ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧΑΝΤΜΠΟΛ

Πέρασε… αέρα από την Κυψέλη

Η αήττητη πορεία του Ολυμπιακού στη φετινή Handball Premier δεν μπορούσε να ανακοπεί στο κλειστό της Κυψέλης. Καθώς η διαφορά δυναμικότητας με τον Πανελλήνιο είναι πολύ μεγάλη. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι ήταν ανταγωνιστικοί για 17 λεπτά. Μετά, όμως, ο Θρύλος πάτησε… γκάζι. Ειδικότερο στο δεύτερο ημίχρονο που η άμυνά του ήταν το «κλειδί». Το αποτέλεσμα ήταν η άνετη επικράτηση των «ερυθρόλευκων» με 41-26, για την 17η αγωνιστική. Πέρασε… αέρα από την Κυψέλη.

Γκολ και θέαμα

Το ματς στο κλειστό της Κυψέλης ήταν ανοικτό. Μιας και ο Ολυμπιακός δεν έπαιξε άμυνα, σχεδόν καθόλου, στο πρώτο ημίχρονο. Αξίζει να σημειωθεί πώς οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες ως το 6′ (4-4). Όμως ο Θρύλος πήγε στο +2 (4-6) με Δομπρή και Τζηρά (πέναλτι, 8′). Ωστόσο ο Πανελλήνιος ισοφάρισε 6-6 (10′). Επίσης +2 για τους «ερυθρόλευκους» με τον Τζηρά (6-8, 12′), αλλά οι γηπεδούχοι το γύρισαν. Το αποτέλεσμα ήταν το προβάδισμά τους, με 9-8 (14′).

Ακόμα βρέθηκαν μπροστά με 2 γκολ (12-10) στο 17:03. Κατά συνέπεια, ο Μπάμπιτς κάλεσε τάιμ άουτ. Στη συνέχεια, ως το ημίχρονο, ο Ολυμπιακός έκανε επί μέρους 11-5! Πιο συγκεκριμένα, με κομβικούς τους Δομπρή και Πασσιά που σημείωσαν στο διάστημα αυτό τέσσερα (4) και τρία (3) γκολ, αντίστοιχα. Για την ακρίβεια, το πλεονέκτημα του Θρύλου έφτασε στα 4 γκολ (15-19) με τον Τζηρά (28′) και τόσο ήταν στο ημίχρονο (17-21).

Πέρασε… αέρα

Στην εκκίνηση του δευτέρου μέρους, ο Ολυμπιακός απέκτησε… αέρα 5 τερμάτων (17-22) με τον Δομπρή (στα 30”), ενώ η διαφορά πήγε γρήγορα και στα 7 γκολ (18-25) με το δεύτερο γκολ του Βίντα (35′). Επιπλέον, οι «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν άμυνες και έτρεξαν με τον Παπαβασίλη να «χτυπά» στον αιφνιδιασμό για το 18-26 (36′). Μιας και ο Θρύλος πάτησε… γκάζι, με σερί 3-0 κατάφερε να αποκτήσει διψήφια διαφορά (20-30) με τον Παπαβασίλη (41′). Πράγματι, η κυριαρχία του Ολυμπιακού στο δεύτερο ημίχρονο ήταν αδιαμφισβήτητη.

Επιπλέον, το προβάδισμά του έφτασε και στα 12 γκολ (22-34, 49′) με τον Μιχαηλίδη. Βέβαια, με την άμυνα να είναι ανεβασμένη, ο Κάβτσιτς πέτυχε το 24-37 (54′). Δηλαδή 13 γκολ διαφορά! Ακολούθως ήταν η σειρά του Βίντα να σκοράρει για το «ερυθρόλευκο» +15 (25-40, 57′). Κατόπιν με γκολ του Καραμπουρνιώτη έγινε το τελικό 26-41 στο 58:55. Πέρασε… αέρα από την Κυψέλη.

Τα πεντάλεπτα: 3-4, 6-6, 9-9, 13-13, 14-17, 17-21 (ημιχ.), 18-25, 20-28, 21-31, 23-34, 25-38, 26-41.

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Θεόδωρος Γκίνης): Τζανακάκης, Ακαπεντασβίλι 2, Τραϊκόφσκι 1, Δούγιας 1, Αναγνωστόπουλος 7, Βαμβακάρης, Αθανασάκος, Βερτζώνης, Παπαδόπουλος, Μαυρομάτης, Νάκος 6, Ρούσος 4, Σκουρτάι 1, Μπαλάσκας, Αλικάκος 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζέλικο Μπάμπιτς): Κοτανίδης, Τζηράς 5, Καραμπουρνιώτης 2, Παπαβασίλης 4, Βίντα 4, Τζίμπουλας 1, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας, Σλίσκοβιτς, Δομπρής 8, Τσιγαρίδας, Πασσιάς 7, Κάβτιτς 4, Μιχαηλίδης 1, Σάββας 5.

• Διαιτητές: Λεφάκης – Χρόνης, Δίλεπτα: 2-1, Πέναλτι: 0/1-2/2.