Πάτησε… γκάζι από το δεύτερο σετ

Μία ακόμη νίκη για τον Ολυμπιακό στο φετινό πρωτάθλημα της Volley League. Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» άφησαν ένα σετ να περάσει… έτσι. Στη συνέχεια, όμως, ήταν αυτοί που έπρεπε να πήραν ένα ακόμα «καθαρό» τρίποντο, νικώντας 3-1 τον ΟΦΗ στο Ηράκλειο. Πάτησε… γκάζι από το δεύτερο σετ.

Με τον Παγένκ να δεσπόζει πάνω στο φιλέ με 15 πόντους και 9/13 επιθέσεις και τον Τράβιτσα να κάνει… παπάδες από το σερβίς με 6 από τους 10 άσσους του Ολυμπιακού. Και τώρα ακολουθεί το ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ.

Αρκετά λάθη

Ο Ολυμπιακός δεν μπήκε καλά στο ματς. Ωστόσο πλησίασε στον πόντο, 6-5, με το μπλοκ από Ιντάλγκο και Λινάρδο. Αλλά οι τρεις άσσοι του ΟΦΗ μετά τα 6 λάθη που έκαναν οι «ερυθρόλευκοι» στο πρώτο σετ έπαιξαν ρόλο. Έτσι, από το 13-12, οι Ηρακλειώτες ξέφυγαν 16-12 και 21-15, για να φτάσουν σε σετ μπολ μετά από μπλοκ. Ιντάλγκο και Λινάρδος μείωσαν προσωρινά σε 24-19, αλλά το σετ πήγε στον ΟΦΗ με 25-21.

Φουλ επίθεση

Νευρικό ξεκίνημα στην εκκίνηση του δευτέρου σετ και προβάδισμα 3-0 των Κρητικών. Ο άσσος του Τράβιτσα μείωσε το σκορ (7-6), ενώ σε κόντρα επίθεση ο Ζουπάνι έκανε το 9-10. Η πάιπ του Χανδρινού που ήρθε από τον πάγκο έφερε τον Ολυμπιακό στο +2 (15-13). Επιπλέον, η αποτελεσματικότητα του Ζουπάνι ανέβασε τη διαφορά στο +3 (22-19). Με τον Έλληνα διαγώνιο να τελειώνει το σετ, με δική του επίθεση για το 25-21 και το 1-1. Ένα σετ που οι «ερυθρόλευκοι» πήραν 16 πόντους από επίθεση!

Προβάδισμα με το σερβίς

Ο Ολυμπιακός εμφάνισε πάλι προβλήματα στην εκκίνηση του τρίτου σετ. Αλλά με δύο επιθέσεις του Χανδρινού ισοφάρισε σε 2-2. Δύο άστοχες επιθέσεις του Κουμεντάκη έκαναν το σκορ 8-4 στο τρίτο σετ. Ωστόσο, εκεί έβγαλε αντίδραση η ομάδα του Τζουλιάνι. Ο άσσος του Παγένκ έκανε το σκορ 8-7, ενώ ο Δαλακούρας ολοκλήρωσε το σερί 5-0 των «ερυθρολεύκων» που προηγήθηκαν 9-8. Το μπλοκ έκανε δουλειά μιας και ο Χανδρινός (9-11) και ο Παπαγγελόπουλος (9-14) έδωσαν ένα καλό προβάδισμα στο Θρύλο. Τέσσερις διαδοχικοί άσσοι του Τράβιτσα άνοιξε τη διαφορά στο +10 (9-19). Με δύο επιθέσεις του Παγένκ έγινε το σκορ, διαδοχικά, 23-11 και 24-12, για να τελειώσει το σετ με το χαμένο σερβίς του Τζάρβις για το 25-13 και το 2-1 υπέρ του Ολυμπιακού.

Πάτησε… γκάζι

Με τον Χανδρινό να δίνει λύσεις στην επίθεση, οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν νωρίς 5-1, ενώ έφτασαν και στο 7-1. Πλέον, είχαν το πόδι στο… γκάζι και κυριαρχούσαν στο τάραφλεξ. Ένας ακόμη πόντος του νεαρού ακραίου έκανε το σκορ 16-9. Ο Παπαγγελόπουλος πάνω στο φιλέ «καθάρισε» και δημιούργησε νταμπλ σκορ για τον Ολυμπιακό (22-11). Ο Ζουπάνη έφερε τον Ολυμπιακό σε συνθήκη ματς μπολ και το σετ έκλεισε με το χαμένο σερβίς του Ροντρίγκο Αμπράο, για το 25-13 του Θρύλου και τη νίκη με 3-1 σετ. Πάτησε… γκάζι από το δεύτερο σετ.

Τα σετ 1-3 σε 1.42: 25-21, 21-25, 13-25, 13-25.

1ο σετ: 8-5, 16-12, 21-15, 25-21

2ο σετ: 8-6, 14-16, 18-21, 21-25

3ο σετ: 8-4, 9-16, 10-21, 13-25

4ο σετ: 2-8, 9-16, 11-21, 13-25

Οι πόντοι του ΟΦΗ προήλθαν από 5 άσσους, 36 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού από 10 άσσους, 53 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων.

ΟΦΗ (Κώστας Δεληκώστας): Τζάρβις 7 (6/16 επ., 1 μπλοκ, 42% υπ. – 38% άριστες), Χήρας 3 (3/6 επ.,), Σικούκου 13 (10/31 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Αντάμι 7 (3/3 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Βαϊόπουλος 7 (5/8 επ., 2 μπλοκ), Ροντρίγκο Αμπράο 10 (8/20, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 59% υπ. – 53% άριστες) / Τσαδήμας (λ. 43% υπ. – 38% άριστες), Τσαλικιάν, Γκόνας 1 (1/2 επ.).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 15 (9/13 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Ζουπάνι 15 (15/28 επ.), Τράβιτσα 9 (2/2 επ., 6 άσσοι, 1 μπλοκ), Δαλακούρας 10 (7/11 επ., 3 μπλοκ, 67% υπ. – 58 % άριστες), Λινάρδος 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Ιντάλγκο 7 (6/10 επ., 1 μπλοκ, 56% υπ. – 44% άριστες) / Τζιάβρας (λ. 59% υπ. – 53% άριστες), Στερν, Παπαγγελόπουλος 4 (1/3 επ., 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 3 (2/6 επ., 1 άσσος, 25% υπ.), Χανδρινός 11 (10/20 επ., 1 μπλοκ, 29% υπ. – 29% άριστες).