Ασταμάτητος ο Θρύλος

Την νικηφόρα πορεία του στο πρωτάθλημα της Volleyleague συνέχισε ο Ολυμπιακός που επικράτησε με 3-0 σετ του Εθνικού Αλεξανδρούπολης στο κλειστό του Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη» και πανηγύρισε την 4η νίκη του σε ισάριθμες αναμετρήσεις. Το επόμενο Σάββατο (30/11, 17:30), ο Θρύλος θα αντιμετωπίσει τον Ηρακλή στη Θεσσαλονίκη, για την 5η αγωνιστική της Volleyleague.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τους Παπαλεξίου, Στιβαχτή, Ανδρεάδη, Ασπιώτη, Κουμεντάκη, Ριζόπουλο και μπήκε δυνατά, προηγούμενος γρήγορα με 5-2 με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 5-4. Στο σημείο αυτό οι «ερυθρόλευκοι» με ένα νέο 4-0 σερί έφτασαν στο 9-4 με τον Ανδρεάδη με τον τεχνικό των φιλοξενούμενων να καλεί το πρώτο του τάιμ άουτ. Με άσσο του Ανδρεάδη οι Πειραιώτες έφτασαν στο 12-6 και στην εξέλιξη του σετ, διατήρησε το προβάδισμα φτάνοντας άνετα σε 19 λεπτά στο 25-13, χάρη στο οποίο προηγήθηκε με 1-0 στα σετ.

Η ίδια εικόνα επικράτησε και στο 2ο σετ με τον Ολυμπιακό να έχει τον απόλυτο έλεγχο και να μην συναντάει δυσκολίες. Στη διάρκεια του ο Ασπιώτης σημείωσε 7 πόντους με 4/8 επιθέσεις, 2 άσσους και ένα μπλοκ και έφτασε στους 12 συνολικά. Ακολούθησε με 6 πόντους στο σετ, ο Παπαλεξίου για τον Ολυμπιακό που έφτασε σε 22 λεπτά στο 25-19 και μέσα σε 41’ συνολικά στο 2-0 σετ! Στο 3ο σετ δεν άλλαξε κάτι ουσιαστικό με τον Θρύλο να φτάνει στο 25-20 και την τελική επικράτηση με 3-0 σετ!

Τα σετ: 3-0 σε 1.03’ 25-13 (19’), 25-19 (22’), 25-20 (20)