ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

ΟΕ! 1-4!!!!!

Ενας απόλυτα επιβλητικός Ολυμπιακός  διέλυσε τον Παναθηναϊκό με 1-4 θυμίζοντας το ανεπανάληπτο σκορ του Κυπέλλου τη σεζόν 2000-2001. Killer, o Ελ Αραμπί με δύο γκολ και μία ασίστ, εξαιρετικοί οι Μασούρας-Καμαρά-Μπουχαλάκης και Σα

Πως ξεκίνησε:  Ο Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε το 3-4-3  με τον Σα κάτω απο τα δοκάρια και τριάδα στην άμυνα τους Καλογερόπουλο-Σεμέδο -Εμβιλά. Καμαρά και Μπουχαλάκης στη μεσαία γραμμή με τους Ρεάμπτσιουκ-Ανδρούτσο μπακ χαφ. Τριάδα στην επίθεση οι Μασούρας-Ελ Αραμπί και Χασάν.

Το ματς:

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ,πολύ απλά, ότι ονειρεύεται κάθε Ολυμπιακός να θέλει να κάνει η ομάδα του σε ντέρμπι κόντρα στον “αιώνιο”. Πόσο μάλλον στην έδρα του και δει τη Λεωφόρο . 0-2 στο 12 σε ένα ανεπανάληπτο σοου.

Μασούρας σοου και 0-2

Η πρώτη καλή φάση άνηκε στον Παναθηναϊκό όταν ο Μπουζούκης βρέθηκε σε θέση βολής αλλά το σουτ που έκανε κόντραρε στον Σεμέδο και έφυγε κόρνερ.

Κάπου εκεί οι μηχανές του Ολυμπιακού άρχισαν να παίρνουν φωτιά. Σε ένα ανεπανάληπτο μάθημα Transition, σε πέντε λεπτά ο Ολυμπιακός είχε σκοράρει δύο γκολ ,χάρις στην εκτελεστική ικανότητα του  Μασούρα και την οξυδέρκεια σε ασίστ απο τους Ελ Αραμπί και Χασάν .

Στο 7, ο Ολυμπιακός βγήκε στο …ξέφωτο με Ελ Αραμπί  και Μασούρα και τον Μαροκινό να βλέπει την τρύπα στο κεντρικό αμυντικό δίδυμο του Παναθηναϊκού και να πασάρει στον Μασούρα που χάιδεψε τη μπάλα τόσο όσο για το 0-1 στην έξοδο του Χριστογεώργου.

Πέντε λεπτά μετά, ο Μπουχαλάκης ήταν αυτός που έκλεψε τη μπάλα στη μεσαία γραμμή ,βγάζοντας την πάσα για τον Χασάν που με τη σειρά του  έδωσε ασίστ για τον Μασούρα που απο κοντά δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 0-2.

Σα και Γιουσέφ

Με το φάσμα της συντριβής και του 1-5 του οακα, απέναντι στην ΑΕΚ να πλανάται πάνω απο τη Λεωφόρο.,οι Πράσινοι προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση αλλά ο Σά και το δοκάρι δεν τους το επέτρεψαν για να έρθει και το …ξενέρωμα με το 0-3 του Ελ Αραμπί.

Στο 14 και ενώ ο Ολυμπιακός ,σε ακόμα μία υποδειγματική αντεπίθεση σκόραρε με τον Χασάν ,δύο φάσεις πίσω, ο ρέφερι Εκμπεργκ δεν είδε το πέναλτι του Σα στον Ιωαννίδη ,σε έξοδο που έκανε ο κίπερ του Ολυμπιακού ύστερα απο αντεπίθεση του Παναθηναϊκού, με τον ρέφερι Εκμπεργκ,ύστερα απο υπόδειξη του VAR, να υποδεικνύει το πέναλτι. Ωστόσο, ο Σά “Ψάρεψε” τον Βιγιαφάνιεζ πέφτοντας στη δεξιά του γωνία.

Τρία λεπτά μετά, ο Ιωαννίδης ,απο θέση αριστερού εξτρέμ και μέσα στην περιοχή, απέφυγε τον Καλογερόπουλο και πλάσαρε στην έξοδο τον Σα αλλά η μπάλα χτύπησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Ολυμπιακού.

