Ολυμπιακός: Νικηφόρα πρεμιέρα στη Σαντορίνη

Με νίκη άνοιξαν την παρουσία τους, στο τουρνουά «Νομίκεια 2023», οι κοπέλες του Ολυμπιακού. Μιας και το απόγευμα της Τετάρτης επικράτησαν 3-0 σετ του Μαρκόπουλου. Εξάλλου, ο Λορέντζο Μιτσέλι συνέχισε τις δοκιμές. Αλλά σε γενικές γραμμές έμεινε ικανοποιημένος από την εικόνα που είχε η ομάδα του. Αν εξαιρέσει κανείς το δεύτερο σετ, στα άλλα δυο ο Ολυμπιακός είχε αρκετά καλή απόδοση για την εποχή. Ολυμπιακός: Νικηφόρα πρεμιέρα στη Σαντορίνη.

Πρεμιέρα με νίκη στα «Νομίκεια 2023»

Καταρχάς, στο πρώτο σετ οι «ερυθρόλευκες» είχαν τον έλεγχο από την αρχή ως το φινάλε. Κράτησαν το προβάδισμα και τελικά το κατέκτησαν μέσα σε 23 λεπτά. Ειδικότερα, με την Κούμπουρα να δείχνει πώς  και φέτος θα είναι το «βαρύ» επιθετικό… όπλο. Ωστόσο και η Μλεΐνκοβα δείχνει πώς προσαρμόστηκε στο Θρύλο. Όμως, στο δεύτερο σετ αντιμετώπισε θέματα. Μιας και το Μαρκόπουλο έδειξε καλύτερο πρόσωπο. Αλλά σε ένα σετ που κράτησε 33 λεπτά και κρίθηκε με 35-33, ήταν λογικό να μετρήσει η εμπειρία.

Δηλαδή το σημαντικό στοιχείο-αβαντάζ της ομάδας του Ολυμπιακού. Στη συνέχεια, στο τρίτο σετ το Μαρκόπουλο θέλησε να εκμεταλλευτεί στην αρχή τη χαλάρωση του Ολυμπιακού. Όπως φάνηκε, αυτό δεν είχε αίσιο αποτέλεσμα. Καθώς οι «ερυθρόλευκες» ξαναβρήκαν ισορροπίες, κράτησαν το προβάδισμα και έφτασαν στην επικράτηση μέσα σε 27 λεπτά. Για την ακρίβεια είχαν 11 άσσους έναντι των 9 του Μαρκόπουλου, όμως υστέρησαν στο μπλοκ (5/9) και όσα κέρδισαν στο ματς, το πήρε ο αντίπαλος στο δεύτερο σετ. Ολυμπιακός: Νικηφόρα πρεμιέρα στη Σαντορίνη.

Τα σετ 3-0 σε 1.27: 25-17, 35-33, 25-22.

• 1ο σετ: 8-7, 16-15, 21-15, 25-17
  • 2ο σετ: 6-8, 14-16, 17-21, 35-33
  • 3ο σετ: 6-8, 16-14, 21-19, 25-22

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λορέντζο Μιτσέλι): Καράρο 6 (3/5επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Λαμπρούση 6 (4/12επ., 2 άσσοι), Βλαχάκη 3 (2/11επ., 1 μπλοκ, 20% υπ. – 13% άριστες), Εμμανουηλίδου 3 (3/10επ), Κούμπουρα 23 (18/48επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Μλεΐνκοβα 14 (11/30επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 55% υπ. – 23% άριστες) / Αρτακιανού (λ., 55% υπ. – 27% άριστες), Τσιτσιγιάννη, Τάνη, Ζαφειρίου 5 (3/7επ., 2 άσσοι, 50% υπ. – 30% άριστες), Σαμπάτη (λ., 40% υπ. – 20% άριστες).