ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΜΠΑΣΚΕΤΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

«Πικρό» αντίο με το γνωστό τρόπο

Με ήττα έκλεισαν οι κοπέλες του Θρύλου την παρουσία τους στην Ευρωλίγκα Γυναικών. Αν και 33 λεπτά ήταν μέσα στο ματς με την Βαλένθια (51-49), μετά «κόλλησαν» σε άμυνα και επίθεση, οι Ισπανίδες έκαναν επί μέρους 14-6 και επικράτησαν με 65-55. «Πικρό» αντίο με το γνωστό τρόπο.

• Η MVP: Λετίθια Ρομέρο. Η Ισπανίδα γκαρντ ήταν καθοριστική για τη νίκη της Βαλένθια (10π., 5ρ., 6ασ., 1κλ.).
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Το βάθος του πάγκου. Οι «νυχτερίδες» πήραν 21 πόντους από τις αναπληρωματικές, ενώ ο Θρύλος μόλις 4!
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Κάιλι Σουκ. Η Αμερικανίδα φόργουορντ δεν βοήθησε καθόλου επιθετικά (2π. σε 19:40) με 5 ριμπάουντ.
  • THE POINT: Η υπεροχή σε κλεψίματα (+5), κοψίματα (+3), πόντους από λάθη (+4) και αιφνιδιασμό (+6) βοήθησαν την Βαλένθια.

Τα γνωστά λάθη

Καταρχάς, οι «ερυθρόλευκες» άνοιξαν το σκορ στο 2′ με την Γκούσταφσον. Επίσης, βρέθηκαν στο +5 (5-10) στο 5′ με το τρίποντο της Σταμολάμπρου. Ωστόσο, οι Ισπανίδες έκαναν σερί 6-0 για να προηγηθούν 11-10. Επιπλέον, ο Ολυμπιακός έμεινε χωρίς σκορ εντός παιδιάς (σ.σ.: σημείωσε 3 πόντους με βολές). Έτσι, οι «νυχτερίδες» με νέο 7-0, βρέθηκαν στο 18-11 στα 23” για το δεκάλεπτο. Εξάλλου, οι κοπέλες του Θρύλου πέτυχαν το πρώτο καλάθι και στο δεύτερο δεκάλεπτο με την Σταμάτη (18-15).

Όμως, η αστοχία και τα γνωστά, «φτηνά» λάθη έδωσαν τη δυνατότητα στις παίκτριες της Βαλένθια να ξεφύγουν στο σκορ. Όταν η Αγιούσο μείωσε στους 5 (24-19) στο 15′ ακολούθησε γρήγορο 5-0 για το 29-19 (16′). Ακόμη, όταν η Γκούσταφσον έκανε το 31-26, οι «νυχτερίδες» απάντησαν με δικό τους 8-0 για το +13 (39-26) στο 19′. Οι πόντοι από λάθη (9/2), από αιφνιδιασμό (4/0) και το +3  σε κλεψίματα (5/2) και κοψίματα (3/0) διαμόρφωσαν το +11 του ημιχρόνου.

«Πικρό» αντίο

Τα κορίτσια του Ολυμπιακού προσπάθησαν μέσα από την άμυνα να κρατήσουν επαφή με το σκορ. Στο κομμάτι αυτό πήραν πολύ καλό βαθμό. Μιας και κράτησαν την Βαλένθια στους 8 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο πρώτος πόντος της περιόδου ήταν μια βολή της Νικολοπούλου (23′). Αλλά στο 39-31 τα γνωστά, εύκολα λάθη έφεραν τις Ισπανίδες ξανά σε διψήφιο προβάδισμα (43-31, 26′). Το τρίποντο της Σταμολάμπρου μείωσε τη διαφορά στο τρίποντο (43-40, 28′). Αλλά αυτή πήγε ξανά στους 7 (47-40) με την περίοδο να κλείνει στους 5.

Στην εκκίνηση του τελευταίου δεκαλέπτου, πάλι τα «φτηνά» λάθη έγιναν πρόβλημα. Με σερί 5-0 από Σταμολάμπρου και Αγιούσο, ο Θρύλος πλησίασε στο καλάθι (51-49, 33′). Ωστόσο η επίθεση «κόλλησε» με σερί 0/6 σουτ (σ.σ.: 0/2 τρίποντα, αλλά και 0/2 βολές) και δύο αβίαστα λάθη. Χωρίς σκορ για 4:20 και η Βαλένθια ξέφυγε 57-49, «καθαρίζοντας» με τη νίκη. Η διαφορά στο φινάλε έγινε ξανά διψήφια. «Πικρό» αντίο με το γνωστό τρόπο.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 39-28, 47-42, 65-55.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.