ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΠΟΛΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Πέρασε και από την Βουλιαγμένη ο Θρύλος!

Μια ακόμα νίκη, την 5η φετινή σε ισάριθμα ματς σημείωσε η ομάδα πόλο Γυναικών του Ολυμπιακού κόντρα στη Βουλιαγμένη. Οι «ερυθρόλευκες» επικράτησαν με 5-6 του ΝΟΒ στο Κολυμβητήριο του Λαιμού στο παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής της Γ’ Φάσης του πρωταθλήματος.

Είχε τον έλεγχο από την αρχή!
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στην αναμέτρηση, με την Μπιανκόνι να ανοίγει το σκορ στον παίκτη παραπάνω, με τη συμπλήρωση ενός λεπτού και την Ελευθερία Πλευρίτου με ένα πολύ ωραίο γκολ από την περιφέρεια να δίνεται προβάδισμα δυο τερμάτων στα μισά της περιόδου. Η Ξενάκη μείωσε σε 1-2 αλλά η Ελευθερία Πλευρίτου στην κόντρα πέτυχε το δεύτερο προσωπικό της τέρμα (3:32), διαμορφώνοντας το 1-3 με το οποίο ολοκληρώθηκε το 1ο οκτάλεπτο. Στο δεύτερο οκτάλεπτο, οι γηπεδούχες με δυο διαδοχικά τέρματα ισοφάρισαν σε 3-3, αλλά η Σμιτ σκοράροντας από το φουνταριστό έδωσε ξανά το προβάδισμα στον Θρύλο, σημειώνοντας το 3-4 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Τον διατήρησε μέχρι το φινάλε!

Στα μέσα της 3ης περιόδου, η Βουλιαγμένη ισοφάρισε εκ νέου αλλά και πάλι η Σμιτ ήταν αυτή που έβαλε τον Ολυμπιακό σε ρόλο οδηγού, πετυχαίνοντας το 4-5 (3:27). Η Βασιλική Πλευρίτου, 8’’ πριν τη λήξη του οκταλέπτου, διεύρυνε το προβάδισμα του Θρύλου «γράφοντας» το 4-6! Στην τελευταία περίοδο οι «ερυθρόλευκες» διαχειρίστηκαν και έλεγξαν την κατάσταση. Η Τσουκαλά μείωσε σε 5-6 ένα λεπτό πριν τη λήξη του αγώνα, αλλά ο Ολυμπιακός κράτησε αυτό το σκορ και έφτασε στη νίκη με τη Νικόλ Ελευθεριάδου να μπλοκάρει το σουτ της Τσουκαλά στην τελευταία επίθεση.

Τα οκτάλεπτα: 1-3, 2-1, 1-2, 1-0

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Μπιανκόνι (π/π., 6:56), 0-2 Ελ. Πλευρίτου ( περιφέρεια, 4:32), 1-2 Ξενάκη (φουνταριστό, 4:21), 1-3 Ελ. Πλευρίτου (κόντρα, 3:32)

2ο οκτάλεπτο: 2-3 Ξενάκη (φουνταριστό, 6:17), Tσουκαλά (περιφέρεια, 2:51), 3-4 Σμιτ (φουνταριστό, 1:28)

3ο οκτάλεπτο: 4-4 Τσουκαλά (πέναλτι, 3:59),  4-5 Σμιτ (π/π., 3:27), 4-6 Β. Πλευρίτου (π/π. 0:08)

4ο οκτάλεπτο: 5-6 Τσουκαλά (περιφέρεια, 1:06)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χάρης Παυλίδης): Διαμαντοπούλου, Ε. Πλευρίτου 2, Ελευθεριάδου, Σώρα, Μανωλιουδάκη, Αβραμίδου, Ασημάκη, Μ. Πλευρίτου, Λογοθέτη, Β. Πλευρίτου 1, Μπιανκόνι 1, Σμιτ 2, Πουλοπούλου, Πέττα, Νίνου

ΝΟ Βουλιαγμένης (Αλεξία Καμμένου): Κούβδου, Τσουκαλά 4, Χυδηριώτη, Ο’ Ντόνελ, Πρωτόπαπα, Ξενάκη 2, Μαυρωτά, Πάτρα, Κούλχαας, Διαμαντοπούλου, Μαστροκάλου, Κοντογιάννη, Κοτσιώνη, Κοκκινάκη, Ιωαννίδη

πηγή: osfp.gr