«Παρέλαση» ο Ολυμπιακός στο Αλεξάνδρειο

Η κούραση από τα δύο ματς της περασμένης εβδομάδας στην Ισπανία ήταν ορατή. Παρόλα αυτά, ο Ολυμπιακός πέρασε με… αέρα από τη Θεσσαλονίκη. Νίκησε 83-66 τον Άρη και έφτασε τ0 9-0 σε όλες τις διοργανώσεις, τη φετινή σεζόν. Το θετικό για την ομάδα του Μπαρτζώκα ήταν η άνοδος του Κάνααν. Με τον Αμερικανό γκαρντ να σκοράρει 14 πόντους (4/7 τριπ.) και τον Θρύλο να έχει 32 ασίστ και 11 κλεψίματα. «Παρέλαση» ο Ολυμπιακός στο Αλεξάνδρειο.

Η άμυνα έκανε τη δουλειά

Ο Άρης ξεκίνησε δυνατά το ματς και με δύο τρίποντα από Νότε και Χόρκλερ προηγήθηκε 6-1 (2′), με τον Ολυμπιακό να πετυχαίνει το πρώτο του καλάθι με τον Παπανικολάου (6-4, 3′), ενώ ο Βεζένκοφ ισοφάρισε 6-6 (4′).  Τα επιθετικά ριμπάουντ του Άρη και οι άστοχες βολές των «ερυθρολεύκων» επέτρεψαν  στην ομάδα της Θεσσαλονίκης να μείνει στο ματς ως το πρώτο 7λεπτο του ματς. Ο Σάσα έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Μπαρτζώκα (9-10). Ο Χάγκινς ισοφάρισε 13-13 (8′), για να ακολουθήσει επί μέρους 7-0 για τον Ολυμπιακό. Με Κάνααν, Βεζένκοφ και το τρίποντο του Γουόκαπ το δεκάλεπτο έκλεισε 13-20.

Κυκλοφορία και καλά ποσοστά

Το σερί του Ολυμπιακού συνεχίστηκε και στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου. Για να φτάσει συνολικά στο 11-0 με Γουόκαπ και Πίτερς για το 24-13. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν καλή κυκλοφορία μπάλας, με αποτέλεσμα να εκτελούν με καλές προϋποθέσεις. Ένα ακόμα σερί 10-0 και το 24-16 έγινε 34-16 με τα τρίποντα των ΜακΚίσικ και Λαρεντζάκη, αλλά και το δίποντο του ΜακΚίσικ (16′). Ο Μπολομπόι έφερε το double score (18-36, 17′), με τον σέντερ του Ολυμπιακού να δίνει λύσεις στην επίθεση (23-39). Οι δύο βολές του Σλούκα διαμόρφωσαν το 25-41 του ημιχρόνου. Παρά τα 13 επιθετικά ριμπάουντ του Άρη, οι 16 ασίστ, τα 5 κλεψίματα, τα 4 κοψίματα και το 64% (11/17) στα δίποντα έπαιξαν καταλυτικό ρόλο για τη μεγάλη διαφορά.

«Παρέλαση» στο Αλεξάνδρειο

Το θετικό για τον κόουτς Μπαρτζώκα ήταν πώς στο τρίτο δεκάλεπτο μπήκε δυνατά στην επιθετική… εξίσωση και ο Κάνααν. Ο Αμερικανός γκαρντ πέτυχε 4 τρίποντα στην 3η περίοδο και ήταν κομβικός. Το ίδιο και ο Βεζένκοφ που ευστόχησε σε δύο επίσης, για να φτάσει στους 15 πόντους. Στο 23′ ο Κάνααν έδωσε… αέρα 20 πόντων στον Ολυμπιακό, ενώ ο Μπολομπόι με έμμεσο τρίποντο το +23 (29-52, 24′). Νότε και Χόλκλερ έδειξαν λύσεις για τους Θεσσαλονικείς. Ένα ακόμα τρίποντο του Κάνααν έκανε το σκορ 36-60 (+24). Οι Θεσσαλονικείς βρήκαν πόντους από τον Γκούντγιν, για να ολοκληρωθεί η περίοδος 46-68 με τις βολές του Σλούκα.

Άνετα και ωραία

Ο Άρης, πάντως, όπως είπε μετά το ματς ο Γιώργος Μπαρτζώκας είναι ομάδα που δεν παρατάει τα ματς. Αυτό έκανε και στην τελευταία περίοδο. Με αποτέλεσμα να μειώσει το εύρος της διαφοράς. Μετά το έμμεσο τρίποντο του Πίτερς για το +25 (71-45, 31′) και τη μεγαλύτερη διαφορά, οι «κίτρινοι» πάλεψαν. Εκτός από τον Γκούντγιν και ο νεαρός Σιδηροηλίας πέτυχε πόντους. Η μπάλα πέρασε μέσα στη ρακέτα. Ο Μπλακ έδωσε λύσεις στο σκοράρισμα (52-75, 34′), όπως και ο Λαρεντζάκης (56-80, 37′). Με το τρίποντο του Πάπας (61-83) σκόραρε οι έντεκα από τους 12 παίκτες του Ολυμπιακού, για να διαμορφώσει ο Σχίζας το τελικό 66-83. «Παρέλαση» ο Ολυμπιακός στο Αλεξάνδρειο.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 25-41, 46-68, 66-83.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.