ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧωρίς κατηγορία

Με οδηγό Ποντένσε, 3-0 η Γουλβς! (video)

Ο Πορτογάλος εξτρέμ αγωνίστηκε βασικός και ήταν εκ των κορυφαίων στην άνετη νίκη με την Έβερτον.

Επιστροφή στις νίκες για την Γουλβς με κορυφαία τον Ντανιέλ Ποντένσε. Με τον Πορτογάλο εξτρέμ βασικό, η αντίπαλος του Ολυμπιακού στους «16» του Europa League νίκησε εύκολα 3-0 την Έβερτον και ξαναμπήκε στο κόλπο της εξόδου στην Ευρώπη.

Η πρώτη νίκη για την Γουλβς τον Ιούλιο μετά τις ήττες από Άρσεναλ (2-0) και Σέφιλντ Γιουνάιτεντ (1-0). Ο 24χρονος, πρώην ακραίος του Θρύλου, ήταν στην αρχική ενδεκάδα και ξεχώρισε με την απόδοσή του. Το μόνο που του έλειψε ήταν το γκολ. Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο έκανε ό,τι ήθελε.

Η Γουλβς ξεκίνησε το ματς με σύστημα 3-4-3 και είχε από την αρχή την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Ο πρώην «ερυθρόλευκος» ήταν εξαιρετικός, έκανε τη διαφορά, κέρδισε το πέναλτι στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου για το 1-0 στο τέλος του ημιχρόνου και συνέχισε να καθοδηγεί την ομάδα του Νούνο Εσπίριτο Σάντος.

Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες της Γουλβς συνέχισαν με τον ίδιο τρόπο. Ήταν άκρως επιθετικοί, η Έβερτον δεν είχε απαντήσεις και το 2-0 έγινε πολύ γρήγορα. Στο 46′ ο Νέτο εκτέλεσε το φάουλ και ο Ντεντόκε με κεφαλιά πέτυχε το 2-0. Ο Ποντένσε συνέχισε να χάνει ευκαιρίες, να μην σκοράρει και τελικά αποχώρησε στο 71′, δίνοντας τη θέση του στον Τραορέ. Πραγματοποιώντας πάρα πολύ καλά εμφάνιση.

Τελικά στο 74′ ο Νέβες γέμισε, ο Ζότα κατέβασε την μπάλα και πλάσαρε εύστοχα για το 3-0. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ για την Γουλβς, που θα μπορούσε να είχε φτάσει και στο 4-0, αν στο 86′ ο Τραορέ ήταν πιο ψύχραιμος και σημάδευε τα δίχτυα, αντί για το οριζόντιο δοκάρι που έστειλε την μπάλα.

Γουλβς: Πατρίσιο, Μπολί, Κοαντί, Σάις, Ντόχερτι, Νέβες, Ντεντόκερ, Κάστρο, Νέτο (56′ Ζότα), Ποντένσε (71′ Τραορέ), Χιμένεθ (78′ Μουτίνιο).

Έβερτον: Πίκφορντ, Ντιν, Μίνα (31′ Κόλμαν), Κιν, Μπέινς (46′ Μπράνθγουαϊτ), Γουόλκοτ (56′ Ιβόμπι), Ντέιβις, Σίγκουρντσον, Γκόρντον (56′ Μπερνάρντ), Κάλβερτ-Λιούιν, Ριτσάρλισον (63′ Κιν).