Oταν άλλαξε το τσιπ…..

Με μία εξαιρετική εμφάνιση στο β ημίχρονο, ο  Ολυμπιακός επικράτησε της Αλμπα με 75-71 στο ΣΕΦ και  πέτυχε την πέμπτη του νίκη στην Ευρωλίγκα. Εξαιρετικοί Ζαν Σαρλ(13 πόντοι -5 ριμπάουντ), Μακ Κισικ(14 πόντοι -3 ριμπ-3 ασίστ), Βεζένκοφ (11 πόντοι), αλλά και ο Σπανούλης της τρίτης περιόδου (6 πόντοι -6 ασιστ)

Αγνώριστος

Ο Ολυμπιακός έκανε από τα χειρότερα πρώτα του ημίχρονα εντός ΣΕΦ.  Πολλά λάθη ,κακή κυκλοφορία της μπάλας ,εκνευρισμός απέναντι σε μία Αλμπα που είχε “δέσει” κόμπο την ομάδα του Μπαρτζώκα.

Οι Γερμανοί με εξαιρετική άμυνα, πίεση στην περιφέρεια και εξαιρετική κυκλοφορία  της μπάλας κατάφερναν να ελέγχουν τον ρυθμό και να έχουν πάντα διψήφια διαφορά(3-11, 7 -20, 10–22).

Βελτίωση στην β περίοδο αλλά στην άμυνα

Ο Μπαρτζώκας ξεκίνησε με Σπανούλη -Μακ Κισικ -Χαραλαμποπουλο-Πρίντεζη και Ελις  και η ομάδα έβγαζε ενέργεια στην επίθεση ,κυρίως με τον Μακ Κίσικ, βελτιώθηκε στην άμυνα ,αλλά πέρα του Σακίλ και λίγο του Χαραλαμπόπουλου , ο Ολυμπιακός  είχε απίστευτο εκνευρισμό στην επίθεση την ίδια ώρα που οι της Αλμπα έχοντας τον  Γκιφι σε εξαιρετική ημέρα (9 πόντοι-3 ριμπαουντ)με απαράμιλλη υπομονή  κυκλοφορούσαν τη μπάλα και όταν έπρεπε εκτελούσαν. Με τη διαφορά να παραμένει σε υψηλά επίπεδα(14-28  ,18-30) με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με την Αλμπα στο +11(24-35)

Σαν Ολυμπιακός

Στην 3η περίοδο ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που ονειρεύεται πρώτα από όλους ο Γιώργος Μπαρτζώκας.  Επιθετική άμυνα, μείωση λαθών ,δημιουργία και Focus. Αποτέλεσμα; Το επιμέρους 27-9.  Για να καταλάβετε. Στο πρώτο μέρος και σε δύο περιόδους, ο Ολυμπιακός σκόραρε 24 πόντους και σε ένα δεκάλεπτο έβαλε 27 και δέχτηκε 9!

Πέρα απο το …ομαδικό του πράγματος οι άξονες της επιτυχίας ήταν ο πανταχού παρών και πάντα πληρών Μακ Κίσικ  που τα έκανε όλα πραγματικά και απ την άλλη ο Ζαν Σαρλ ,απόλυτα καθοριστικός με 10 πόντους στην επίθεση αλλά και εξαιρετικός στην άμυνα. με τον Βασίλη Σπανούλη  να βάζει το κερασάκι στην τούρτα με δύο τρίποντα για το 51-44.

Δεν μάσησε απο το κακό ξείνημα

Στην τέταρτη περίοδο ο Ολυμπιακός φάνηκε να χάνει το μομέντουμ με την Αλμπα να μειώνει σε 53-52, αλλά ένα σερί 10-0 με πρωταγωνιστές τους Σλούκα και Ζαν Σαρλ ήταν αρκετό για να φέρει και πάλι το ματς στα μέτρα των Πειραιωτών που δεν ξαναανησύχησαν σε καμία περίπτωση (66-54 με τρίποντο του Βεζένκοφ).  Με την Αλμπα να μην μπορεί να βρει τις λύσεις στην άμυνα αλλά και στην επίθεση όσο και να προσπαθούσε και τον Ολυμπιακό να κρατάει με σοβαρότητα τη νίκη στα χέρια του έφτασε στη νίκη με 75-71 που τον φέρνει στο 5-3.