Οδοστρωτήρας Σακίλ και πάρτι στο ΟΑΚΑ

Το πρωί της Πέμπτης έγραφα πώς το αποψινό είναι απλά ματς Euroleague. Έτσι έπρεπε να το αντιμετωπίσει ο Ολυμπιακός, για να πάρει τη νίκη. Αυτό έκανε και την κατέκτησε με ωραίο τρόπο. Με 19 πόντους διαφορά. Άλωσε το ΟΑΚΑ και συνεχίζει. Σταθερά μέσα στην τριάδα της Euroleague. Οδοστρωτήρας Σακίλ και πάρτι στο ΟΑΚΑ.

Χριστουγεννιάτικο πάρτι στο ΟΑΚΑ

Από την αρχή ο Ολυμπιακός έκανε αυτό που έπρεπε στο κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν πολύ συγκεντρωμένοι στο πρώτο ημίχρονο. Καλή κυκλοφορία της μπάλας, σωστή κίνηση, ελεύθερα σουτ από την περιφέρεια και ιδανικό ξεκίνημα. Στο πρώτο 6λεπτο άγγιξε τη διψήφια διαφορά (18-9). Εκτός από τον Ντόρσεϊ και τον Βεζένκοφ, καταλύτης στο προβάδισμα και τη διαφορά ο Σλούκας που ήρθε από τον πάγκο, σκοράροντας 9 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο με 4/9 τρίποντα, αλλά και 5 ασίστ.

Η άμυνα ζώνης που θέλησε να εφαρμόσει ο Πρίφτης ξανά, δεν αποτέλεσε πρόβλημα για τους «ερυθρόλευκους». Διότι ο τρόπος που είχε χαθεί το ματς στο ΣΕΦ, ήταν διδακτικός. Ο Μπαρτζώκας και οι παίκτες του είχαν δουλέψει, έκαναν καλά ό,τι έπρεπε και κράτησαν στο ημίχρονο το +10, καθώς έβαλαν αρκετά σουτ, χτυπώντας παράλληλα όλες τις αδυναμίες των «πράσινων». Δεν επέτρεψαν στον ΠΑΟ να πάρει πολλά επιθετικά ριμπάουντ, μόλις 3 ως εκείνο το σημείο, ενώ τους υποχρέωσαν σε 9 λάθη.

Οδοστρωτήρας ο Σακίλ Μακ Κίσικ

Ο Ολυμπιακός ήθελε σε καλή ημέρα τον Σακίλ του και ο ΠΑΟ τον κατάλαβε καλά. Ο Μακ Κίσικ ήταν ο X-Factor του ματς. Ο παίκτης «κλειδί» που έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των «ερυθρόλευκων». Μεγάλο τρίποντο στο δεύτερο δεκάλεπτο μετά το σερί 9-0 των «πράσινων», κάνοντας το 42-32. Στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτο πέτυχε τους 10 από τους πρώτους 12 πόντους του Ολυμπιακού με άλλα δύο τρίποντα. Το δεύτερο που διαμόρφωσε το 66-58 ήταν κάτι παραπάνω από κομβικό. Οι 18 πόντοι που έβαλε ήταν κάτι παραπάνω από καθοριστικοί και έκριναν εν πολλοίς το ντέρμπι στο ΟΑΚΑ.

Απόψε υπήρχαν άλλοι τρεις πόλοι στην επίθεση. Ο Ντόρσεϊ με 18 επίσης, ο Σλούκας με 16 και ο Βεζένκοφ με 14 πόντους, αντίστοιχα. Όταν μια ομάδα έχει τέσσερις παίκτες με +14 πόντους, όταν υπάρχει επιθετικός πλουραλισμός, τότε οι πιθανότητες για να πάρει μια ομάδα τη νίκη, αυξάνονται κατακόρυφα. Αυτό συνέβη στο ΟΑΚΑ. Αν προσθέσουμε και τους 7 του Χασάν Μάρτιν, τότε αντιλαμβάνεται κανείς πόσο μέτρησε αυτό το στοιχείο για να έρθει η νίκη μέσα στο ΟΑΚΑ. Οδοστρωτήρας Σακίλ και πάρτι στο ΟΑΚΑ.

Υ.Γ. 1 Μέσα στο ΟΑΚΑ με 19 πόντους διαφορά! Καλά Χριστούγεννα από το Θρύλο και τον Πειραιά.

Υ.Γ. 2 Το τρίτο δεκάλεπτο είναι αυτό που πρέπει να κρατήσουν στον Ολυμπιακό από το ματς. Ειδικά το 1/10 τρίποντα.

Υ.Γ. 3 Με ρεκόρ 12-5 στην Euroleague, στο φινάλε του πρώτου γύρου, η είσοδος στα πλέι οφ είναι στόχος άκρως ρεαλιστικός.

Υ.Γ. 4. Εάν οι «ερυθρόλευκοι» νικήσουν την άλλη εβδομάδα την ΤΣΣΚΑ στο ΣΕΦ, τότε θα μπουν για τα καλά στο κόλπο της 4άδας.

Υ.Γ. 5 Ημέρες 1997 με το 84-65 και το +19 στο ΟΑΚΑ. Το 1997, στο δρόμο για τη Ρώμη, η διαφορά ήταν +20 (69-49) εκεί.