«Όλοι είδαν το πολύ σοβαρό λάθος»

Ακόμη και ο ψύχραιμος Αλμπέρτο Τζουλιάνι, το βράδυ του Σαββάτου, βρήκε έξω από τα ρούχα του! Καθώς η σκανδαλώδης και ανεκδιήγητη απόφαση του διαιτητή Μυλωνάκη, αλλοίωσε την εικόνα -αλλά και το αποτέλεσμα- του τάι μπρέικ. Διότι αντί να προηγηθεί 12-11 ο Ολυμπιακός, βρέθηκε να «κυνηγά» το σκορ με 12-11. Ο ρέφερι «ανακάλυψε» μπλοκ άουτ του Τζιάβρα, στην επίθεση του Βουλκίδη, ενώ ο επόπτης έχει δείξει άουτ! Όλα αυτά δεν γίνονταν να μην τα σχολιάσει ο Ιταλός προπονητή του Θρύλου. Μια φράση του ήταν περιεκτική: «Όλοι είδαν το πολύ σοβαρό λάθος».

Ο Τζουλιάνι για το σοβαρό διαιτητικό λάθος

Ό,τι έγινε στο κλειστό της Πυλαίας προκάλεσε τον έντονο εκνευρισμό του Αλμπέρτο Τζουλιάνι. Ο Ιταλός προπονητής έφυγε για τα αποδυτήρια, καθώς το αίμα του «έβραζε» με την ανεκδιήγητη απόφαση του πρώτου διαιτητή Μυλωνάκη. Στη φάση του τάι μπρέικ με πρωταγωνιστές τον Βουλκίδη και τον Τζιάβρα. Στις δηλώσεις που έκανε μετά το ματς, ο Τζουλιάνι τόνισε αρχικά: «Ξέραμε ότι η σειρά θα είναι σκληρή. Στο πρώτο σετ, χάσαμε μια ευκαιρία να το πάρουμε. Όμως στο πέμπτο σετ, έγινε μεγάλο λάθος από τους διαιτητές και χάθηκε η νίκη».

Στη συνέχεια, ο Ιταλός κόουτς υπογράμμισε: «Η έκρηξη μου ήρθε επειδή χάσαμε. Όλοι είδαν αυτό το πολύ σοβαρό λάθος! Πάμε να παλέψουμε στο επόμενο ματς. Δεν αλλάζει κάτι! Πρέπει να κερδίζουμε τρία παιχνίδια».