Όταν βελτιώθηκε έκανε πλάκα!

Άνετα ο «λαβωμένος» Ολυμπιακός υπέταξε με 84-60 το εμπόδιο της Δόξας Λευκάδας στο ΣΕΦ κι επέστρεψε στις επιτυχίες στην Α1.

Στον δρόμο των επιτυχιών στην Α1 επανήλθε δριμύτερος ο «λαβωμένος» Ολυμπιακός επικρατώντας με 84-60 της μαχητικής Δόξας Λευκάδας στο ΣΕΦ.

Οι πρωταθλητές Ελλάδα,ς οι οποίοι παρατάχθηκαν χωρίς τους τραυματίες Βασίλη Σπανούλη, Πάτρικ Γιανγκ, Ιωάννη Παπαπέτρου, αλλά και τον κλινήρη Βασίλη Τολιόπουλο  μπήκαν χωρίς την απαιτούμενη ενέργεια στο πρώτο δεκάλεπτο, δείχνοντας να βρίσκονται εκτός ρυθμού και κάνοντας ορισμένα εύκολα λάθη δίνοντας τη δυνατότητα στην νεοφώτιστη ομάδα της Λευκάδας να πάρει το προβάδισμα στο σκορ με 5-9 στο 6. Στο ίδιο διάστημα οι Πειραιώτες τα περίμεναν όλα επιθετικά από τον Κώστα Παπανικολάου, που είχε σημειώσει και τους πέντε πόντους

Οι φιλοενούμενοι με τον Άλεξ Χάρις να παίρνει μπροστά έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι 14-15 και έδειχναν αρκετά ανταγωνιστικοίί.

Προϊόντος του χρόνου ο Ολυμπιακός βρήκε σκορ από τους Μιλουτίνοφ, κι Αγραβάνη, οι οποίοι πήραν την … μπακέτα στο σκοράρισμα επιτρέποντας στον Θρύλο να προσπεράσει με 25-19 5: 30 πριν την λήξη του πρώτου μέρους.

Η κόρνα της γραμματείας για το πρώτο ημίχρονο βρήκε τον Ολυμπιακό να προηγείται με 37-29 έχοντας και τον Ντόμινικ Ουότερες σε πολύ καλή βραδι.α τόσο εκτελεστικά όσο κι οργανωτικά και να έχει βάλει το νερό στο αυλάκι, μολονότι είχε το άσχημο 1/8 τρίποντα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός έσφιξε ακόμη περις΄σοτερο την άμυνά του, ενώ στην επίθεση πήρε σκορ από Λοτζέσκι και Μπιρτς και  με δύο τρίποντα του Κώστα Παπανικολάου προηγήθηκε με 52-43 στο 28’. Για να κλείσιε το τρίτο δεκάλεπτο προηγούενος με διαφορά 15 πόντων με τους Ντόμινκ Ουότερς και Ματ Λοτζέσκι να έχουν πάρει … φωτιά!

Στην τέταρτη περίοδο ο Ολυμπιακός ανέβασε ακόμη περισσότερο «στροφές» και με τον Νίκολα Μιλουτίνοφ να κάνει σπουδαίο παιχνίδι και τους Γιάννη Αθηναίου Δημήτρη Αγραβάνη, Κεμ Μπιρτς να ακολουθούν, έφτασε στο σημείο να προηγηθεί 77-53, για να φτάσει χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα στο τελικό 84-60.

Τα δεκαλεπτα: 14-15, 37-29, 60-45, 84-60.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γκριν 2, Μιλουτίνοφ 12 (11ριμπ), Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 11, Μάντζαρης, Μπιρτς 5, Γουότερς 15 (1τριπ), Αγραβάνης 8 (11ριμπ), Λοτζέσκι 17 (7ριμπ), Αθηναίου 10 (2τριπ).

Δόξα Λευκάδας (Μαρκόπουλος): Σκοτ 6, Άμποτ 11 (1), Ντόμπλας 8, Ρόμπινσον 9 (1), Χάρις 12, Πεταλωτής 3, Δεμερτζής, Γεωργάκης 2, Ψαθάς 9, Τσαλδάρης.