ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Η Κ17 «λύγισε» στην παράταση

Την ήττα 2-1 γνώρισε η ομάδα Εφήβων του Ολυμπιακού, στον τελικό της πρώτης φάσης του πρωταθλήματος από τον ΠΑΟΚ. Στο ματς που έγινε στο Αγρίνιο και κρίθηκε στο έξτρα ημίωρο. Η Κ17 «λύγισε» στην παράταση.

Ο Ολυμπιακός, ο οποίος τερμάτισε πρώτος και αήττητος στην πρώτη φάση των ομίλων, θα μπει σε νέο όμιλο. Πιο συγκεκριμένα, εκεί θα αντιμετωπίσει τους ΑΕΚ, Απόλλων Σμύρνης, Αστέρα Τρίπολης, Ατρόμητο, Ιωνικό, Λεβαδειακό, ΟΦΗ, Παναθηναϊκό και Πανιώνιο. Εξάλλου, στόχος είναι μία θέση στο Final-4 του πρωταθλήματος Κ17.

Η Κ17 πάλεψε για 120 λεπτά

Η ομάδα Εφήβων του Ολυμπιακού γνώρισε την ήττα με παίκτη λιγότερο στην παράταση με 2-1 κόντρα στον ΠΑΟΚ, στον τελικό της πρώτης φάσης των μπαράζ του πρωταθλήματος Super League Κ17. Οι νεαροί «ερυθρόλευκοι» μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και είχαν ευκαιρίες να πάρουν προβάδισμα στο σκορ.

Λίγο μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 51′, ο Φίλης έσπασε την μπάλα στον Πνευμονίδη. Ειδικότερα εκείνος μετά από ατομική ενέργεια, είδε τον Δαρβίρα που άνοιξε το σκορ για 1-0. Στη συνέχεια η ομάδα του Δημήτρη Μαυρογενίδη ήταν καλύτερη από τον ΠΑΟΚ και έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι.

Με δέκα παίκτες «λύγισε» στην παράταση

Ωστόσο, οι ισορροπίες άλλαξαν στο 67′, όταν ο Κουρακλής ανέτρεψε εκτός περιοχής επιθετικό του ΠΑΟΚ και ο διαιτητής του έδειξε την κόκκινη κάρτα. Το γκολ της ισοφάρισης για τους Θεσσαλονικείς ήρθε στο 86′ με τον Χατσίδη. Το τελικό 2-1 για τον ΠΑΟΚ διαμόρφωσε ο Τσομπάνης στο 115′, μετά από πάσα του Παπαγεωργίου. Αξίζει να σημειωθεί πως οι πέντε από τις έξι αλλαγές των «ερυθρόλευκων» ήταν αναγκαστικές. Διότι αυτό δυσκόλεψε ακόμα περισσότερο το έργο της ομάδας του Δημήτρη Μαυρογενίδη.

ΠΑΟΚ: Τσιντσόλης, Τσιότας (57′ Τσομπάνης), Πολυκράτης, Πανικίδης, Κοσίδης (98′ Καλιόγλου), Σνάουτσνερ, Κεσίδης, Παπαγεωργίου, Χατσίδης, Καραϊωάννου (72′ Καλαϊτσίδης), Πολιτάκης (100′ Βρύζας).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δ. Μαυρογενίδης): Κουρακλής, Κουτσόπουλος (88′ Παυλάκης), Αλαφάκης, Πλιώνης (71′ Σουλανιάκου), Δάμα (77′ Παναγάκος), Φίλης, Λίγδας (46′ Δαρβίρας), Λιατσικούρας (106′ Μανιός), Κωστούλας, Μουζακίτης, Πνευμονίδης (74′ Μακρής).