Αήττητος συνεχίζει να γράφει ιστορία

Την αήττητη πορεία του στο Ελληνικό πρωτάθλημα συνεχίζει ο Ολυμπιακός που είναι αποφασισμένος να σπάσει όλα τα ρεκόρ και να γράψει με χρυσά γράμματα την δική του ιστορία.

Ύστερα από ένα δραματικό παιχνίδι που κράτησαν κάτι παραπάνω από 2,5 ώρες οι παίκτες του Μουνιόθ επικράτησαν με 3-2 σετ του Γηραιού στην Μίκρα, και πέτυχαν την 33η συνεχόμενη νίκη απόδοση ρεκόρ για το ανδρικό βόλεϊ.

O  Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και πήρε προβάδισμα από την αρχή καθώς  το 5-5 με ένα 3-0 σερί έγινε εύκολα  8-5, αναγκάζοντας τον τεχνικό του Ηρακλή να καλέσει το πρώτου τάιμ άουτ. Οι «ερυθρόλευκοι» πίεσαν στην επίθεση και δημιούργησαν πρόβλημα στην υποδοχή των γηπεδούχων αυξάνοντας το προβάδισμά τους στο +5 με τον Σμιτ να διαμορφώνει το 13-8, στο σημείο που το τεχνικό επιτελείο του Ηρακλή κάλεσε και το δεύτερο τάιμ άουτ. Ο Καναδός διαγώνιος με πολύ καλή επίθεση «έγραψε» το 16-20 στη συνέχεια για τον Ολυμπιακό που έφτασε με ευκολία στο 25-22, χάρη στο οποίο προηγήθηκε με 1-0 στα σετ .

Στο δεύτερο σετ οι ερυθρόλευκοι δεν μπήκαν καλά και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 16-14,  μπόρεσαν όμως  και ισοφάρισαν σε 16-16 και μετά σε  18-18, ενώ  προηγήθηκαν με +2 χάρη στο μπλοκ του Μπέμε (18-19) και  με τον  άσσο του Ανδρεάδη (18-20). Στη συνέχεια  όμως οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο 22-24 με τον Σμιτ και είχαν την ευκαιρία να πάρουν το σετ και να κάνουν το 2-0 αλλά οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν την κατάσταση έφτασαν στο 27-25 και ισοφάρισαν σε 1-1.

Στο 3ο σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ξεκίνημα και ακολουθούσε στο σκορ μέχρι το 17-16. Στο σημείο αυτό και μετά από λανθασμένη απόφαση του διαιτητή, αφού δεν καταλόγισε το καθαρό κερδισμένο μπλοκ άουτ του Φράγκου, αντί για 17-17 σημειώθηκε το 18-16. Ο Ολυμπιακός δεν πτοήθηκε, ισοφάρισε σε 18-18 και προηγήθηκε με 18-19 μετά το διπλό μπλοκ των Μπέμε και Σμιτ. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε  19-19, αλλά ο Μπέμε πάνω στο φιλέ έδωσε ξανά το προβάδισμα στους πρωταθλητές. Ο  Ολυμπιακός διατήρησε το προβάδισμα (21-22) και έφτασε στο 21-23 με άσσο του Σμιτ αλλά μετά από νέα λανθασμένη απόφαση, προέκυψε το 23-23.  Παρ’ όλα αυτά ο Κουμεντάκης έγραψε το 23-24 και παρότι ισοφάρισε ο «γηραιός» ο Θρύλος έφτασε στο 24-26 και ανέκτησε το προβάδισμα κάνοντας το 2-1

Στο 4ο σετ ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νωθρά και έδωσε την ευκαιρία στον Ηρακλή να οδηγεί στο σκορ. Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του σετ και κατάφεραν να φτάσουν στο 24-26 ισοφαρίζοντας εκ νέου τα σετ και με το 2-2 το παιχνίδι οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ.

Η συγκλονιστική εξέλιξη του αγώνα, συνεχίστηκε και στο τάι μπρεικ στο οποίο ο Ολυμπιακός βρέθηκε να χάνει με 9-7. Όμως με ένα 3-0 σερί οι πρωταθλητές ανέτρεψαν την κατάσταση και το μετέτρεψαν σε 9-10. Από σερβίς του Ράουβερντινκ στο φιλέ προήλθε το 10-10 με τον Σμιτ να δίνει στη συνέχεια και πάλι το προβάδισμα στον Θρύλο σημειώνοντας το 10-11. Ο Καναδός διαγώνιος με κερδισμένο μπλοκ άουτ έδωσε «αέρα» δυο πόντων στον Ολυμπιακό, σημειώνοντας το 10-12. Ακολούθησε το φιλέ από τον Κουμεντάκη για το 11-12 αλλά ο Γκάβιν Σμιτ έδωσε και πάλι τη λύση πετυχαίνοντας το 11-13 με νέο κερδισμένο μπλοκ άουτ.  Ο Κουμεντάκης «έγραψε» στη συνέχεια το 12-14 για το ματς μπολ με τον Ηρακλή να μειώνει σε 13-14 αλλά ο Γκάβιν Σμιτ με ένα επίθεση χάρισε τη νίκη στον Θρύλο ο οποίος πανηγύρισε την επίτευξη του ιστορικού ρεκόρ των 33 διαδοχικών νικών!

Τα σετ: 22-25, 27-25, 24-26, 25-22, 13-15.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Μπέμε 12 (10/15 επ., 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 6 (2/10 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Σμιτ 27 (25/39 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τερβαπόρτι 5 (1/3 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 16 (15/29 επ., 1 άσσος, 61%υπ.-46%αρ.), Ράουβερντινκ 11 (8/17 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 55%υπ.-40%αρ.), Δαρίδης –λ (48%υπ.-33%αρ.)/ Φράγκος 5 (4/9επ., 1 μπλοκ, 68%υπ.-37%αρ.), Στεφάνου –λ (62%υπ.-38%αρ.), Χριστοφιδέλης, Ζουπάνης, Στιβαχτής

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤ. 2015 (Ορφανός): Ντίνας 9 (6/11 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Προύσαλης 5 (4/5 επ., 1 άσσος), Φέργκιουσον 7 (6/8 επ., 1 μπλοκ), Αρμενάκης 17 (13/43 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Ρίου Ντα Ρόσα 24 (20/40 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 47% υπ. – 24% άριστες), Σωτηρίου 18 (14/27 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 47% υπ. -31% άριστες) / Μπαμπαλιούτας (λ, 47% υπ. – 21% άριστες), Μπουράκης (λ), Μούχλιας, Κουκουμάκας