Πέρασε… αέρα από τη Σαντορίνη

Μια νέα σελίδα για την ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού. Στο πρώτο ματς που οι «ερυθρόλευκοι» είχαν την Τζούλια Καράρο να αγωνίζεται, ήταν εξαιρετικές στο νησί των Κυκλάδων. Ένα ματς όπου τα κορίτσια του Θρύλου έφτασαν σε καθαρή νίκη, 3-0 σετ, μέσα σε 71 λεπτά. Πέρασε… αέρα από τη Σαντορίνη.

Καθοριστική η Καράρο

Εξαιρετικά μπήκαν στο πρώτο σετ οι «ερυθρόλευκες». Καθώς η παρουσία της Καράρο στην πάσα έκανε πιο εύκολη τη δουλειά για τις συμπαίκτριές της. Η Ιταλίδα πασαδόρος έκανε πολύ καλή δουλειά. Έτσι, με τρεις πόντους της Κούμπουρα ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 5-1, ενώ η Σάλας έκανε το 6-1. Με άσσο της Εμμανουηλίδου (5-12) ξεκίνησε ένα σερί για τον Ολυμπιακό (5-14). Η Γιώτα κέρδισε το μπλοκ άουτ για το 9-16, ενώ η Κούμπουρα διατήρησε τις «ερυθρόλευκες» σε θέση ισχύος (11-17). Όταν η Εμμανουηλίδου πέτυχε το 13-19, φάνηκε να ξεμπερδεύει ο Ολυμπιακός. Αλλά ο ΑΟ Θήρας μείωσε σε 17-21. Ο άσσος της Καράρο έκανε το 17-23 και η Κούμπουρα με μπλοκ άουτ, τέλειωσε το σετ (17-25).

Στο τέλος «μίλησε» η Γουίντερς

Αν και η αφετηρία δεν ήταν καλή, ο άσσος της Κούμπουρα έφερε μια ακόμη ισοπαλία (3-3). Επιπλέον, η Σάλας έδωσε… αέρα δύο πόντων (3-5). Η Σάλας με την Κούμπουρα, ισοφάρισαν σε 10-10 για τον Ολυμπιακό. Ο άσσος της Γουίντερ έδωσε τρεις πόντους διαφορά στις «ερυθρόλευκες» (11-14). Με πόντους από την Σάλας ο Θρύλος ξέφυγε με 17-12 και 18-15, ενώ η Εμμανουηλίδου έκανε το 16-20. Ξανά ο ΑΟ Θήρας πλησίασε σε 19-21, αλλά η Γουίντερ με τρεις πόντους και ενδιάμεσα ένας άσσος της Καράρο (19-24), διαμόρφωσαν το 19-25 για το 0-2 στα σετ.

Πέρασε… αέρα

Η εκκίνηση του τρίτου σετ βρήκε τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ (4-4 και 6-6). Δύο σερί πόντοι της Γουίντερς έκαναν το σκορ 6-8, αλλά η ομάδα της Σαντορίνης αντέδρασε και προηγήθηκε 11-9. Η Κούμπουρα με τρεις διαδοχικούς πόντους έκανε το 12-13, αλλά ο ΑΟ Θήρας ισοφάρισε εκ νέου (15-15). Στο σημείο εκείνο, όμως, με τις κεντρικές του Θρύλου να δίνουν πόντους (δύο η Γιώτα, έναν η Εμμανουηλίδου) ο Ολυμπιακός έκανε σερί 5-0 και ουσιαστικά «καθάρισε» το σετ. Η Γουίντερς πέτυχε το 17-22 και το 17-23, ενώ οι δύο τελευταίοι πόντοι ήρθαν από την επίθεση της Σάλας και το μπλοκ της Κούμπουρα, για το 19-25 και τη νίκη 3-0 στη Σαντορίνη. Πέρασε… αέρα από τη Σαντορίνη.

Τα σετ 0-3 σε 71: 17-25, 19-25, 19-25

• 1ο σετ: 1-8, 9-16, 14-21, 17-25
  • 2ο σετ: 8-7, 12-16, 17-21, 19-25
  • 3ο σετ: 6-8, 15-16, 16-21, 19-25

** Οι πόντοι ΑΟ Θήρας προήλθαν από 4 άσσους, 30 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού από 6 άσσους, 39 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων.

ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Βλάντιμιρ Βάσοβιτς): Κωνσταντέλλου 5 (3/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπόζιτς 1 (1 μπλοκ), Λάνγκεγκερ 8 (8/24 επ., 33% υπ.- 22% άριστες), Μερκάδο 12 (11/31 επ., 1 άσσος), Κέτσμαν 5 (5/17 επ., 62% υπ. – 24% άριστες), Κιουτσιούκη 9 (3/10 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ) / Μπελιά (λ, 36% υπ. – 18% άριστες), Ζιώγα, Καλαποδά, Τσοχατζή, Φάκη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λορέντζο Μιτσέλι): Γιώτα 4 (2/5 επ., 2 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 10 (9/14 επ., 1 άσσος), Γουίντερς 10 (7/20 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 53% υπ. – 33% άριστες), Σάλας 11 (10/25 επ. 1 μπλοκ, 45% υπ. – 36% άριστες), Κούμπουρα 16 (11/25 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Καράρο 4 (2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Κοσμά (λ, 62% υπ. – 25% άριστες).