Πέρασε νικηφόρα από την Νάξο

Χωρίς να συναντήσει την παραμικρή δυσκολία ο Ολυμπιακός πέρασε εύκολα από την Νάξο καθώς επικράτησε του Πανναξιακού με 0-3 και έδειξε ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση εν όψει των δύσκολων υποχρεώσεων που ακολουθούν σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Οι νταμπλούχες Ελλάδας έφτασαν με τη νίκη τους αυτή τους 36 βαθμούς και πλέον απολαμβάνουν τη μοναξιά στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα σε συνδυασμό με την βαθμολογική απώλεια του ΑΟ Θήρας.
Ανώτερος και 1-0
Απόλυτα ισορροπημένο το ξεκίνημα του αγώνα, με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ στο πρώτο σετ. Με τη Ζακχαίου να πιέζει από το σερβίς ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με τρεις πόντους, κάνοντας το 15-12 και συνεχίζοντας στον ίδο ρυθμό οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν στο 20-15. Διαδοχικά λάθη των γηπεδούχων διαμόρφωσαν το 22-17. Μπλοκ του Ολυμπιακού και 23-17. Σετ μπολ και πάλι από λάθος των παικτριών του Πανναξιακού.και το πρώτο σετ ολοκληρώθηκε με 25-18.
Με όπλο το μπλοκ άνετα το 2-0
Γρήγορο προβάδισμα με 4-1 για τον Ολυμπιακό στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ. Συν τέεσερα (8-4) με ένα ακόμα πετυχημένο «ερυθρόλευκο» μπλοκ που σταμάτησε την επίθεση του Πανναξιακού. Διπλό μπλοκ αυτή τη φορά, με τις Σκοτ και Ζακχαίου και 14-8 στο δεύτερο σετ για τον Ολυμπιακό. Οι παίκτριες του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς είχαν τον απόλυτο έλεγχο και έφτασαν στο 19-11. Άσσος της Χίπε για το 22-12, η Ζιβογίνοβιτς κάρφωσε για το 23-12 και από άουτ κάρφωμα των γηπεδούχων έφτασε στο σετ μπολ (24-12) ο Ολυμπιακός. Το δεύτερο σετ ολοκληρώθηκε με 25-13, μετά από άουτ σερβίς του Πανναξιακού.
Μόνος πρώτος στην κορυφή
Ίδια η εικόνα και στο τρίτο σετ με τον Ολυμπιακό να κάνει ένα σερί 5-0 στο ξεκίνημα μην αφήνωντας περιθώρια αντίδρασης στις γηπεδούχες. Ο Πανναξιακός μείωσε αρχικά και ισοφάρισε στη συνέχεια σε 9-9 αλλά οι νταμπλούχες Ελλάδας διατήρησαν τον έλεγχο και με την Χίπε πέρασαν εκ νέου μπροστά με 10-9. Οι παίκτριες του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς έχτισαν διαφορά τεσσάρων πόντων φτάνοντας στο 15-11. Άσσος της Χριστοδούλου για το 21-14 και η Ζακχαίου είναι αυτή που έκανε το 22-15 καρφώνοντας σε πρώτο χρόνο. Η Ζιβογίνοβιτς κέρδισε το μπλοκ άουτ για το 24-18 και η Χίπε με άσσο τελείωσε το σετ (25-19) και το παιχνίδι για τον Ολυμπιακό. Πρώτη σκόρερ ήταν η Σάσκια Χίπε με 16 πόντους, ακολούθησε η Χούντ με 10, ενώ Λαμπρούση και Ζακχαίου είχαν από 9, με 6 και 4 μπλοκ αντίστοιχα. Με τη νίκη αυτή ο Ολυμπιακός έφτασε στους 36 βαθμούς και σε συνδυασμό με τη βαθμολογική απώλεια του ΑΟ Θήρας τη 13η αγωνιστική, βρίσκεται πλέον μόνος πρώτος στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του πρωταθλήματος.
Τα σετ: 0-3 σε 1:20, 18-25 (25′), 13-25 (26′), 18-25 (29′)