ΠΟΛΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Δυνατό τεστ με την Κατάνια

Η περίοδος της κοινής προετοιμασίας του Ολυμπιακού με την Οριζόντε Κατάνια φτάνει στην τελική της ευθεία. Έτσι, οι δύο ομάδες έδωσαν φιλικό στο Παπαστράτειο. Ειδικότερα ήταν ένα πολύ καλό τεστ και για τις δύο ομάδες ενόψει LEN Champions League Γυναικών. Επιπλέον, οι «ερυθρόλευκες» επικράτησαν 14-13. Δυνατό τεστ με την Κατάνια.

Δυνατό τεστ

Λοιπόν, στο ματς ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε χωρίς την Χριστίνα Σιούτη. Ωστόσο, οι κοπέλες του Δημήτρη Κραβαρίτη είχαν πολύ καλή παρουσία. Για την ακρίβεια, στο πρώτο ημίχρονο κυριάρχησαν. Μιας και βρέθηκαν στα μισά του φιλικού με προβάδισμα 4 γκολ (8-4). Ειδικά, Ελευθεριάδου και Ελευθερία Πλευρίτου σκόραραν στο πρώτο οκτάλεπτο (3-1), ενώ στο δεύτερο με Μυριοκεφαλιτάκη, Ξενάκη, Ελευθεριάδου (2) και Δρακωτού προηγήθηκαν 8-3. Όμως δεν ήταν εφικτό να αντέξουν σε αυτό το τέμπο σε όλο το ματς.

Νίκη με την Κατάνια

Έτσι, η ιταλική ομάδα που είναι και έμπειρη και δυνατή ξαναμπήκε στο ματς. Από τα τελευταία λεπτά του δεύτερου οκταλέπτου έκανε σερί 4-0 και μείωσε στο γκολ, 8-7. Αλλά η Μυριοκεφαλιτάκη σκόραρε δύο σερί τέρματα για το 10-8 του Θρύλου. Ωστόσο στο τελευταίο οκτάλεπτο το ματς άνοιξε. Διότι με γκολ από τη Σάντα έγινε το +3 (11-8), ενώ Ελευθερία και Βάσω Πλευρίτου οδήγησαν στο 14-11, 3:18 για το φινάλε. Στη συνέχεια, η Κατάνια μείωσε σε 14-13, αλλά οι «ερυθρόλευκες» κράτησαν το προβάδισμα ως το τέλος, για το τελικό 14-13. Δυνατό τεστ με την Κατάνια.

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 5-2, 2-4, 4-5.

• Οι σκόρερς του Ολυμπιακού: Ελευθεριάδου 3, Μυριοκεφαλιτάκη 3, Ελευθερία Πλευρίτου 3, Ξενάκη 1, Δρακωτού 1, Σάντα 1, Τριχά 1, Βάσω Πλευρίτου 1.