Οθωμανικό δίκαιο!

202001

Με εμφάνιση και καρδιά πρωταθλητή Ευρώπης ο Ολυμπιακός πέρασε με θριαμβευτικό τρόπο από την έδρα της Νταρουσάφακα με 71-77 στην δική του Πόλη.

Ο Ολυμπιακός είναι εδώ! Οι πρωταθλητές Ελλάδας έβγαλαν σφυγμό και με καταπληκτική εμφάνιση πέρασαν με θριαμβευτικό τρόπο από την έδρα της Νταρουσάφακα με 71-77 και βρέθηκαν σε ράγες τετράδας!

Οι «ερυθρόλευκοι» με όπλο την πιεστική τους άμυνα, αλλά και το εξαιρετικά μυαλωμένο παιχνίδι τους πήραν από τα πρώτα λεπτά τα ηνία της αναμέτρησης, μην επιτρέποντας στην ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ να πιστέψει ότι θα μπορούσε να διεκδικήσει την νίκη.

Ο Θρύλος μπήκε … φουριόζος στο ματς και με τον Βασίλη Σπανούλη να καθοδηγεί μαεστρικά, αλλά και να εκτελεί και με άξιους συμπαραστάτες τους Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ  πήραν από τα πρώτα λεπτά το προβάδισμα στο σκορ.

Στο 7’ οι πρωταθλητές Ελλάδας βρέθηκαν να προηγούνται 13-17 με ωραίο μακρινό λέι απ του Πρίντεζη, για να κλείσουν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 21-24.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, προηγήθηκαν πρόσκιρα 24-23, αλλά σ’ εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός με τον Ματ Λοτζέσκι να παίρνει φωτιά ξαναπήρε τα ηνία του αγώνα. Η άμυνα έγινε ξανά πολύ πιεστική και με τρίποντο του Βελγοαμερικανού φόργουορντ ο Θρύλος προηγήθηκε 28-37 στο 15’.

Η Νταρουσάφακα με τους Γουαναμέικερ και Κλάιμπερ μείωσε σε 34-39 στο 18’, όμως μία τρίποντη «βόμβα» του Κώστα Παπανικολάου έφερε τον Ολυμπιακό στο +8 (34-420 για να κλείσει το πρώοτ μέρος με τον Θρύλο προηγούμενο με διαφορά 9 πόντων χάρη σε μία εύστοχη βολή του Γιώργου Πρίντεζη για το 34-43.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός με συνεχόμενα καλάθια του Γιώργου πρίντεζη κιένα τρίποντο του Μάντζαρη προηγήθηκε 40-52 στο 24’.δείχνοντα ςαποφασισμένος να φύγει από την Πόλη με το ροζ φύλλο.

Οι γηπεδούχοι μπροστά στο φάσμα της τρίτης συνεχόμενης ήττας τους επιχείρησαν να πιέσουν και με τρίποντα του Μπερτάνς μείωσαν σε 51-55 στο 29 μπαίνοντας γερά στην διεκδίκηση της νίκης. Σε εκείνο το σημείο, όμως πήρε τον νόμο στα …χέρια του ο Έρικ Γκριν!

Με συνοεχόμενους πόντους του ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στο 33’ 56-63 κι έδειχνε να έχει την απόλυτη συγκέντρωση και ηρεμία σε άμυνα κι επίθεση, ωστε να φύγει νικητής.

Συνεχόμενοι πόντοι του Αντεμίρ έφεραν την Νταρουσάφακα στο -2 (61-63), αλλά μία τρίποντη «βόμβα» του Γκριν έδωσε αέρα πέντε πόντων στους «ερυθρόλευκους» στο 35’ (61-66).

Στην συνέχεια την σκυτάλη πήρε ο Ντάνιελ Χάκετ που με γκολ-φάουλ στο 36 έγραψε το 64-69. Ο Γουαναμέικερ με τρίποντο μείωσε σε 67-69, όμως ξανά … μίλησε ο Έρικ Γκριν, που με δικό του νέο τρίποντο έγραψε το 67-72 στο 37’ κόβοντας τα πόδια των γηπεδούχων.

Ο Σπανούλης με δύο εύστοχες βολές έγραψε στο 37′ 101’ το 67-74 και με δική του εξαιρετική ασίστ έδωσε έτοιμο καλάθι στον Πρίντεζη για το 68-76 στο 38’.  Κάπου εκεί ουσιαστικά κρίθηκε η σπουδαία σε αξία νίκη για τον Ολυμπιακό, που απέδρασε θριαμβευτής από την έδρα της Νταρουσάφακα με 71-77 σημειώνοντας την έκτη του νίκη έπεπα από δέκα αγωνισιτκές

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 34-43, 51-57, 71-77.

Νταρουσάφακα (Mπλατ): Γουίλμπεκιν 8 (2), Μπατούκ, Ερντέν 4, Γουαναμέικερ 11 (3), Κλάιμπερν 21 (1), Μοερμάν 2, Αλντεμίρ 10, Άντερσον 7 (1), Μπερτάνς 8 (2).

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 10 (2), Μπιρτς 5, Γιανγκ, Παπαπέτρου 4, Σπανούλης 13 (1τρ., 5ασ.), Μιλουτίνοφ 4, Πρίντεζης 15, Παπανικολάου 3 (1), Μάντζαρης 5 (1), Χάκετ 3, Λοτζέσκι 15 (3/5τρ, 7ριμπ.).