Πάλι καλά ….

Ενας άνευρος Ολυμπιακός ,χωρίς φαντασία στο παιχνίδι του , και  χωρίς ένταση έμεινε στο 1-1 με τον Αστέρα  Τρίπολης “πετώντας” δύο πολύτιμους βαθμούς. Πολύ κακοί οι Πρωταθλητές απέναντι σε ένα  Αστέρα που ήταν πολύ καλά διαβασμένος ,στο ντεμπούτο του Σάββα Παντελίδη  στον πάγκο των Αρκάδων.  Οι οποίοι προηγήθηκαν με πέναλτι του Μανιά  για να ισοφαρίσει με τον ίδιο τρόπο ο Τζούρτζεβιτς.

O Xάσι έκανε δύο αλλαγές σε σχέση με το παιχνίδι κόντρα στην Σπόρτιγκ με τους Σεμπά και Ζντιέλαρ, αντί των Φορτούνη και Ομάρ ,αντίστοιχα.
Με τον Ζιλέ σε ρόλο δεξιού μπακ ,τον Οτζίτζα με τον Ζντιέλαρ στη μεσαία γραμμή και τον Μάριν δεκάρι ,τον Σεμπά αριστερά, τον Τζούρτζεβιτς σε ρόλο φορ ,ενώ στην άμυνα ήταν οι Ενγκελς ,Ρομαό και τερματοφύλακα τον Καπίνο.
Ο Ολυμπιακός μπορεί να είχε κατοχή της μπάλας, αλλά στα πρώτα 25 λεπτά δεν είχε δημιουργηθεί κάποια φάση η οποία θα άγχωνε τους Τριπολιτσιώτες.
Με την ομάδα του Παντελίδη να έχει κλείσει τις γραμμές είτε από τα άκρα, είτε από τον άξονα και να προσπαθεί να βγει σε αντεπιθέσεις, θέλοντας να εκμεταλλευτεί το ανέβασμα των γηπεδούχων.
Oυσιαστικά, η πρώτη φάση έγινε στο 35, με τον Καρσελά να κάνει ωραία ενέργεια και την κατάλληλη στιγμή να πασάρει στον Οτζίτζα που ερχόμενος σαν τρέιλερ και ακάλυπτος λίγο έξω από την περιοχή έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.
Τέσσερα λεπτά μετά, ο Ολυμπιακός απείλησε με το κόρνερ του Σεμπά και την κεφαλιά του Ενγκελς που έφυγε άουτ ,για να ολοκληρωθεί το πεντάλεπτο πίεσης.
ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΜΕ 0-1
Και στην επανάληψη, το σκηνικό δεν άλλαξε και έγινε ακόμα χειρότερο, όταν στο 53 από τη σέντρα του Ισνάλντο από αριστερά ,ο Ρομαό έβαλε το χέρι του και ο Μανιάς από τα 11 βήμα τα σκόραρε.
Ο Χάσι,αν και άργησε, έβαλε Πάρντο και Εμενίκε, αντί των Μάριν και Καρσελά, με σκοπό να ζωντανέψει την κατάσταση.
Kαι παραλίγο, στο 62 , ο Νιγηριανός να τον δικαιώσει. Όταν από τη σέντρα του Ζιλέ, ο Εμενίκε πήδηξε πιο γρήγορα από τον Ιγκλέσιας και με ωραία κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι του Αθανασιάδη. Οποιος περίμενε την αντίδραση του Ολυμπιακού σε ακόμα μεγαλύτερο βαθμό απογοητεύτηκε καθώς οι Πρωταθλητές συνέχιζαν να μην μπορούν να διασπάσουν την άμυνα των φιλοξενούμενων που με διπλή ζώνη άμυνας κράταγαν μάλλον άνετα το σκορ.
Μάλιστα ο Αστέρας θα μπορούσε να είχε σκοράρει και δεύτερο γκολ, όταν στο 74, ο Δουβίκας έβγαλε για τον Καλτσά που νικήθηκε στο τετ α τετ από τον Καπίνο.
Ο Χάσι έβγαλε τον Ρομαό για να βάλει τον Ανδρούτσο και τον Ζιλέ σε ρόλο δεύτερου στόπερ μαζί με τον Ενγκελς.
Ο Ολυμπιακός απείλησε σε δύο χρόνους, πρώτα με την κεφαλιά του Τζούρτζεβιτς στο 83 και στη συνέχεια ο Εμενίκε γύρισε το σώμα του αλλά το σουτ που έκανε έφυγε ψηλά άουτ.
Ο Αστέρας ήταν πολύ επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις και στο 87, ο Δουβίκας βρέθηκε και πάλι απέναντι από τον Καπίνο με τον Ελληνα κίπερ να σώζει την κατάσταση.
Στις καθυστερήσεις , ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με πέναλτι που κέρδισε ο Ανδρούτσος που έκανε σουτ και η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Ιγκλέσιας και ο Τζούρτζεβιτς, από τα 11 βήματα ισοφάρισε .