Ολυμπιακός-ΠΑΣ : Πρεμιέρα με το δεξί

Ξεκίνημα με το δεξί για τον Ολυμπιακό στο Πρωτάθλημα της; Σούπερλιγκ με τους  Πειραιώτες να επικρατούν 2-0 χάρις στα γκολ των Βαλμπουενά και  Ραντζέλοβιτς.

Πως ξεκίνησε:  Ο Κορμπεράν έκανε ολικό ροτέισον  στην ομάδα με 8 αλλαγές  σε σχέση με το ματς στη Λεμεσό. Σταθεροί μόνο οι Βατσλίκ-Σισέ-Ραντζέλοβιτς. Αναλυτικά. Κίπερ ο  Βατσλίκ. Τετράδα από δεξιά προς αριστερά οι Ανδρούτσος-Σισέ-Μανωλάς-Κούτρης. Μεσαία γραμμή  οι Μπουχαλάκης-Αγκιμπού και 10αρι ο Βαλμπουενά . Ραντζέλοβιτς δεξιά , Ντε Λα Φούεντε αριστερά και μπροστά ο Χασάν.

Το ματς:

Φορτσάτος μεν -Αστοχος δε!

Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν πολύ δυνατά το ματς, με τους Ντε Λα Φουέντε-Ραντζέλοβιτς -Βαλμπουενά  αλλά και τον Κούτρη να κάνει επικίνδυνα ανεβάσματα, να είναι απειλητικοί αλλά όχι  εύστοχοι.

Μόλις στο 4ο λεπτό, ο Ραντζέλοβιτς  βρέθηκε σε θέση βολής με κεφαλιά ,αλλά να μην ευστοχεί, ενώ κοντά στη φάση ήταν και ο Αγκιμπού.  Στο 6, ο Χασάν σημάδεψε το δοκάρι και ο Αγκιμπού, παίρνοντας το ριμπάουντ  έστειλε την μπάλα στα πετεινά του ο Δύο λεπτά  λεπτά μετά , ο τερματοφύλακας του ΠΑΣ, Πριόρ έκανε τρομερή απόκρουση σε κεφαλιά του Σισέ, ενώ στο 11, απο κόρνερ που εκτελέστηκε απο αριστερά, ο Κούτρης βρέθηκε στο δεύτερο δοκάρι, σούταρε με δύναμη αλλά χωρίς να μπορέσει να σκοράρει απο κοντά.

Κατοχή ο Ολυμπιακός ,αλλά ανούσιος

Από τη  στιγμή που δεν σκόραρε το γκολ στο πρώτο τέταρτο, ήταν λογικό  ο ΠΑΣ να βρεί καλύτερο ρυθμό, με τον Ολυμπιακό να έχει κατοχή  μεν αλλά χωρίς ουσία .Με τον ΠΑΣ να περιμένει  τη στιγμή που δεν τη βρήκε στο 16 με τον Κόντε που βρέθηκε απέναντι από τον Βατσλίκ αλλά ο Τσέχος κίπερ αντέδρασε.

Η πολυπρόσωπη άμυνα του ΠΑΣ δεν έδινε την  ευκαιρία στον  Ολυμπιακό και ειδικά στους ακραίους αλλά και τον Βαλμπουενά να τροφοδοτήσουν τον Χασάν   ή να τρυπήσουν την άμυνα του ΠΑΣ, ενώ στο 35  είχαμε τον σοβαρό τραυματισμό του Παντελάκη που χτύπησε σοβαρά στο κεφάλι ,σε διεκδίκηση με τον Χασάν, και έγινε αλλαγή αναγκαστική με τον Μπαγκαλιάνη να παίρνει τη θέση του.

Με το ημίχρονο να λήγει στο 0-0 και τα …σύννεφα να κάνουν την εμφάνιση τους.

Αλλαγές..άμεσες

Με το ξεκίνημα του β μέρους ο Αβιλα πήρε τη θέση του Ανδρούτσου και στο 53, οι Ελ Αραμπί -Εμβιλά αντικατέστησαν τους Χασάν και Μπουχαλάκη αντίστοιχα. Πριν τις αλλαγές, ο Ντε Λα Φουέντε έκανε ένα χορευτικό  και σούταρες, αλλά η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ.

ΟΕ ΟΕ ΜΑΤΙΕ!

