με τον Νόρα (6’ 18’’) στον παίκτη παραπάνω, για να μειώσει ο Θρύλος σε 8-7 με τον Γιάνοβιτς 5’ 51’’ πριν την λήξη του αγώνα.

Οι γηπεδούχοι που είχαν και την εύνοια των διαιτητών σε καίριες περιπτώσεις έφτασαν στο 9-7 με τον Νόρα να σκοράρει πάλι στον παίκτη – παραπάνω (5’ 05’’) πριν το τέλος.

Οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν τον τρόπο να αντιδράσουν και να μειώσουν σε 9-8 με τον Μουρίκη  4’39’’ πριν το τέλος  Οι γηπεδούχοι όμως βρήκαν λύση επιθετική από τον Ούμποβιτς για το 10-8, με τον Γεννηδουνιά να μειώσει ξανά στο γκο (10-9) 3’ 52’’ πριν το τέλος.

Η Μπρέσια, όμως εκμεταλλεύθηκε ξανά τα κενά της άμυνας του Ολυμπιακού  με τον Ούμποβιτς να γράφει το 11-9 2’ 46’’ πριν το τέλος.

Οι Πειραιώτες βρήκα τα ψυχικά αποθέματα να αντιδράσουν και να μειώσουν το σκορ με νέο γκολ του Κώστα Γεννηδουνιά, αλλά το γκολ του Νόρα στον παίκτη παραπάνω 1’ 29’’ πριν το τέλος έγραψε το 12-10 για την ιταλική ομάδα

Ο Πρεσιούτι εκμεταλλεύθηκε την απογοήτευση των παικτών του Θοδωρή Βλάχου και 47’’ πριν το τέλος έγραψε  το 13-10.

Τα δεκάλεπτα: 2-2, 4-3, 1-1, 6-4.