Όλα κρίθηκαν στο φινάλε του δεύτερου σετ

Νομοτελειακά μετά από 8 συνεχόμενες κατακτήσεις του πρωταθλήματος, θα έρθει στιγμή που μια ομάδα δεν θα μπορέσει να πάρει τον τίτλο. Αλλά έτσι είναι ο αθλητισμός. Είναι στιγμές. Διότι ο τρόπος που τελείωσε το δεύτερο σετ, έκρινε τον πέμπτο τελικό της Volley League Γυναικών. Εκεί χάθηκε ο φετινός τίτλος για τις «ερυθρόλευκες». Τα τρία χαμένα σετ μπολ για το 2-0 καθόρισαν τη συνέχεια του ματς. Οι κοπέλες του Ολυμπιακού επηρεάστηκαν πάρα πολύ, «χάλασε» το μυαλό τους και δεν βρήκαν τον τρόπο να επιστρέψουν στο ματς. Όλα κρίθηκαν στο φινάλε του δεύτερου σετ.

Όμως, η στάση του κόσμου του Θρύλου λέει πολλά. Οι 1.500 φίλοι του Ολυμπιακού που ήταν στις κερκίδες του «Μελίνα Μερκούρη» χειροκρότησαν θερμά τα κορίτσια μετά το τέλος του ματς. Παρά το αρνητικό αποτέλεσμα, έδειξαν την ευγνωμοσύνη τους για αυτή την ομάδα που έχει πετύχει τόσα πολλά και θα πετύχει ακόμα περισσότερα στο μέλλον.

Με νοοτροπία νικητή

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυναμικά στο πρώτο σετ του πέμπτου τελικού. Με την εξαιρετική, στην εκκίνηση, Χριστοδούλου. Με Άγκοστ, Χίπε και το πλασέ της αρχηγού προηγήθηκε 4-1. Η Στέλλα έβλεπε τα κενά στην μπροστά ζώνη του ΠΑΟ και με δύο πλασέ έκανε το 6-3. Η Σάλας τελείωσε τη φάση και διατήρησε το +3 (8-5). Με τον πρώτο χρόνο της Γιώτα το σκορ έγινε 10-7, για να έρθει η Χίπε να κάνει το 12-10. Με πόντους από Σάλας και Χίπε οι «ερυθρόλευκες» ξέφυγαν 16-12 και η Άγκοστ έκανε το 18-14. Νέο πλασέ από τη Χριστοδούλου και το σκορ έγινε 20-16. Στο 22-17 από τον άσσο της Άγκοστ οι παίκτριες του Παρίζι αγχώθηκαν λίγο. Ο ΠΑΟ πλησίασε σε 22-21. Η Σάλας τελείωσε δύο επιθέσεις (23-21 και 24-22) για να κλείσει το σετ η Χίπε, για το 25-23 και το 1-0.

Τρία χαμένα σετ μπολ

Ο Θρύλος συνέχισε το ίδιο δυνατά και στο δεύτερο σετ. Με την Χίπε να αποτελεί τη βασική επιθετική επιλογή στην αρχή. Η Γερμανίδα έκανε το 3-3, με τον Ολυμπιακό να συντηρεί το προβάδισμα για αρκετά ώρα. Μικρό μεν, αλλά προβάδισμα. Από το 6-5 με το λάθος της Παπαφωτίου ως το 8-7. Εκεί οι «ερυθρόλευκες» με Σάλας και Χίπε βρέθηκαν στο 10-7. Η Άγκοστ έδωσε λύσεις (12-10 και 13-11), για να πάρουν τη σκυτάλη οι Σάλας και Χίπε για το 15-12 και το 16-13, αντίστοιχα. Η Γκρόθες, όμως, έκανε μεγάλη ζημιά. Πήρε συνεχόμενους πόντους, ο ΠΑΟ έκανε σερί 6-0 και προηγήθηκε 19-16. Με τον άσσο της Χριστοδούλου και το λάθος της Παπαφωτίου έγινε το 19-19. Οι δύο ομάδες πήγαν χέρι-χέρι ως το 21-21. Η Εμμανουηλίδου με μπλοκ έκανε το 22-21. Η Χίπε το 23-22 και η Άγκοστ τον 24-23. Ο Ολυμπιακός απώλεσε τρία σετ μπολ. Στο 26-26, οι «πράσινες» πήραν άσσο με την Παπαφωτίου και με το μπλοκ της Χατζηευστριατιάδη, έκαναν το 26-28 και ισοφάρισαν σε 1-1.

