Ολυμπιακός «κουρσάρος» στη Σύρο

Ασταμάτητος ο Θρύλος στη φετινή Volley League. Μιας και ο πρωταθλητής Ελλάδας έκανε το «6 στα 6» στο πρωτάθλημα. Μετά τη νίκη με 3-1 που πέτυχε στο κλειστό «Δ. Βικέλας» της Ερμούπολης. Πιο συγκεκριμένα, με τον Στερν να κάνει τη διαφορά, ενώ και ο Τζούριτς έδωσε πολλές λύσεις. Ολυμπιακός «κουρσάρος» στη Σύρο.

Επιβλητικός Θρύλος!

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλά στο ματς στην Ερμούπολη. Καταρχάς με τα σερβίς του χάλασε την υποδοχή του Φοίνικα. Επίσης, είχε σωστές επιλογές στην επίθεση. Έτσι με τον Κουμεντάκη προηγήθηκε 4-3, αλλά η Σύρος ισοφάρισε με τον άσο του Μπράιαν (5-5). Όμως ο Τζούριτς πήρε δύο σερί πόντους πάνω στο φιλέ, από κακές υποδοχές (5-8), για να ακολουθήσει ο άσος του Παγένκ (5-9). Στη συνέχεια, δύο σερί επιθέσεις του Στερν έφεραν το 6-11 και ο άσος του Ιντάλγκο το 7-13. Ακολούθως ο Κουμεντάκης κάρφωσε στη μεγάλη διαγώνιο για το 8-15, ενώ ο Σλοβένος διαγώνιος τέλειωσε την επίθεση για το 10-18. Επίσης με δικό του άσο έγινε το 13-22, ενώ το πλασέ του Ιντάλγκο έφερε το πρώτο σετ μπολ (14-24). Επίσης, ο Στερν τελείωσε το σετ (0-1) για το 15-25.

Κακή υποδοχή και απώλεια

Ωστόσο, το σκηνικό στο δεύτερο σετ ήταν εντελώς διαφορετικό. Διότι η ομάδα της Σύρου ήταν περισσότερο ανταγωνιστική. Έτσι μετά το 2-3 με το μπλοκ του Τζούριτς και τον νέο πόντο του διεθνή κεντρικού (3-5), ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε πρόβλημα στην υποδοχή. Ειδικότερα μετά το 6-8 με τον πρώτο χρόνο του Τζούριτς. Μιας και οι Συριανοί πήραν δύο σερί άσους με τον Μπαρμπούνη για το 10-9. Επίσης, δύο κακές επιλογές του Ιντάλγκο στην επίθεση, οδήγησαν τον Φοίνικα στο +3 (14-11). Τίποτα δεν λειτούργησε καλά και το σερί των γηπεδούχων έφτασε στο 6-0 (17-11) με τον Ασπιώτη. Οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν εντελώς τη συγκέντρωση τους. Το αποτέλεσμα ήταν το +7 (22-15) για τον Φοίνικα με δύο διαδοχικούς άσους του Ασπιώτη (σ.σ.: 4 ο Φοίνικας στο σετ). Ακολούθως ο Μπράιαν έφερε τη Σύρο σε σετ μπολ (24-18), ο Χανδρινός μείωσε με πάιπ, για να τελειώσει το σετ με την επίθεση του Ασπιώτη (25-19) για το 1-1.

Ανέβηκε επιθετικά

Επιπλέον, στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 2-0 με πρώτο χρόνο του Τζούριτς και επίθεση του Στερν. Αλλά οι «ερυθρόλεκοι» εκεί πάτησαν… γκάζι. Καθώς μετά το 3-3 έκανε σερί 7-0 για το 3-10, με πόντους από λάθη των γηπεδούχων, μια επίθεση του Κουμεντάκη (3-6) και μπλοκ του Στερν (3-8). Ακόμα ένα μπλοκ του Σλοβένου διαγώνιο έφερε το 4-13. Επιπρόσθετα, η πάιπ του Κουμεντάκη έκανε το σκορ 7-16, ενώ ένα ακόμα λάθος των Συριανών (διπλή μπαλιά) έφερε το +10 (8-18) για τον Ολυμπιακό. Ακολούθως ο Ιντάλγκο έκανε το 13-22 και ο Τζούριτς με πρώτο χρόνο το 14-23. Μετά το σετ τέλειωσε με το πλασέ του Ιντάλγκο και την κακή άμυνα των γηπεδούχων για το 16-25 και το 1-2.

Ολυμπιακός «κουρσάρος»

Παρότι το σετ άρχισε… στραβά με το προβάδισμα 3-1 του Φοίνικα, ο Ολυμπιακός αντέδρασε. Καθώς ο Στερν πήρε το μπλοκ άουτ (3-3). Επίσης, μετά το 6-4 των Συριανών, ο Θρύλος ισοφάρισε με τον άσο του Παγένκ (6-6). Αλλά η «μάχη» ήταν μεγάλη και οι δύο ομάδες πήγαν χέρι-χέρι στο σκορ ως το 11-11. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι πήραν διαφορά 2 πόντων (13-11, 14-12 και 15-13). Αλλά ο Ιντάλγκο ισοφάρισε και ο Ολυμπιακός έκανε σερί 5-0 με Στερν και Ιντάλγκο για το 15-19. Επιπλέον, ο Στερν τέλειωσε την επίθεση (17-21), ενώ ο Τζούριτς με διαδοχικούς πόντους (σ.σ.: πρώτο χρόνο και άσο) έκανε το 18-23. Στη συνέχεια, ο Στερν με μπλοκ άουτ έκανε το 20-24 και με πλασέ έκανε το 20-25 για τη νίκη 3-1 σετ του Ολυμπιακού στην Ερμούπολη. Ολυμπιακός «κουρσάρος» στη Σύρο.

Τα σετ 1-3 σε 1.43: 15-25, 25-19, 16-25, 20-25.

• 1ο σετ: 5-8, 9-16, 13-21, 15-25
  • 2ο σετ: 6-8, 16-11, 21-15, 25-19
  • 3ο σετ: 3-8, 7-16, 12-21, 16-25
  • 4ο σετ: 7-8, 15-16, 17-21, 20-25

** Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 5 άσους, 38 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού από 7 άσους, 50 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Τσέντομιρ Ίλιτς): Ντάτσα 5 (3/8 επ., 2 μπλοκ), Μπράιαν 8 (5/6 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Ασπιώτης 15 (13/37 επ., 2 άσοι), Γκόμες 10 (10/22 επ., 22% υπ. – 13% άριστες), Γαλιώτος 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Μπαρμπούνης 7 (5/14 επ., 2 άσοι, 38% υπ. – 28% άριστες) / Καρασαββίδης (λ., 62% υπ. – 58% άριστες, Κουτσομύτης, Τσαρκατόγλου, Πετσιάς, Σονάκης, Μανωλάκης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντανιέλ Καστελάνι): Παγένκ 8 (5/14 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Στερν 21 (18/28 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 5 (5/17 επ., 58% υπ. – 50% άριστες ), Τράβιτσα, Τζούριτς 14 (9/12 επ.. 3 μπλοκ), Ιντάλγκο 14 (11/20 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 85% υπ. – 75% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 70% υπ. – 70% άριστες), Χανδρινός 2 (2/2 επ.), Βαϊόπουλος.