Τι και αν μπήκε ο Ελ Αραμπί, ο Ματιέ Βαλμπουενά που έχει δώσει ουκ ολίγες ασίστ στον Μαροκινό για γκολ με το κεφάλι , τώρα ήταν αυτός  που  έλυσε το γόρδιο δεσμό.  Στο 56, ο Αβιλα έβγαλε σέντρα…αλφάδι για τον Γάλλο που σε ρόλο  φορ έπιασε υπέροχη γυριστή κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι για το 1-0.

Το γκολ δεν  έκανε τον προπονητή του ΠΑΣ να φοβηθεί, αλλά άλλαξε το επιθετικό του δίδυμο (Μορέιρα και Λώλης βγήκαν με  Παμλίδη και Τζημα στη θέση τους). Οι Γιαννιώτες,πέρα απο κάποια σουτ χωρίς τύχη, έψαχναν τη στιγμή που δεν βρήκαν ούτε στο 68, με  τον  Σισέ αρχικά και τον  Βατσλίκ τελικά να “καθαρίζουν” τη φάση σε μία σύγχυση που δημιουργήθηκε.

Το κλείδωσε ο Λάζαρ

Στο 74 η νίκη του Ολυμπιακού κλειδώθηκε με τη συνεργασία Ραντζέλοβιτς -Ελ Αραμπί. Ο Μαροκινός κατέγραψε  την πρώτη του ασίστ στο Πρωτάθλημα με την πάσα στο Σέρβο  που τελείωσε τη φάση εξαιρετικά. Λίγα λεπτά αργότερα, ο Ελ Αραμπί  βρέθηκε σε θέση βολής  αλλά η κεφαλιά του δεν βρήκε στόχο.

Η στιγμή:

Η κίνηση του Χασάν να φιλήσει τον Παντελάκη , που  ήταν στο φορείο, μετά τον τραυματισμό του ήταν η στιγμή του ματς, όωι αγωνιστική ,αλλά καθαρά ανθρώπινη.

MVP: Ο Ματιέ Βαλμπουενά έδειξε πως είναι σαν το παλιό καλό κρασί.  Στο πρώτο 90 λεπτο του έκανε τα πάντα και σκόραρε το πρώτο γκολ σε ένα ματς που φαινόταν δύσκολο.

Ο αδύναμος κρίκος: Ο Σισέ έκανε και πάλι κάποια λάθη που δεν κόστισαν αλλά όντας ..επαναλαμβανόμενα προβληματίζουν

Η Εκπληξη: Ο Κούτρης είχε μία πολύ καλή παρουσία, ειδικά στο πρώτο μέρος, και μας θύμισε πως πρέπει να αγωνίζεται ένας σύγχρονος μπακ  όχι μόνο στην άμυνα αλλά και στην επίθεση.  Χρειάζεται ματς.

Η απογοήτευση: Και πάλι ο Αγκιμπού ,ξέχωρα απο το πρώτο δεκάλεπτο, ήταν κακός

Το συμπέρασμα: Ο Κορμπεράν ήταν παρεμβατικός στο παιχνίδι.  Εβαλε Αβιλα και ζωντάνεψε η δεξιά πλευρά του Ολυμπιακού,ενώ έκανε γρήγορα τις αλλαγές με Εμβιλά-Αραμπί -Μασούρα.

Ο Ρέφερι: Απαρατήρητος πέρασε ο Μανούχος.

Ολυμπιακός: Βατσλίκ, Ανδρούτσος (46’ Άβιλα), Μανωλάς (79’ Μπα), Σισέ, Κούτρης, Μπουχαλάκης (54’ Εμβιλά), Αγκιμπού Καμαρά, Ραντζέλοβιτς, Βαλμπουενά, Ντε Λα Φουέντε (64’ Μασούρας), Χασάν (53’ Ελ Αραμπί).

ΠΑΣ Γιάννινα: Πριόρ, Σόρια, Εραμούσπε, Παντελάκης (35’ λ. τρ. Μπαγκαλιάνης), Κιάκος, Καραχάλιος, Μπιλμπάο, Λιάσος (78’ Ριέστρα), Λώλης (61’ Παμλίδης), Μορέιρα (60’ Τζίμας), Κόντε (78’ Σταματελόπουλος).