Πικρό αντίο

Πικρό αντίο στην Ευρώπη είπε ο Ολυμπιακός που χρειάστηκαν μόνο τρία λεπτά στο πρώτο μέρος,από το 40 έως το 43, για να δεχτεί δύο γκολ και ουσιαστικά να τελειώσει από το πρώτο ημίχρονο η αναμέτρηση. Το τελικό 3-1 αφήνει τους Πειραιώτες τελευταίους στον όμιλο ,με το τελευταίο παιχνίδι κόντρα στη Γιουβέντους να είναι διαδικαστικό .

O Tάκης Λεμονής ξεκίνησε το ματς τον Προτό κάτω από τα δοκάρια και από δεξιά προς αριστερά τους Φιγκέιρας-Ενγκελς-Μποτία-Κούτρη. Ο Ταχτσίδης ήταν μπροστά από το κεντρικό αμυντικό δίδυμο και μπροστά του βρέθηκαν οι Ρομαό-Ζιλέ. Δεξιά ο Πάρντο, αριστερά ο Καρσελά και μπροστά ο Φορτούνης.

Oι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά, θέλοντας, όπως και στο πρώτο παιχνίδι να αιφνιδιάσουν. Και παραλίγο να το πετύχουν. Mόλις στο 2ο λεπτό, από φάουλ που εκτελέστηκε ο Πίντο ,ακάλυπτος έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, ο Προτό έδιωξε με τα ακροδάχτυλα. Η μπάλα χτύπησε στο δεξί του κάθετο δοκάρι και στην επαναφορά ο Ντόστ έστειλε τη μπάλα άουτ.

Οι Πορτογάλοι είχαν κατοχή μπάλας ,αλλά έδιναν ενίοτε χώρο στον Ολυμπιακό που προσπαθούσε, κυρίως από τα άκρα, με τον Πάρντο από δεξιά να κάνει παιχνίδι χωρίς πολύ επιτυχία.

Στο 13, απείλησαν για δεύτερη φορά ,όταν από πλάγιο από αριστερά,ο Ντόστ «έσπασε» τη μπαλα για τον Μπρούνο Φερνάντες που έκανε το σουτ, αλλά σαν από μηχανής Θεός, ο Ενγκελς έβαλε το πόδι του, η μπάλα πήρε ύψος και έφυγε κόρνερ.

Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΤΟΥ ΠΑΡΝΤΟ

Η πρώτη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό καταγράφηκε από τον Πάρντο. Ο Φιγκέιρας, στο Over lap έκανε σέντρα από δεξιά, ο Πάρντο μπήκε στην πορεία της μπάλας, αλλά η προβολή δεν ήταν καλή και η μπάλα έφυγε άουτ.

Ο Ολυμπιακός είχε φροντίσει να παγώσει τον ρυθμό, κλείνοντας τους διαδρόμους, αλλά χρειάστηκαν μόλις τρία λεπτά για να μπορέσει η Σπόρτιγκ να πάρει όχι μόνο να πάρει προβάδισμα ,αλλά να το κάνει και εμφατικά.

Στο 40, ο Καρβάλιο, από τον άξονα, «έσπασε» τη μπάλα για τον Γκέλσον που σε ρόλο δεξιού εξτρέμ έβγαλε σέντρα πάρτο-βάλτο για τον Μπας Ντοστ, με τον Ολλανδό να κερδίζει στη μονομαχία τον Μποτία.

Τρία λεπτά αργότερα, από λάθος του Κούτρη, , ο Σέζαρ πήρε τη μπάλα και αφού έκανε μερικά μέτρα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει, Προτό.

ΣΕΜΠΑ IN

H πρώτη κίνηση του Λεμονή ήταν να βάλει τον Σεμπά αντί του αρνητικότατου Καρσελά και η πρώτη καλή ευκαιρία ήρθε για τον Ολυμπιακό ,στο 51, όταν ο Πάρντο έβγαλε σέντρα , ο Ζιλέ σε θέση φορ έκανε κεφαλιά ,αλλά ήταν εκτός στόχου.

Η Σπόρτιγκ, συνέχισε να είναι πιο «ζωηρή» στο παιχνίδι και στο 58, χάθηκε η ευκαιρία για το 3-0, από φάουλ που εκτέλεσε ο Σέζαρ από δεξιά και κάτω από τη σέντρα προς την περιοχή του Ολυμπιακού, ο Αντρέ Πίντο νίκησε την άμυνα του Ολυμπιακού, αλλά η κεφαλιά του έφυγε άουτ.

Το 3-0 ήρθε στο 66, όταν από κόρνερ του Μπατάλια, επιβλητικά ο Ντοστ πήρε κεφαλιά και το ματς τελείωσε.

Με τον Πρωταθλητή Ελλάδας να έχει καταρρεύσει αγωνιστικά και ψυχολογικά η Σπόρτιγκ συνέχιζε να χάνει ευκαιρίες , πρώτα με το φάουλ του Ματιέ που έφυγε άουτ και ένα σουτ του Φερνάντες που έφυγε άουτ από εκπληκτική μπαλιά του Κοεντράο.

Όπως και στη Βαρκελώνη πάντως, έτσι και στο «Αλβαλάδε», ο Ολυμπιακός βρήκε το γκολ ,όταν ο Φιγκέιρας έκανε κίνηση και σέντρα από δεξιά και ο Οζίτζα με ωραίο σουτ έκανε το 3-1.

ΣΠΟΡΤΙΓΚ : Πατρίσιο-Κοεντράο-Πίντο-Φερνάντες-Σέζαρ (90 Ματέους)-Καρβάλιο-Μπατάλια-Ματιέ (77 Φιγκειρέδο)-Μάρτινς-Πιτσίνι (85 Ριστόφσκι)-Ντόστ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Προτό-Φιγκέιρας-Κούτρης-Ενγκελς-Μποτία-Ταχτσίδης (65’ Οτζίτζα)-Ζιλέ-Ρομαό-Πάρντο-Καρσελά (46 Σεμπα)-Φορτούνης (57 Τζούρτζεβιτς)