ΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Με άμυνα από… ατσάλι στη Σλοβακία

Νέο «διπλό» για τον Ολυμπιακό στη φάση των ομίλων του Eurocup Γυναικών. Μιας και οι «ερυθρόλευκες» πέρασαν νικηφόρα από τη Σλοβακία, μετά την Τουρκία. Επικράτησαν 59-46 της Ρουζόμπεροκ και έκαναν ένα ακόμη βήμα για την πρόκριση στον επόμενη γύρο. Αν και αγωνίστηκαν χωρίς την Νικολοπούλου, άντεξαν στο «σκληρό» παιχνίδι από τις γηπεδούχες. Στο φινάλε (6,5’’ πριν τη λήξη) τραυματίστηκε η Γουίλιαμς στο δεξί πόδι και αποχώρησε υποβασταζόμενη. Με άμυνα από… ατσάλι στη Σλοβακία.

• Η MVP: Κριστίν Βίτολα. Εξαιρετικό ματς από την Λετονή φόργουορντ με στατιστικά για… Όσκαρ! Είχε 16π., 14ρ., 2ασ., 3κλ., 3κοψ.
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Η άμυνα του Ολυμπιακού άλλη μια φορά ήταν καθοριστική, καθώς κράτησε την ομάδα από τη Σλοβακία στους 46 πόντους.
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Βικτορία Χαβράνοβα. Η Σλοβάκα γκαρντ πέρασε… απαρατήρητη. Διότι με 1/12 σουτ και 8 λάθη ήταν… βαρίδι για τη Ρουζόμπεροκ!
  • THE POINT: Οι «ερυθρόλευκες» κράτησαν τις Σλοβάκες στις 9 ασίστ, ενώ τις υποχρέωσαν σε 20 λάθη, ενώ είχαν 12 και 15, αντίστοιχα.

Απίστευτη αστοχία

Αν και τα κορίτσια του Ολυμπιακού προηγήθηκαν 4-0 στο ξεκίνημα με Χριστινάκη και Γουίλιαμς, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Μιας και στην επίθεση η μπάλα δεν γύριζε αρκετά. Επομένως ήταν δύσκολο να βρουν οι «ερυθρόλευκες» ελεύθερα σουτ. Επίσης, οι Σλοβάκες πήγαν αρκετά το ματς στις επαφές και κέρδισαν φάουλ. Αν και προσπέρασαν 6-5, η Χριστινάκη και η Γουίλιαμς σκόραραν ξανά (8-9, 5’). Επίσης, με το πρώτο καλάθι της Βίτολα, οι «ερυθρόλευκες» έκαναν το 10-11 (8’). Αλλά οι Σλοβάκες το… γύρισαν και έκλεισαν το δεκάλεπτο μπροστά (13-12), καθώς η Καρλάφτη είχε 1/2 βολές. Για την ακρίβεια ένα δεκάλεπτο με 4/16 σουτ για την Ρουζόμπεροκ και 5/17 για τον Ολυμπιακό!

«Ερυθρόλευκες» σταθερές

Το τέμπο και ο ρυθμός του ματς δεν άλλαξαν. Εντούτοις οι δύο ομάδες έκαναν περισσότερα λάθη σε σχέση με το πρώτο δεκάλεπτο. Ωστόσο το σημαντικό για τον Ολυμπιακό ήταν οι… σταθερές που είχε στην επίθεση. Καταρχάς την Γουίλιαμς (10π.). Η Αμερικανίδα πέτυχε τα δύο τρίποντα του Θρύλου στο πρώτο ημίχρονο. Μετά το καλάθι της Μόρισον (13-14, 11’) για το 18-20 (15’). Ακολούθως έμμεσο τρίποντο της Χριστινάκη (18-23) και καλάθι της Βίτολα για το +7 (18-25, 16’). Αλλά μετά το τάιμ άουτ που πήραν, οι γηπεδούχες αντέδρασαν με σερί 7-0 για το 25-25 (18’). Επίσης, νέο γκολ-φάουλ της Χριστινάκη (10π.) για το 25-28, ενώ το ημίχρονο έληξε 27-28.

Την «στραγγάλισε»

Αν υπάρχει κάτι που χαρακτηρίζει τον Ολυμπιακό, αυτό είναι η άμυνά του. Διότι ήταν σημείο αναφοράς στο τρίτο δεκάλεπτο. Μιας και οι κοπέλες του Νίκλα κράτησε την Ρουζόμπεροκ στους 9 πόντους. Ειδικότερα σε μια μεγάλη «μάχη». Με έμμεσο τρίποντο της Σπυριδοπούλου έδωσε… αέρα πέντε πόντων (28-33, 24’). Όμως η Βίτολα έδωσε λύσεις στην επίθεση (30-35, 26’), αλλά και στην άμυνα (10 ριμπάουντ ως το 30’). Σε συνδυασμό με τους πόντους των Κολλάτου και Καρλάφτη, ο Θρύλος βρέθηκε στο 40-34 στο 29’. Βέβαια, οι Σλοβάκες έκλεισε την περίοδο στο -4 (36-40).

Άμυνα από… ατσάλι

Η αφετηρία με σερί 4-0 του Ολυμπιακού από τις Καρλάφτη και Γουίλιαμς o Θρύλος ξέφυγε με +8 (44-36). Εντούτοις, οι παίκτριες της Ρουζόμπεροκ έπαιξαν αρκετά σκληρά. Αντιαθλητικό φάουλ στην Κολλάτου στο 34’, αλλά εκείνη δεν αξιοποίησε τις βολές. Ωστόσο με καλάθι της Κάντζι και 3/3 βολές (σ.σ.: η μια από τεχνική ποινή) της Βίτολα το σκορ έγινε 51-40 στο 36’. Κάπου εκεί το ματς είχε τελειώσει! Ακολούθως Χριστινάκη και Βίτολα ήταν εύστοχες από τη γραμμή των βολών (4/4) για το 57-44 (38’). Αλλά οι τίτλοι του… τέλους «έπεσαν» στα 36,3’’ με το καλάθι της Γουίλιαμς (44-59). Με άμυνα από… ατσάλι στη Σλοβακία.

Τα δεκάλεπτα: 13-12, 27-28, 36-40, 46-59.

• Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.