Κάπου εκεί, ο Ολυμπιακός άρχισε να ξαναβρίσκει τα πατήματα του και με τους  Καμαρά-Μπουχαλάκη εξαιρετικούς στη μεσαία γραμμή και την τριάδα Χασάν -Εα Αραμπί -Μασούρα”καυτή” άρχισε να γίνεται ξανά επικίνδυνος. Η ουσία ήρθε στο 38, όταν ο Μασούρας έκλεψε στο χώρο του κέντρου απο τον Βιγιαφάνιεζ τη μπάλα και  την κατάλληλη στιγμή έβγαλε για τον Ελ Αραμπί που ψύχραιμα έκανε το 0-3.

Τρικ με Λαλά και μείωση του σκορ

Οπως ήταν φυσικό, ο Ολυμπιακός έριξε ρυθμούς, ο Μαρτίνς έβγαλε τον Ρεάμπτσιουκ ,που είχε κάρτα, και έβαλε τον Λαλά αριστερά ,με τον Παναθηναϊκό να κάνει οσμή απειλής στο 47, όταν ο Μπουζούκης έβγαλε μπαλιά -τρύπα για τον Μακέντα που ήταν δύο βήματα πίσω απο ότι έπρεπε και ο Σά πρόλαβε την έξοδο, με τον Ολυμπιακό να “απαντάει” στο 51 με σουτ του Εμβιλά μέσα απο την περιοχή και ο Χριστογεώργος να πέφτει στη γωνία του αριστερά.

Ο Παναθηναϊκός έβγαζε περισσότερη ζωντάνια στην επανάληψη αλλά χρειάστηκε ένα λάθος του Εμβιλά για να δώσει ευκαιρία αντεπίθεσης με τον Μαουρίτσιο να αποφεύγει εξαιρετικά τον Καλογερόπουλο και με τη μπάλα να είναι ακόμα στον αέρα έπιασε ένα ευθύβολο σουτ που ο Σά δεν μπόρεσε να αντιδράσει. Τρία λεπτά, η άμυνα του Ολυμπιακού και πάλι βρέθηκε εν υπνώσει με τον Σάντσες να βγάζει σέντρα απο αριστερά,τον Μπουζούκη να βρίσκεται σε θέση βολής ,ξεχασμένος απο τον Λαλά, αλλα το τελείωμα του ήταν κάκιστο.

Στον αντίποδα, ήταν η σειρά του Ολυμπιακού να βγάλει αντίδραση στο 63, όταν ο Χασάν βρέθηκε σε θέση βολής ,αλλα ο Χριστογέωργος έδιωξε ,ενώ στη συνέχεια το σουτ του Λαλά βρήκε κόντρα στον Μολό.

To ματς είχε πάρει τρελό ρυθμό και το γκολ έμοιαζε να πλησιάζει απο τη στιγμή που και οι άμυνες δεν ήταν τόσο σφιχτές. Και απο τη στιγμή που ο Σα είπε όχι στον Ιωαννίδη,στην αμέσως  επόμενη φάση με τον Ανδρούτσο να παίζει αριστερά,αντί του Λαλα που μετακόμισε δεξιά, ήρθε το 1-4 με τον Ελ Αραμπί που με μία “γλυκιά” κεφαλιά στη σέντρα του Ανδρούτσου έκανε το 1-4.

Τελικά ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε το ματς και με 10 παίκτες με τη δεύτερη κίτρινη κάρτα  στον Βιγιαφάνιες σε φάουλ στον Φορτούνη.

H στιγμή: Τα δύο γρήγορα γκολ του Ολυμπιακού αλλά και η απόκρουση του Σα στο πέναλτι του Βιγιαφάνιες.

MVP: Ο Γιώργος Μασούρας ήταν mvp ανάμεσα σε πολλούς.

Ο αδύναμος κρίκος: Ολος ο Παναθηναϊκός

Ο Ρέφερι: Ο Εκμπεργκ άργησε να δώσει το πέναλτι υπέρ ου Παναθηναϊκού

Παναθηναϊκός: Χριστογεώργος – Μολό, Βέλεθ, Σάντσες, Καραγιάννης – Αλεξανδρόπουλος(67 Ενμπαγκοτο), Μαουρίσιο(78 Τζαβίδης), Μπουζούκης(62 Καρλίτος) – Ιωαννίδης(78 Αιτορ), Βιγιαφάνιες, Μακέντα(67 Σανκαρέ).

Ολυμπιακός: Σα – Σεμέδο, Εμβιλά(78 Μπρούμα), Καλογερόπουλος – Ανδρούτσος, Μπουχαλάκης, Καμαρά(70 Τιάγκο), Ρέαμπτσιουκ(46 Λαλά) – Χασάν(89 Βαλμπουενά), Ελ Αραμπί, Μασούρας(70 Φορτούνης)