Πέρασε απο τη Λειβαδιά και “βλέπει” ΑΕΚ

Πήρε το τρίποντο ο Ολυμπιακός απέναντι στον Λεβαδειακό με 0-1, εκτός έδρας, για τη 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν ανώτεροι από τον αντίπαλό τους και μπορούσαν να είχαν σημειώσει αρκετά περισσότερα γκολ, καθώς δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες.

Το γκολ για τον Ολυμπιακό σημείωσε στο 40ο λεπτό της αναμέτρησης ο Θανάσης Ανδρούτσος, ενώ αρκετές χαμένες ευκαιρίες για να σκοράρουν είχαν οι Μπιέλ, Χάμες Ροντρίγκες, Μπακαμπού και όχι μόνο.

Τον «ξεκλείδωσε» με Ανδρούτσο

Δυνατός ο Ολυμπιακός στο ματς από τα πρώτα λεπτά, δείχνοντας αμέσως τις προθέσεις του μέσα στη Λιβαδειά. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν από νωρίς τις πρώτες τους καλές ευκαιρίες για γκολ. Μόλις στο 2′ ο Μπιέλ «γέμισε» από εκτέλεση κόρνερ με τον Χουάνγκ να κάνει το σουτ στην κίνηση έξω από την περιοχή, όμως η μπάλα κατέληξε άουτ.

Λίγα λεπτά μετά, στο 8′, ο Μασούρας έκανε ωραία μπαλιά για τον Μπιέλ μέσα στην περιοχή, με τον Ισπανό να δοκιμάζει το πλασέ στην κίνηση και ο Μάρκοβιτς κατάφερε να διώξει σε κόρνερ, ενώ ο τερματοφύλακας του Λεβαδειακού μπλόκαρε σταθερά το μακρινό σουτ του Βρουσάι στο 9′. Στο 18′ έγινε η βαθιά μπαλιά μέσα στην περιοχή των γηπεδούχων, με τον Μασούρα να κάνει την κεφαλιά, η μπάλα κόντραρε στον Βινίσιους και ενώ η μπάλα κατευθυνόταν προς τα δίχτυα ο τελευταίος κατάφερε να διώξει, με τον διαιτητή να δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι, πιστεύοντας πως η μπάλα δεν είχε περάσει ολόκληρη τη γραμμή της εστίας. Στο 38′ ο Μασούρας έκανε το μακρινό σουτ, χωρίς όμως την επιθυμητή κατάληξη και στο 40′ ήρθε το γκολ.

Συγκεκριμένα, ο Χάμες σέντραρε από τ’ αριστερά στην περιοχή του Λεβαδειακού, ο Μασούρας πήρε την πρώτη κεφαλιά με την μπάλα να καταλήγει στον Ανδρούτσο ο οποίος έκανε το κοντρόλ και πλάσαρε για το 0-1 του Θρύλου, με τον σκόρερ να το πανηγυρίζει δεόντως αρχικά μαζί με τον Παναγιώτη Ρέτσο και να σημειωθεί πως αμφότεροι είναι ποδοσφαιριστές από την ακαδημία της ομάδας του Πειραιά!

Έτσι ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάει στ’ αποδυτήρια με το προβάδισμα στο σκορ.

Σωρεία χαμένων ευκαιριών

Δεν άλλαξε το παιχνίδι του ο Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο, συνέχισε να έχει την κατοχή της μπάλας και να απειλεί την εστία του Λεβαδειακού. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί οι οποίοι είχαν την πρώτη καλή στιγμή, όταν στο 48′ ο Τζημόπουλος μετά από εκτέλεση φάουλ έκανε ένα ανάποδο πλασέ, με τον Πασχαλάκη να διώχνει σε κόρνερ.

Τρία λεπτά μετά, στο 51′, ο Χάμες Ροντρίγκες έκανε την μπαλιά για τον Βρουσάια από τ’ αριστερά ο οποίος έκανε την κεφαλιά και μπλόκαρε ο Μάρκοβιτς, ενώ στο 54′ ο Μασούρας έκανε την κεφαλιά πάσα μέσα στην περιοχή με τον Χάμες να κάνει το σουτ στην κίνηση και ο Μάρκοβιτς έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Στην αμέσως επόμενη φάση, στο 55′, ο Μπιέλ εκτέλεσε το κόρνερ και ο Ελ Αραμπί έστειλε άουτ την μπάλα και στο 59′ ο Μπιέλ μετά από ατομική ενέργεια έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής όμως κατέληξε ελάχιστα άουτ.

Στο 61′ ο Χάμες εκτέλεσε απευθείας φάουλ, με την μπάλα να πηγαίνει λίγο δίπλα από την εστία των γηπεδούχων, ενώ στο 67′ ο Χουάνγκ «γέμισε» στην αντίπαλη περιοχή, ο Μπακαμπού «έσπασε» την μπάλα με το κεφάλι για τον Μπιέλ το πλασέ του οποίου όμως μπλόκαρε ο Μάρκοβιτς. Η τελευταία καλή στιγμή του αγώνα ήταν στο 82′, όταν ο Χάμες έβγαλε τον Μπακαμπού τετ α τετ από πλάγια θέση, με την μπάλα να πηγαίνει ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Λεβαδειακού.

Ο Ολυμπιακός κατέκτησε τους τρεις βαθμούς της νίκης με το υπέρ του 1-0 και πλέον το επόμενο ματς του για το πρωτάθλημα της Super League είναι την Κυριακή με την ΑΕΚ στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Λεβαδειακός (Βέλιτς): Μάρκοβιτς, Μπαχανάκ, Χάμοντ (85′ Τσιριγώτης), Βήχος, Βινίσιους, Σκβάρκα (46′ Γιαννιώτας), Πέτρε (46′ Δούμτσιος), Βρακάς, Λιάγκας (39′ Τζημόπουλος), Νίκας, Τσάπρας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίτσελ): Πασχαλάκης, Ανδρούτσος (76′ Άβιλα), Ρέτσος, Ντόη, Βρουσάι, Ίνμπομ Χουάνγκ, Εμβιλά, Χάμες Ροντρίγκες (83′ Σαμασέκου), Μπιέλ (83′ Φορτούνης), Μασούρας (76′ Μπόουλερ), Ελ Αραμπί (64′ Μπακαμπού).