ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ!!!!!!

Ενας Ολυμπιακός βγαλμένος απο τις μεγάλες του Ευρωπαϊκές βραδιές, επικράτησε της Αρσεναλ με 1-0 στο Εμιρέιτς αλλά δεν μπόρεσε να πάρει την πρόκριση μετά το 1-3 του Καραϊσκάκη. Σκόρερ ο Ελ Αραμπί στο 53, εξαιρετικοί ΟΛΟΙ οι παίκτες του Θρύλου που άξιζε και άλλα γκολ.

Πως ξεκίνησε: Ο Πέδρο Μαρτίνς ξεκίνησε μόλις για δεύτερη φορά στη θητεία του στον Ολυμπιακό με σχήμα 3-4-3 .Η πρώτη ήταν με τη Σίτι στο Καραϊσκάκη. Τερματοφύλακας ο Σα και τριάδα στην άμυνα οι Μπα-Σωκράτης και Χολέβας. Στα άκρα Ανδρούτσος και Ρεάμπτσιουκ ,με Εμβιλά-Καμαρά  στη μεσαία γραμμή με τους Φορτούνη και  Μασούρα τυπικά αριστερά και δεξιά αντίστοιχα ,αλλά ουσιαστικά σε ελεύθερο ρόλο πίσω απο τον  Ελ Αραμπί.

Το ματς: Το πρώτο ημίχρονο  ,τουλάχιστον στο ξεκίνημα του, χαρακτηριζόταν απο το αργό τέμπο. Προσεκτικές και οι δύο ομάδες, με μηδενικά λάθη  και ουσιαστικά η μία να περιμένει τη στιγμή της για να πει ότι είναι εδώ.

Επτάλεπτο-φωτιά

Από το 18 έως το 26 τα αίματα ..άναψαν. Στο 18, ο Πεπέ βγήκε στο γρήγορο τρανζίσιον , απο δεξιά ο Σα βγήκε για να τον σταματήσει αλλά ο Γάλλος κέρδισε την κόντρα ,ωστόσο στο πλασέ που έκανε η μπάλα βρήκε στον Παπασταθόπουλο και απο κει αργά και βασανιστικά κόρνερ, αφού ακούμπησε και στο κάθετο αριστερό δοκάρι.

Δύο λεπτά μετά ο Σα έκανε διώξιμο προς την περιοχή της Αρσεναλ, Γκάμπριελ και Λουίζ αποκοίμηθηκαν και ο Ελ Αραμπί αφού έκανε το κοντρόλ ξεχύθηκε προς το τέρμα του  Λένο αλλά ο Γερμανός με το γόνατο νίκησε τον Μαροκινό.

Στο 24, η Αρσεναλ πήγε να κάνει τη ζημιά όταν ο Θεμπάγιος βρήκε τρύπα απο Χολέβα και Σωκράτη ,πάσαρε στον Ομπαμεγιάνγκ που έκανε όμως κακό τελείωμα.

Οι Πειραιώτες ολοκλήρωσαν το πρώτο μέρος εξαιρετικά, είχαν μηδενικά λάθη , αλλά δεν μπορούσαν και εύκολα να δημιουργήσουν σχεδόν μηδενικά απο τον άξονα ,ενώ από τα άκρα όποιες σέντρες έβγαιναν καθαρίζονταν απο τους Αγγλους στόπερ.

Γκολάρα από τον Ελ Αραμπί

Στο β ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπήκε απίστευτα αποφασισμένος. Με πολλές κερδισμένες κατοχές καλό τρανζίσιον και ανεβασμένο Φορτούνη οι Πειραιώτες άρχισαν να απειλούν. Ο αρχηγός των Πειραιωτών απείλησε πρώτα στο 48 ,με συρτό σουτ που πέρασε άουτ, ενώ δευτερόλεπτα μετά , ο Καμαρά έβγαλε για τον Φορτούνη που αντί να σουτάρει απο θέση μέσα δεξιά έκανε σέντρα για να διώξει ο Γκάμπριελ. Το γκολ για τον Ολυμπιακό φαινόταν θέμα χρόνου και ήρθε στο 51 απο ποιόν άλλο; Τον μέγα Ελ Αραμπί. Ο Μαροκινός στο 51 υποδέχτηκε τη μπάλα από τον Μασούρα και χορεύοντας ζειμπέκικο τον Λουίς ,την  κατάλληλη στιγμή σούταρε και νίκησε τον Λένο για το 0-1

Ροντέο!

Ο Ολυμπιακός είχε την προσοχή του στο να μην κάνει λάθη ,η Αρσεναλ έκανε αρκετά λάθη βγάζοντας εκνευρισμό  ωστόσο είχε και την ατυχία με το μέρος της όταν στο 60 , ο Πεπέ σούταρε προς το τέρμα αλλά η μπάλα  που είχε πορεία στο τέρμα, βρήκε πάνω στον Σμιθ -Ροου και έφυγε άουτ.

Ο Μαρτίνς ρίσκαρε ακόμα περισσότερο με την είσοδο των Ραντζέλοβιτς-Μπρούμα, αλλά ειδικά του δεύτερου δεν του βγήκε υπό την  έννοια ότι για ακόμα ένα ματς ήταν  εκτός  κλίματος ,ενώ σε δύο περιπτώσεις που του δόθηκε η ευκαιρία να σουτάρει ολιγώρησε.

Η Αρσεναλ έβρισκε χώρους ,αφού ο Ολυμπιακός τα έπαιζε όλα για όλα, ακόμα περισσότερο μετά την ανόητη αποβολή του Μπα με δύο κάρτες σε ένα λεπτό, αλλά  στις δύο κλασικές ευκαιρίες του Ομπαμεγιάνγκ και σε άλλη μία του Πεπέ ο Σα κράτησε το μηδέν.

MVP:ΟΛΟΣ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ο αδύναμος κρίκος:Ο Μπρούμα .

Η στιγμή:Η ευκαιρία του Ελ Αραμπί με την απόκρουση του Λένο στο 21. Αν ο Ολυμπιακός έβαζε γρήγορα γκολ τα πράγματα θα ήταν αλλιώς./

Ο Ρέφ: Προστάτεψε την Αρσεναλ όσο μπορούσε

Άρσεναλ (Μικέλ Αρτέτα): Λένο, Μπεγερίν, Νταβίντ Λουίς, Γκάμπριελ, Τίρνεϊ, Ελνένι, Θεμπάγιος, Τζάκα, Σμιθ-Ρόου, Πεπέ, Ομπαμεγιάνγκ

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Χολέμπας, Παπασταθόπουλος, Μπα, Ανδρούτσος, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Καμαρά, Φορτούνης, Μασούρας, Ελ Αραμπί