ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ

Πέρασε απο το Περιστέρι η Κ19

Τους τρεις βαθμούς της νίκης πήραν οι Κ19 του Ολυμπιακού με το υπέρ τους 0-1 μέσα στο Περιστέρι απέναντι στον Ατρόμητο, για τη 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League Κ19.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια της εκτός έδρας αναμέτρησης και κατάφεραν να σημειώσουν το γκολ που έκανε τη διαφορά στον αγώνα στα τελευταία λεπτά του ματς.

Από την αρχή η ομάδα του Πειραιά είχε καλές στιγμές για το γκολ, στο 9′ ο Κουτσογούλας μετά από ατομική ενέργεια έκανε το σουτ από τα δεξιά μέσα από την περιοχή, με τον Δήμο να μπλοκάρει σταθερά. Δύο λεπτά μετά, 11′, ο Αλίγιαγκιτς έκανε το σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να καταλήγει ελάχιστα άουτ. Στο 16′ ο Χρήστου πλάσαρε από τ’ αριστερά με τον τερματοφύλακα να αντιδρά σωστά και το ημίχρονο έμεινε στο 0-0.

Ο Ολυμπιακός στο δεύτερο μέρος μπήκε ακόμη πιο δυνατά στο παιχνίδι και στο 54′ απείλησε με το σουτ του Κουτσογούλα, το οποίο όμως πήγε άουτ. Ο Ατρόμητος βγήκε μπροστά και στο 59′ είχε μία καλή στιγμή με το σουτ του Μπουρνέλη από τα δεξιά και τον Περλέσι να μπλοκάρει.

Η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στους «ερυθρόλευκους», στο 62′ ο Σταυρόπουλος απείλησε με ωραίο σουτ μετά από ατομική ενέργεια και τον Δήμο να διώχνει, ενώ στο 76′ ο Ολυμπιακός είχε διπλή ευκαιρία για το γκολ! Σουτ του Χαραλαμπόγλου από τα δεξιά με τον Δήμο να διώχνει, ενώ την ίδια εξέλιξη είχε και το σουτ του Αλίγιαγκιτς στ’ αριστερά μετά την επαναφορά της πρώτης ευκαιρίας.

Στο 81′ όμως ήρθε το 0-1 για τον Θρύλο! Ο Χαραλαμπόγλου έκλεψε την μπάλα στα δεξιά, έκανε τη σέντρα και ο Μοίρας από κοντά με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Να σημειωθεί πως στο 88′ αποβλήθηκε ο Παγώνης του Ατρόμητου με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ενώ στο 90′ έμεινε και ο Ολυμπιακός με δέκα παίκτες καθώς τραυματίστηκε ο Χρήστου και βγήκε από το ματς ενώ η ομάδα δεν είχε δικαίωμα άλλης αλλαγής. Το 0-1 έμεινε και ο Θρύλος πήρε τους βαθμούς της νίκης.

Ατρόμητος (Π. Κοντοβράκης): Δήμος, Σκλάβος, Γκίνι, Σταματούλας, Κορομηλάς, Βαμβακούσης (84′ Ουγκέν), Πιζάνιας (84′ Κυριφίδης), Παγώνης, Τσαντίλας, Αμπαρτζίδης (67′ Δαμουλιάνος), Μπουρνέλης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σ. Συλαϊδόπουλος): Περλέσι, Αρσενίδης (66′ Φρέρης), Ρέτσος, Κουτσίδης, Χρήστου, Κουτσογούλας, Μουζακίτης, Αλίγιαγκιτς (84′ Πρεκατές), Πατήρας (66′ Μοίρας), Σταυρόπουλος (71′ Χαραλαμπόγλου).