Πάτησε… γκάζι και «καθάρισε»

Την 5η του νίκη σε ισάριθμες αγωνιστικές πέτυχε ο Ολυμπιακός στην Volley League. Οι «ερυθρόλευκοι» μπορεί στο πρώτο σετ να ήταν λίγο χαλαροί κόντρα στον Πήγασο Πολίχνης. Ωστόσο δεν είχαν πρόβλημα να πάρει τη νίκη με 3-0 σετ και να διατηρηθούν στην πρώτη θέση. Πάτησε… γκάζι και «καθάρισε».

Προβάδισμα παρά τα λάθη

Η ομάδα του Τζουλιάνι δεν μπήκε καλά στο πρώτο σετ. Ο Πήγασος με δύο διαδοχικούς άσσους του Μίλη προηγήθηκε 4-2, ενώ με το λάθος του Τράβιτσα 8-4. Ο Στερν ήταν αποτελεσματικός στην επίθεση και μείωσε σε 7-10. Με τον άσσο του Ιντάλγκο έγινε το σκορ 9-12, ενώ ο Δαλακούρας με μπλοκ άουτ έκανε το 14-15. Ο Παγένκ με δύο πρώτους χρόνους και ενδιάμεσα η υπέρβαση του Μπαρέτο έφεραν τον Ολυμπιακό μπροστά με 18-17.

Το μπλοκ του Τράβιτσα έφερε το Θρύλο στο +2 (19-17), αλλά τα λάθη σε υποδοχή και μπλοκ έφερε τον Πήγασο σε σετ μπολ (22-24)! Η χαμένη επίθεση του Σακόγλου και το μονό μπλοκ του Χανδρινού έφερε τον Ολυμπιακό σε σετ μπολ (25-24). Με τον Στερν με επίθεση και μπλοκ να τελειώνει το σετ με 27-25.

Με σλοβενική «συνταγή»

Ανάλογο σκηνικό στις αρχές του δεύτερου σετ. Ο Πήγασος, με το μπλοκ άουτ του Μίλη, προηγήθηκε 4-1. Με δύο διαδοχικούς πόντους του Ιντάλγκο, ο δεύτερος με άσσο, ο Ολυμπιακός πλησίασε στον πόντο (4-5) και ισοφάρισε με τον Δαλακούρα (6-6). Τα λάθη έφεραν τον Πήγασο μπροστά με 8-6. Ωστόσο, εκεί ο Ολυμπιακός πίεσε πάνω στο φιλέ, με τον Μπαρέτο να έχει δύο διαδοχικές επιθέσεις (8-8). Ο Λινάρδος με πρώτο χρόνο μείωσε (10-11) και πήγε στο σερβίς.

Χάλασε την υποδοχή του Πήγασου, πήρε άσσο (11-11) και ο Ιντάλγκο έκανε το 13-11. Αρκετά χαμένα σερβίς και για τις δύο ομάδες με τον Κουμεντάκη, με μπλοκ, να κάνει το 17-14. Η ομάδα της Πολίχνης πλησίασε στον πόντο (20-19), αλλά οι Σλοβένοι του Ολυμπιακού «καθάρισαν». Το μπλοκ του Παγένγκ και οι τρεις σερί άσσοι του Στερν έφεραν το σετ μπολ (24-19), ενώ τελείωσε το σετ για το 25-20.

Πάτησε… γκάζι

Στο τρίτο σετ, με δύο σερί πρώτους χρόνους από τον Παγένκ ο Θρύλος βρέθηκε στο 5-3. Η διαφορά όλο και μεγάλωνε και έφτασε στο +4 (10-6) με τον άσσο του Τράβιτσα. Με τον πόντο του Ιντάλγκο ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 15-8. Ο Κουβανός με μπλοκ άουτ πέτυχε το 17-9, για να πάρει ο Κουμεντάκης έναν ακόμη πόντο για το 20-12. Βέβαια, οι δύο ομάδες έχασαν πολλά σερβίς και έδωσαν εύκολους πόντους στον αντίπαλο. Έτσι τελείωσε και το ματς, μετά το χαμένο σερβίς του Μαυροβουνιώτη για το 25-16 και τη νίκη του Ολυμπιακού με 3-0 σετ. Πάτησε… γκάζι και «καθάρισε».

Τα σετ 3-0 σε 1’16: 27-25, 25-20, 25-16

1ο σετ: 4-8, 14-16, 21-19, 27-25

2ο σετ: 6-8, 16-14, 21-19, 25-20

3ο σετ: 8-6, 16-9, 21-12, 25-16

• Οι πόντοι του Ολυμπιακός προήλθαν από 7 άσσους, 36 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και του Πήγασου Πολίχνης από 3 άσσους, 31 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 6 (4/4 επ.,2 μπλοκ), Στερν 13 (10/17 επ., 3 άσσοι), Τράβιτσα 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Δαλακούρας 6 (6/10 επ., 67% υπ. – 67% άριστες), Λινάρδος 7 (3/8 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ιντάλγκο 12 (9/16 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 44% άριστες) / Τζιάβρας (λ. 47% υπ. – 41% άριστες), Παπαγγελόπουλος, Κουμεντάκης 5 (4/7 επ., 1 μπλοκ, 40% υπ. – 20% άρστες), Χανδρινός 1 (1 μπλοκ, 100% υπ. – 100% άριστες).

ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ (Ηρακλής Θεοδώρου): Κομιτούδης 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Μπαρέτο 4 (4/12 επ., 60%υπ. – 40% άριστες), Μαυροβουνιώτης 9 (8/18 επ. 1 μπλοκ, 69% υπ. – 55% άριστες), Μίλης 8 (6/13 επ., 2 άσσοι), Αρμενάκης 7 (6/7 επ., 1 μπλοκ), Κανέλλος 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ) / Μπουράκης (λ. 60% υπ. – 60% άριστες), Γραμμενούδης, Σακόγλου 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ), Τερζόγλου, Τσιράκης (λ. 50%υπ. – 50% άριστες), Σωτηρίου