Έμειναν από ψυχικές δυνάμεις

Το τρίτο και το τέταρτο σετ είχαν την ίδια μορφή. Ένας Ολυμπιακός που δεν είχε ψυχολογία. Κι ένας ΠΑΟ που πήρε τα πάνω του, μετά την ισοφάριση σε 1-1, ειδικά με τον τρόπο που ήρθε. Η ψυχολογία στο γυναικείο βόλεϊ είναι το… άλφα και το ωμέγα. Οι «ερυθρόλευκες» μπλόκαραν πνευματικά. Ο Παρίζι έκανε λάθος με την επιλογή της Άγκοστ για τον 5ο τελικό. Η Αμερικανίδα ακραία δεν κατάφερε σε κανένα σημείο να μπει στην ψυχολογία του αγώνα και ήταν λες και ο Ολυμπιακός έπαιζε μείον μία ξένη. Στο τρίτο οι «ερυθρόλευκες» άντεξαν ως το 6-6 και μετά πάλεψαν με ό,τι δυνάμεις είχαν, έφτασαν ως το 21-22, αλλά δεν άντεξαν ως το τέλος. Στο τέταρτο και τελευταίο σετ, μέχρι το 3-3. Η πίεση από το σκορ (σ.σ.: 1-2 σετ ως εκείνο το σημείο) τις επηρέασε στο μέγιστο βαθμό και τελικά ηττήθηκαν και σε αυτό, χάνοντας το ματς και το πρωτάθλημα. Όλα κρίθηκαν στο φινάλε του δεύτερου σετ.

Τα σετ 1-3 σε 126′: 25-23, 26-28, 21-25, 22-25

1ο σετ: 8-5, 16-12, 21-17, 25-23

2ο σετ: 8-7, 16-13, 20-21, 26-28

3ο σετ: 6-8, 12-16, 18-21, 21-25

4ο σετ: 4-8, 13-16, 16-21, 22-25

• Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 63 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 8 άσσους, 61 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

Ολυμπιακός (Κάρλο Παρίζι): Γιώτα 6 (4/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 6 (5/12 επ., 1 μπλοκ), Άγκοστ 9 (8/26 επ., 1 άσσος, 35% υπ. – 15% άριστες), Σάλας 20 (19/44 επ., 1 άσσος, 68% υπ. – 39% άριστες), Χριστοδούλου 5 (3/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χίπε 19 (18/47 επ., 1 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 50% υπ. – 29% άριστες), Γενιτσαρίδη 7 (5/17 επ., 2 μπλοκ, 60% υπ. – 40% άριστες), Κελεσίδη 1 (1 μπλοκ), Ξανθοπούλου 1 (1/1 επ.), Τοτσίδου.

Παναθηναϊκός (Μπράνκο Γκάιτς): Κωνσταντίνου 14 (13/38 επ., 1 μπλοκ), Κρος 10 (8/19 επ., 2 μπλοκ), Γκρόθες 23 (21/37 επ., 2 μπλοκ, 65% υπ. – 40% άριστες), Παπαφωτίου 1 (1 άσσος), Χαντάβα 19 (11/46 επ., 4 άσσοι, 4 μπλοκ, 35% υπ. – 18% άριστες), Μεταξά 5 (5/7 επ.) / Ρόγκα (λ, 30% υπ. – 21% άριστες), Χατζηευστρατιάδου 7 (1/4 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Στεπανένκο 3 (2/8 επ., 1 άσσος).