ΠΑΟ… πατώνεις;

Ακόμη μία συντριβή, αυτή τη φορά από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, γνώρισε ο Παναθηναϊκός στο ΟΑΚΑ με 98-74, κάνοντας «ποδαρικό» με το αριστερό στο 2022 στην Ευρωλίγκα και έφτασε την αρνητική φετινή του επίδοση στο 4-14. ΠΑΟ… πατώνεις;

Ποιο χαμηλά μπορεί να… ΠΑΟ;

Με εξαίρεση τα πρώτα 8 λεπτά όπου το συγκρότημα του Δημήτρη Πρίφτη βρέθηκε να προηγείται 20-17 με καλάθι του Παπαπέτρου, οι «πράσινοι» δεν μπόρεσαν να αναχαιτίσουν τα … όπλα της «ρωσικής αρκούδας» και υποτάχθηκαν στην ανωτερότητα τω φιλοξενούμενων. Με τους Γκριγκόνις, Λούντμπεργκ, Μπόλομποι και Ούχοφ να σκοράρουν αφειδώς η ΤΣΣΚΑ έγινε το απόλυτο αφεντικό στο ματς.

Με ένα ασύλληπτο σερί 23-0 (!) το οποίο ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Χάκετ, έφτασε να προηγηθεί 40-20 επιβάλλοντας πλήρως τον ρυθμό της. Οι «πράσινοι» κυριολεκτικά δεν ήξεραν που να βρεθούν και πού να σταθούν, αφού ήταν προφανές ότι είχαν φανερή έλλειψη σχεδίου και πλάνου αναχαίτισης των παικτών της ΤΣΣΚΑ. Με την «ρώσικη αρκούδα» να προηγείται με τη λήξη του ημιχρόνου με 60-33 και να μετατρέπει σε… πάρτι την αναμέτρηση.

Το… γλέντι από τον Χάκετ δεν είχε τελειωμό!

Η μορφή του αγώνα δεν άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο. Η ΤΣΣΚΑ με τους Γκριγκόνις και Ούχοφ να σκοράρουν από παντού συνέχισε να είναι το ίδιο εύστοχη κι έτσι στο 30’ το σκορ ήταν στα επίπεδα του 77-55. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν να προηγούνται ακόμη και με διαφορά 28 πόντων (83-55) στο 32’ για να φτάσουν με επιβλητικό τρόπο στην ευρεία τους νίκη με 98-74. ΠΑΟ… πατώνεις;

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 33-60, 55-77, 74-98.