Πέντε λεπτά ήταν αρκετά αλλά θέλει προσοχή

Τέτοια ώρα χθες, το ματς στο ΣΕΦ ήταν κοντά στο φινάλε της πρώτης περιόδου. Ο Ολυμπιακός κατάφερε να προηγηθεί σε εκείνο το χρονικό σημείο 23-4. Όμως, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν βάλει τις βάσεις από πολύ νωρίτερα. Πέντε λεπτά ήταν αρκετά αλλά θέλει προσοχή.

Η άμυνα δίνει τίτλους

Ο Ολυμπιακός υποχρέωσε τον ΠΑΟ να ξεκινήσει τον πρώτο τελικό με 0/8 σουτ και να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με 2/18. Αποτέλεσμα οι «ερυθρόλευκοι» να βρεθούν στο 23-4. Πώς έγινε αυτό; Εξαιρετική δουλειά στην άμυνα, με βοήθειες και σωστές αλλαγές. Στην επίθεση, ο Φαλ ήταν κομβικός. Από την άλλη, καλά κοψίματα, απομονώσεις και σωστές επιλογές, στα ελεύθερα σουτ. Το πιο σημαντικό. Δεκάλεπτο με διαφορά 19 πόντων και 10 ασίστ. Το τελικό 74-61 είναι τιμητική ήττα για τους «πράσινους». Αν ο Ολυμπιακός δεν είχε χαλαρώσει, η ομάδα του Βόβορα δεν θα έφτανε τους 61 πόντους που σημείωσε τελικά.

Πέντε λεπτά ήταν αρκετά

Αυτά τα πρώτα πέντε λεπτά, με τον Ολυμπιακό να ξεκινά με 11-0 ήταν ενδεικτικά του ματς. Το τέμπο ήταν κομμένο-ραμμένο στα μέτρα των «ερυθρόλευκων». Οι «πράσινοι» δεν κατάφεραν ουσιαστικά να μπουν ποτέ στο ματς. Ακόμα κι όταν μείωσαν σε 29-19 στο δεύτερο δεκάλεπτο, δεν μπόρεσαν να κάνουν κάτι περισσότερο. Ο Ολυμπιακός δεν έκανε το καλύτερό του παιχνίδι, αλλά επικράτησε άνετα στον πρώτο τελικό. Επιβεβαίωσε την αγωνιστική του υπεροχή. Συνήθως, στο πρώτο ματς ο φιλοξενούμενος πάει να αιφνιδιάσει. Αλλά αυτό δεν συνέβη ποτέ. Το πρώτο πεντάλεπτο έδωσε το στίγμα. Εκεί μπήκαν οι βάσεις. Το δεκάλεπτο έκρινε το ματς. Δεν μπορούσε να γυρίσει αυτό το παιχνίδι. Πέντε λεπτά ήταν αρκετά αλλά θέλει προσοχή.

Θέλει προσοχή ο δεύτερος τελικός

Το πρωτάθλημα, όμως, δεν τελειώνει σε ένα ματς. Για να στεφθεί πρωταθλήτρια μια ομάδα, πρέπει να πετύχει τρεις νίκες. Ο δεύτερος τελικός της Τρίτης είναι ακόμα πιο σημαντικό ματς. Οι «ερυθρόλευκοι» πρέπει να κάνουν καλύτερη εμφάνιση στο ΟΑΚΑ. Οι λόγοι είναι δύο. Καταρχάς, να μην επιτρέψουν στους «πράσινους» να επιστρέψουν στη διεκδίκηση του τίτλου. Επιπλέον, να συνεχίσουν αυτό το εξαιρετικό σερί με τις πέντε σερί νίκες φέτος κόντρα στον «αιώνιο» αντίπαλο. Διότι με τον τρόπο αυτό θα βρεθούν μια νίκη μακριά από το πρωτάθλημα, αλλά θα «τελειώσουν» ψυχολογικά την ομάδα του Βόβορα.

Ορισμένοι απόρησαν γιατί ο Ολυμπιακός παρά την άνετη νίκη στον πρώτο τελικό, διατηρεί χαμηλούς τόνους. Η απάντηση είναι πολύ εύκολη. Κάθε ματς είναι ξεχωριστό. Χρειάζεται, λοιπόν, ηρεμία, προσήλωση στο στόχο και καθόλου εφησυχασμός. Όλα τα γίνουν στην ώρα τους. Τώρα δεν υπάρχει ακόμα λόγος για πανηγύρια. Αυτά θα έρθουν μετά την τρίτη νίκη. Με σοβαρότητα, λοιπόν, ο Μπαρτζώκας και οι παίκτες προχωρούν για τον μεγάλο στόχο της σεζόν. Το πρωτάθλημα. Μετά και τον πρώτο τελικό απέδειξαν ξανά πώς είναι η καλύτερη ομάδα. Είναι αναγκαίο να το δείξουν και στη συνέχεια.

Υ.Γ. Η επικοινωνιακή τακτική των «πράσινων» πριν τον πρώτο τελικό αποσκοπούσε σε ένα πράγμα. Να αποπροσανατολίσει τους «ερυθρόλευκους». Αλλά κατέληξε στο… καλάθι των αχρήστων!