ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΧΑΝΤΜΠΟΛ

«Πάτησε» τον Δούκα ο Θρύλος

Νικηφόρα ολοκλήρωσε την πρώτη φάση του πρωταθλήματος η ομάδα χάντμπολ Ανδρών του Ολυμπιακού. «Πάτησε» τον Δούκα ο Θρύλος.

Ο Θρύλος επικράτησε με 36-24 του Δούκα στο κλειστό «Μάνος Λοίζος» στην Νίκαια, για τη 13η αγωνιστική της Handball Premier και επέστρεψε στις νίκες, μετά την ισοπαλία (26-26) με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, για τη 12η αγωνιστική. Με δεδομένο του ρεπό της 14ης αγωνιστικής, οι Πειραιώτες περιμένουν, πλέον, την επόμενη φάση του πρωταθλήματος, στην οποία είναι αποφασισμένοι να τα δώσουν όλα, για να διεκδικήσουν το πρωτάθλημα…

Οι «ερυθρόλευκοι» πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση κόντρα στον Δούκα, στο δεύτερο ημίχρονο κυριάρχησαν απόλυτα και με πρώτο σκόρερ τον Παπαδόπουλο, με εννιά γκολ, έφτασαν σχετικά άνετα στην τελική επικράτηση στην Νίκαια. Η ομάδα του Γιώργου Καρασαββίδη δεν ξεκίνησε καλά στο ματς, βρέθηκε πίσω με 5-2 και 7-5, όμως βελτιώθηκε αισθητά, προσπέρασε με 10-9 τους φιλοξενούμενους και έκτοτε, δεν κοίταξε ξανά… πίσω. Είναι χαρακτηριστικό, ότι η ομάδα μας ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα 16-14 επί του Δούκα και στο δεύτερο ημίχρονο, ξέφυγε με 25-19 και 29-21, φτάνοντας, έτσι, στη νίκη με 12 τέρματα διαφορά!

Τα πεντάλεπτα: 2-5, 5-7, 10-9, 13-11, 15-13, 16-14 (ημχ.), 17-16, 20-18, 25-19, 29-21, 33-22, 36-24